Pirmasis ir vienintelis hibridinis saulės ir vėjo jėgainių parkas jau kitąmet veiks Griežpelkiuose

Dalintis:

Jau vasaros viduryje Tauragės rajone, Griežpelkių kaime, prasidės vienintelio Lietuvoje hibridinio saulės ir vėjo elektros gamybos parko statyba. Saulės parkas bus statomas prie jau veikiančių vėjo jėgainių parko ir bus sujungtas į vieną bendrą hibridinį parką. Planuojama, kad tarptautinė žaliosios energijos gamybos bendrovė „Ignitis renewables“ Tauragės rajone investuos per 16 milijonų eurų, žadama ir finansinė nauda Lauksargių bendruomenei.

Žaliausiam rajonui – žaliausia energija

Pirmadienį Energetikų dienos proga Lauksargių bendruomenės nariai pakviesti švęsti. Prieš 131-erius metus Rietavo bažnyčioje sužibus pirmajai elektros lemputei prasidėjo šalies elektrifikacija. Šiemet Tauragės rajonas tampa pirmuoju šalyje, kuriame kuriamas kol kas vienintelis hibridinis saulės ir vėjo elektrinių parkas. Atsinaujinančios energetikos projektus Baltijos šalyse ir Lenkijoje valdanti „Ignitis renewables“ pripažinta žaliosios energijos gamybos lydere Baltijos šalyse. Įmonė Tauragės rajone jau turi sukūrusi vėjo jėgainių parką netoli Griežpelkių, o dabar toje pačioje vietoje pradės saulės elektrinės statybas.

Pasak įmonės atstovo spaudai Pauliaus Kalmanto, Tauragės rajonas tokiam pirmajam hibridiniam parkui pasirinktas neatsitiktinai – sprendimui įtakos turėjo ir rajono siekis tapti žaliausiu Lietuvoje, ir tai, kad žemė, ant kurios stovi vėjo malūnai, priklauso „Ignitis renewables“.

– Saulės elektrinių išgaunama ekologiška elektros energija – kryptis, kurią renkasi vis daugiau atsakingų ir sutaupyti norinčių gyventojų bei įmonių visame pasaulyje. Vartojant ekologišką saulės elektrinių gaminamą energiją, sumažinamos išlaidos ir prisidedama prie švaresnės aplinkos kūrimo. Galimybė gaminti elektros energiją iš skirtingų atsinaujinančios energijos šaltinių didina šalies energetinę nepriklausomybę, padeda spręsti klimato kaitos iššūkius ir siekti darnios plėtros tikslų, – įmonės plėtros tikslus, susietus su Taurage, pristatė P.Kalmantas.

„Vėjo spalva – žalia“ – pirmoji Lietuvoje edukacija apie vėjo energetiką vyks Lauksargiuose ir Griežpelkiuose, pirmadienį ji jau išbandyta. „Ignitis renewables“ nuotrauka

Elektros užteks 50 000 namų ūkių

Naujoji saulės elektrinė bus pradėta statyti trečiąjį metų ketvirtį, bet jau kitą mėnesį, pasak „Ignitis renewables“ atstovų, keliuose nuo Lauksargių link hibridinio parko bus padidėjęs transporto judėjimas. Teritorijoje bus naudojamas sunkusis transportas, poliakalės, gali girdėtis pašalinis garsas. Pasak projekto vadovo Karolio Nemčiausko, dar prieš pradedant statybos darbus atlikti augmenijos valymo darbai, geologiniai tyrimai, grunto bandymai. Pirmą kartą Lietuvoje išbandomas ir teritorijos skenavimas nuo po Antrojo pasaulinio karo likusių pavojų. Specialia įranga ieškoma sprogmenų. Įmonė su Aplinkos apsaugos agentūra suderino atrankos išvadą dėl poveikio aplinkai vertinimo, pradėjo gyvūnijos ir augalijos stebėseną. Pasak įmonės atstovų, elektrinę planuojama eksploatuoti ilgiau nei 25-erius metus, ji užims 32 hektarus, kuriuose suplanuota įrengti per 33 tūkstančius fotovoltinių saulės modulių. Suskaičiuota, kad hibridiniame parke per metus bus pagaminama elektros energijos, kurios užteks 50 tūkstančių namų ūkių.

Saulės parko įrengimo darbai prasidės kitą mėnesį ir tęsis metus.

Pirmojoje edukacijoje dalyvavę politikai išbandė užduotis, kurias teks įveikti besidomintiems žaliąja energija. „Ignitis renewables“ nuotrauka

Užtikrinta augalų ir gyvūnų apsauga

Parkas bus aptvertas specialia nuo žemės pakelta tvora, kuri užtikrins mažų gyvūnų migraciją. Tvoroje bus įrengti specialūs vienvėriai varteliai stambiesiems gyvūnams, o pasitarus su gamtosaugininkais ant tam tikrų tvoros segmentų bus sumontuotos specialios tupyklos suopiams.

Pirmadienį parko teritoriją apžiūrėję „Ignitis renewables“ atstovai juokavo, kad laukiniams gyvūnams čia patinka. Vizito metu pro atvykusius svečius praliuoksėjo stirna. Pasak „Ignitis renewables“ aplinkosaugos specialistės Monikos Stanionės, socialiai atsakinga įmonė rūpinsis parko teritorijos apželdinimu natūraliais žolynais, dalį teritorijos atsodins pagerintos sudėties žolynais, o siekiant natūraliai įsikomponuoti gamtoje parke vyraus gamtoje sutinkamos spalvos: juoda, balta, žalia.

Edukacijas Lauksargiuose ir hibridiniame parke ves Tauragės rajono bendruomenių nariai. „Ignitis renewables“ nuotrauka

Parama bendruomenėms

– „Ignitis renewables“ yra atvira bendradarbiavimo, kuris kurtų tvaresnį pasaulį, pasiūlymams. Mūsų misija yra kurti energetiškai sumanų pasaulį, todėl mums rūpi aplinka, kurioje veikiame. Laukiame bendruomenių iniciatyvų, kurias esame pasiruošę kurti kartu ir finansuoti. Mums rūpi energetinio efektyvumo, tvarios aplinkos kūrimo projektai, svarbi abipusiu pasitikėjimu grįsta partnerystė, todėl įsiklausome į vietos bendruomenių poreikius ir ieškome tvaraus bendradarbiavimo galimybių. Tikimės, kad ir šiemet sulauksime įvairių idėjų, kurias pavyks kartu įgyvendinti, – Lauksargių bendruomenės nariams, balandžio 17-ąją sukviestiems į susitikimą, kalbėjo Emilija Musteikytė, bendrovės paramos bendruomenėms koordinatorė.

Pasak „Ignitis renewables“ atstovų, statomi ir valdomi saulės ir vėjo parkai kuria vertę visam regionui, vietos bendruomenėms ir verslui. Šalia „Ignitis renewables“ vystomų, statomų ar veikiančių parkų įsikūrusios bendruomenės gali teikti paraiškas gauti paramą energetinio efektyvumo, aplinkosaugos ir socialiniams projektams, nukreiptiems į paslaugų, darbo vietų ir kompetencijų ugdymą bendruomenėje, bei kitiems bendruomenei svarbiems projektams. 2021 m. Lauksargių kaimo bendruomenei „Lauksargiškiai“ suteikta 9346,19 Eur parama, skirta Lauksargių kultūros namų salės elektros instaliacijos pakeitimo darbams.

Šalia įspūdingų vėjo jėgainių jau kitąmet veikti pradės saulės elektrinė. „Ignitis renewables“ nuotrauka

Dėmesys ir turistams

– Pirmadienį visi susirinkusieji dalyvavo specialioje edukacijoje po vėjo elektrines. Tai taip pat naujovė visoje šalyje. Saulės elektrinė, vėjo jėgainių parkas, speciali edukacija – visa tai susijungia į mintį, kad „Ignitis renewables“ atneša daug pridėtinės vertės visam regionui, kuriame statome savo parkus, – kalbėjo „Ignitis renewables“ komunikacijos partneris P.Kalmantas.

Siekdama šviesti visuomenę ir įtraukti vietos bendruomenes į edukacines veiklas, #EnergySmartSTART programa, bendradarbiaudama su VšĮ „Žaliasis regionas“ ir Tauragės rajono savivaldybės administracija, pristato pirmąją Lietuvoje edukaciją apie vėjo energetiką – „Vėjo spalva – žalia“. Norint, kad vis daugiau žmonių prisidėtų prie tvarios ateities kūrimo, svarbu įtraukiai supažindinti visuomenę su energijos gamyba iš atsinaujinančių išteklių. Nemokamos edukacijos vyks Lauksargių bendruomenės namuose ir šalia „Ignitis renewables“ valdomo vėjo elektrinių parko, o jas ves „Ignitis grupės“ įmonių darbuotojų apmokyti Tauragės rajono bendruomenių nariai. Žadama, kad ateityje naujajame parke bus vedamos ir ekskursijos turistams iš visos Lietuvos.

Užs. Nr. 33

Dalintis:

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą