Šiuolaikinė renovacija leidžia daugiabučius transformuoti taip, kaip dar prieš keletą metų atrodė neįmanoma. Efektyvi šilumos izoliacija, inovatyvūs inžineriniai sprendimai, estetiškas namo fasadas, išplėsti seni ar įrengti nauji, modernaus dizaino balkonai, dviračių saugyklos, elektromobilių įkrovimo stotelės – atnaujintas namas tampa ne tik ekonomiškesnis, bet ir patogesnis, jaukesnis.
Atsparūs aplinkos poveikiui, ilgaamžiai ir saugūs
Daugiabučio modernizavimas šiandien yra visapusis: atnaujinti vien išorę nebepakanka – būtina nustatyti ir bendrą namo būklę bei potencialą. Anot Kauno technologijos universiteto mokslininkės Jurgitos Černeckienės, renovuoti seną daugiabutį verta, jei pastatas buvo prižiūrimas, o jo konstrukcijos tebėra tvirtos.
„Nors senesnių daugiabučių butų išplanavimas dažnai nebėra toks patogus, daugelį problemų galima išspręsti perplanuojant patalpas. Svarbu nustatyti, kurias pertvaras galima keisti, o kurių ne. Dalis šių darbų gali būti įtraukti ir į renovacijos procesą“, – tvirtina J. Černeckienė.
Anot mokslininkės, sudėtinga pasakyti, ką turi naujos statybos gyvenamieji namai, ko negalima būtų pasiekti atliekant senų daugiabučių renovaciją. Tinkamai atnaujinti pastatai sėkmingai atlaiko apkrovas, aplinkos poveikį ir išlieka ilgaamžiai bei saugūs.
Efektyviai sprendžia miesto gyvenimo iššūkius
Kaip teigia Lietuvos statybų inžinierių sąjungos narys inžinierius Mantas Šakočius, kokybiška renovacija turi būti kompleksinė – būtina suplanuoti šiltinimą, modernias šildymo ir vėdinimo sistemas, pašalinti šilumos tiltelius, užtikrinti sandarumą ir naudoti ilgaamžes, Lietuvos klimatui pritaikytas medžiagas.
„Naujos valstybės remiamos priemonės leidžia ne tik didinti energinį efektyvumą, bet ir gerinti gyvenimo kokybę. Balkonų išplėtimas, jų langų ir durų angų didinimas, naujų balkonų, dviračių saugyklų, priedangų įrengimas, elektromobilių įkrovimo stotelės, efektyviai sprendžia miesto gyvenimo iššūkius – nuo patogumo ir ekologijos iki saugumo“, – pažymi M. Šakočius.
Įmanoma transformuoti pagal šiandienos standartus
Anot Švedijoje, Malmėje gyvenančio architekto Džiugo Lukoševičiaus, sovietmečio daugiabučiai nėra Lietuvos unikumas – šią problemą turi daugelis Europos šalių, tokių kaip Vokietija, Nyderlandai, Švedija. Jų išsaugojimas padeda išlaikyti miesto istorijos tęstinumą ir urbanistinę įvairovę, kuri turi savo vertę ir rolę.
„Vis dėlto, ruošiantis gyvenamųjų namų renovacijai reikėtų nepamiršti kitų miesto funkcijų: kultūrinės, viešosios paskirties, komercinės. Malmėje gausu projektų, kuriuose negriaunant nei vieno seno daugiabučio rajono struktūra pertvarkoma taip, kad atitiktų šiandienos poreikius, atspindėtų tvaraus, patrauklaus miesto įsivaizdavimą“, – akcentuoja architektas.
Dabar yra tinkamas metas apsispręsti daugiabučio renovacijai. Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) paskelbtas kvietimas valstybės paramai daugiabučiams atnaujinti siekiant B ar aukštesnės energinio naudingumo klasės galioja iki spalio 1 dienos. Daugiau informacijos apie kvietimo sąlygas rasite APVA tinklalapyje: www.apva.lrv.lt.
Projektas „Daugiabučių namų renovacijos skatinimas“ finansuojamas Sanglaudos fondo lėšomis.
Teksto autorė: Benita Gaižiūnaitė
Užs. Nr.74
Komentarų: 1
Nyderlandai, Švedija ……turi sovietinių daugiabučių??????????