Gegužės–birželio mėn. Lietuvos gyventojai aktyviai rinko geriausius renovacijos projektus – tokius, kurie išsiskiria kokybe, inovatyviais sprendimais bei bendruomenių įsitraukimu. Nugalėtojais pripažinti trys namai: Sudervės g. 12 Vilniaus rajone, Avižieniuose, Draugystės g. 27 Marijampolėje ir Sukilėlių pr. 88 Kaune.
Šių metų „Metų renovacijos projekto“ rinkimuose dalyvavę projektai išsiskyrė aukšta kokybe ir įvairove. Kaip pažymi Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) Pastatų modernizavimo departamento direktorė Gintarė Burbienė, vertinant projektus buvo atsižvelgta į energijos sutaupymą, inovacijas, architektūrinius pokyčius, tvarumą ir bendruomenės vaidmenį.
„Šiemet ypatingas dėmesys buvo skiriamas ne tik techniniams rezultatams, bet ir butų savininkų patirčiai – kaip renovacija pakeitė jų kasdienybę, kaip bendruomenės susitelkė spręsdamos iššūkius. Tai rodo, kad renovacijos procesas apima ne tik pastatus, bet ir žmones – jų požiūrį, tarpusavio santykius“, – sako G. Burbienė.
Geoterminis šildymas ir saulės elektrinė
Daugiausia balsų surinko renovuotas daugiabutis Sudervės g. 12, Avižieniuose, Vilniuje. Čia gyventojai atsisakė brangaus elektrinio šildymo – įrengta geoterminė šildymo sistema, saulės elektrinė. Atnaujinti vamzdynai, langai, radiatoriai, fasadas, o savivaldybė pasirūpino ir šalia esančios konteinerių aikštelės sutvarkymu.
Projektas išsiskiria ne tik techniniais sprendimais, bet ir geranoriškais gyventojais, kurie pritarė atsinaujinimui ir sklandžiai sprendė kilusius iššūkius. Po renovacijos šildymo sąskaitos sumažėjo tris kartus, o CO₂ emisijos – daugiau nei 13 kartų.
Įkvėpė aplinkinių namų pavyzdžiai
Kiek mažiau balsų surinko daugiabutis Draugystės g. Marijampolėje, kurio renovaciją paskatino ne tik dažnos avarijos, bet ir kaimynų pavyzdys. Įstiklinti per visus aukštus balkonai pagerino estetinį pastato vaizdą, ant stogo sumontuotos saulės elektrinės ir kolektoriai, o dalis gyventojų pasirinko ir šilumos siurblius – šie inovatyvūs sprendimai sumažino sąskaitas.
Butuose pastebimai pagerėjo mikroklimatas – žiemą šilta, o vasarą nebevargina karštis. Šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimai sumažėjo iki 114,71 tonų per metus, o pastatas, prieš tai buvęs tik F energinio efektyvumo klasės, pasiekė C.
Jaučiais lyg būtų naujakuriai
Trečioje vietoje – Sukilėlių pr. 88 daugiabutis Kaune. Gyventojai ryžosi renovacijai dėl didėjančių sąnaudų ir prastos pastato būklės. Renovacijos metu fasadas padengtas estetiškomis ir ilgaamžėmis fibrocemento plokštėmis, apšiltintas stogas, pakeisti langai laiptinėse, rūsyje ir daugelyje butų. Atnaujintos visos inžinerinės sistemos, sumontuoti nauji liftai, suremontuotos laiptinės. Butų vertė išaugo ~15 %, o energinė klasė pakilo iš E į B. Dar vienas pokytis – bendruomenė tapo aktyvesnė ir labiau rūpinasi bendrosiomis erdvėmis. Gyventojai sako, kad šiandien jaučiasi taip, lyg gyventų naujame name.
Metų renovacijos projekto rinkimai – jau šeštą kartą
Birželio 9–16 d. naujienų portale „Delfi.lt“ vyko balsavimas, kurio metu Lietuvos gyventojai galėjo išrinkti įspūdingiausius daugiabučių modernizacijos projektus.
Projektas „Daugiabučių namų renovacijos skatinimas“ finansuojamas Sanglaudos fondo lėšomis.
Teksto autorė: Benita Gaižiūnaitė
Užs. Nr.125

Pranešk naujieną
Prenumerata
Kontaktai