fbpx

Muziejus prisidėjo prie paukščių apskaitos: pirmą kartą žiemą pastebėtas baltasis garnys

Dalintis:

Tauragės krašto muziejus „Santaka“ informuoja, kad ir šiemet Lietuvos ornitologų draugija vykdė žiemojančių vandens paukščių apskaitą. Ji paprastai vykdoma vienu metu visose šalyse, o Lietuvoje skaičiavimai vyksta daugiau nei dešimtmetį.

Šiais metais Lietuvos ornitologų draugija, laikantis tarptautinio susitarimo, žiemojančių vandens paukščių apskaitą paskelbė sausio 15-17 dienomis. Apskaita įvyko vienu metu visose šalyse – taip yra daroma tam, kad būtų minimizuotas duomenų dubliavimasis dėl paukščių judėjimo iš vienos teritorijos į gretimas. Šią žiemą žiemojančių vandens paukščių skaičiavimas Lietuvoje įvyko dvyliktus metus iš eilės. Kaip įprastai, prie apskaitos prisidėjo ir Tauragės krašto muziejus „Santaka“.

Apskaitos dienomis termometro stulpelis nukrito gerokai žemiau nulio ir tai šiek tiek palengvino darbą. Šiltomis žiemomis, kai vanduo neužšalęs, žiemojančios antys būna tolygiau pasiskirsčiusios po teritoriją ir tai apsunkina užduotį. Kai vanduo užšalęs, antys būriuojasi prie properšų, mažai juda, todėl jas skaičiuoti yra daug lengviau. Ypač tai liečia Zumpės tvenkinį, nes Jūros upėje vanduo dar nespėjo užšalti. Apskaitos metu pailgas siauras vandens ruožas Zumpėje knibždėjo ančių. Čia buvo suskaičiuoti 333 paukščiai.

Aleksandro Naryškin nuotrauka

Smagu buvo pamatyti tarp ančių seną pažįstamą – ausuotąjį kragą, kuris gyvena Zumpėje nuo 2018 m. Didžioji šių paukščių dalis palieka Lietuvą spalio mėnesį. Ir nors pajūryje pavienius kragus galima pamatyti visą žiemą, Tauragės krašte toks atvejis nėra kasdienis. Bet panašu, kad šitas kragas neturėjo pasirinkimo. Iš jo elgesio galima spręsti, kad jam buvo sužeistas dešinysis sparnas ir paukštis tiesiog nebegali skraidyti.

Kragas. Aleksandro Naryškin nuotrauka

Šiemet Zumpė sugebėjo pateikti ir vieną staigmeną: apskaitos metu virš tvenkinio praskrido baltasis garnys. Tai yra palyginus nauja, bet sparčiai plintanti ir gausėjanti rūšis Lietuvoje. Perintys baltieji garniai Lietuvoje pirmą kartą registruoti 2005 m. Nuo tada jie yra reguliariai stebimi ir žiemos mėnesiais, bet Tauragėje sutikti baltąjį garnį žiemą pavyko pirmą kartą.

Jūros upės ruožas nuo užtvankos iki Taurų staigmenų nepateikė, buvo suskaičiuota 161 didžioji antis (iš jų 26 – Tauruose) ir 9 didieji dančiasnapiai. Tai yra įprastos dvi rūšys, kurios stebimos ir skaičiuojamos kasmet.

Netikėtai ant priešingo Jūros kranto pasirodė nedidelė stirnų kaimenė. Stirnos ganėsi krūmynuose ir nelabai kreipė dėmesį į žmogų.

Stirnos. Aleksandro Naryškin nuotrauka

Stirnos vis mažiau bijo žmonių ir dažnai išeina prie gyvenviečių. Palei Jūros krantą, iš hipodromo pusės, neretai pasitaiko stirnų pėdsakai.

Taigi, šiemet bendrai buvo suskaičiuota: 494 didžiosios antys, 9 didieji dančiasnapiai, 1 ausuotasis kragas ir vienas baltasis garnys.

Parengė Aleksandras Naryškin, Tauragės krašto muziejus „Santaka“

Dalintis:

About Author

Skaitomiausias Tauragės krašto naujienų portalas

Komentarų: 1

Palikite komentarą