fbpx

Iš Etiopijos ganyklų į mūsų virtuves: kavos kelias

Dalintis:

Kava – tai ne tik gėrimas, daug kam tai proga susitikti, įsijausti į malonų pašnekesį ar energingai ir skaniai pradėti darbo dieną. Kava, nepaisant to, ar medikai ją giria, ar peikia, atrodo, visada buvo ant mūsų stalo ir, turbūt, visada bus. Tačiau ar žinojote, kokį ilgą kelią jai teko nueiti, kad atsidurtų jūsų rytinio gėrimo puodelyje?

Legenda pasakoja… 

Viena iš legendų, pasakojančių kavos atradimo istoriją, mini piemenį Etiopijoje, kuris pastebėjo, kad jo ganomos ožkos, paėdusios uogų nuo tam tikro krūmo, tampa labai energingos. Piemuo papasakojo apie tai netoli įsikūrusiems vienuoliams, o šie nusprendė uogų paragauti. Tačiau žalių kavos pupelių skonis jiems pasirodė toks kartus, kad šie jas išmetė. Laimei, išmetė laužan. Pasklidus gardžiam skrudinamų pupelių kvapui vienuoliai išgelbėjo išmestas pupeles ir jas užsiplikė kaip paprastą arbatą. Paragavę gauto gėrimo vienuoliai nemiegojo visą naktį ir kitą rytą paskelbė, kad tai Dievo dovana žmonijai.

Ilgas kelias iki mūsų namų 

Nors dabar dažnas iš mūsų neįsivaizduoja savo ryto be kavos puodelio, tačiau taip buvo ne visada. Iš Etiopijos į Arabiją kava buvo atvežta tik 11 a., nuo tada ir galime skaičiuoti „kavos erą“. Per Meką ir Mediną kava išplito visoje Arabijos karalystėje, o 1510 metais pasiekė Kairą. Į vakarų Europą kava atkeliavo tik 17 a. Šiandien didžiausia kavos pupelių augintoja yra Brazilija. O kavos suvartojimas pasaulyje skaičiuojamas maišais: 1750 m. tik 600 000, o 1850 m. jau 4 mln. Dabar kavos suvartojimas dar išaugo ir 2000 siekė net 103 mln. maišų. Skaičiuojama, kad kavos gamyba pasaulinėje prekybos rinkoje užima antrą vietą – iškart po naftos produktų.

Suteikia ne tik žvalumo

2015 metais Pasaulinio vėžio tyrimų fondo (WCRF) atliktas tyrimas rodo, kad kava gali padėti sumažinti kepenų vėžio riziką tiems, kas piktnaudžiauja alkoholiu. Taip pat kava net iki 20 % gali sumažinti odos vėžio riziką.

Kava padeda geriau veikti ir ilgiau išlaikyti turimą kognityvinių gebėjimų lygį – vyresnio amžiaus žmonių tyrimas atskleidė, kad tiems, kas geria bent po 3 kavos puodelius per dieną, sumažėja tikimybė susirgti Alzheimeriu. Tyrimo autorius Chunhai Cao teigia, kad kava nėra garantas, jog Alzheimeriu nesusirgsite, tačiau ji gali pastebimai nutolinti ligos simptomus.

Šiandien parduotuvėje galite rasti įvairiausių kavų rūšių, skonių ir tipų. Pigiausias 500 g kavos pakelis jums tekainuos 2,5 Eur, o ypatingos kavos 100 g gali atsieiti ir 5 ar 10 Eur. Tiems, kas nori sutaupyti, verta į kavos eksperimentus leistis kai šiam gėrimui taikoma akcija. „Maxima“ akcijos gali padėti sutaupyti ir atrasti naujų kavos skonių. Daugiau akcijų ir nuolaidų galite rasti portale „raskAkcija.lt“.

Dalintis:

About Author

Palikite komentarą