Laikraštis „be cenzūros“ virsta partijos ruporu?

Dalintis:

Iš žiniasklaidos reikalaujama objektyvumo ir nešališkumo. Rodos, paprasta kaip dukart du: jei žurnalistas dalyvauja politikoje, jo veikla negali būti skaidri. O štai neseniai viešosios įstaigos „Tauragės žinios“ direktoriumi paskirtas Tomas Raulinavičius ne tik priklauso Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams, bet ir yra Seimo nario Stasio Šedbaro padėjėjas, artėjančiuose savivaldos rinkimuose planuoja pretenduoti į rajono tarybą. Žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius teigia, kad laikraščio sąsajos su politinėmis partijomis yra tiesiog skaitytojų klaidinimas.

„Kur parašyta?“

T.Raulinavičius, paprašytas pakomentuoti, kaip vertina dviprasmišką savo padėtį, nesutriko:– Taip, esu partijos narys, Seimo nario padėjėjas, tačiau nemanau, kad tai man trukdo dirbti redakcijoje. Kur parašyta, kad žurnalistas negali priklausyti partijai ar būti Seimo nario padėjėjas? Spaudoje dirba ne vienas žurnalistas, kuris neslepia savo vienokių ar kitokių politinių pažiūrų. Pavyzdžiui, Dovydas Pancerovas yra dešiniųjų žurnalistas. Šilutėje dirba žurnalistas Edmundas Mieliulis, irgi neslepiantis savo politinių pažiūrų. Paklaustas, ar jo vadovaujamas laikraštis gali būti laisvas ir nepriklausomas, o gal irgi yra dešiniosios pakraipos, T.Raulinavičius tvirtino, kad laikraštis yra neutralus. Pasak jo, „Tauragės žiniose“ savo nuomonių nevengia reikšti įvairių politinių pažiūrų žmonės – ir socialdemokratas Donatas Simaitis, ir Darbo partijos atstovas Vaidotas Globys.Žurnalistų etikos kodekso 25-ajame straipsnyje aiškiai nurodoma, kad „vykdydamas savo veiklą žurnalistas neturi teisės prisiimti jokių kitų įsipareigojimų, išskyrus profesinius įsipareigojimus viešosios informacijos rengėjui“. Mažiausiai penkerius metus korespondentu dirbęs T.Raulinavičius, ko gero, šio etikos kodekso nėra skaitęs.

Tiesa, prieš tapdamas Seimo nario S.Šedbaro padėjėju jis teigė Seimo kancleriui pranešęs apie savo darbą laikraštyje.

Paklaustas, ar iš tiesų kandidatuos į rajono savivaldybės tarybą, T.Raulinavičius patvirtino tokius ketinimus, tačiau sakė konkrečiai į šį klausimą galėsiąs atsakyti tada, kai bus patvirtintas kandidatų sąrašas. Pasak jo, tai turėtų būti lapkričio pabaigoje.

Rašo tik apie sportą?

„Tauragės žinių“ redaktorė Daiva Sitnikienė kalbėjo trumpai:

– Laikraščio redaktorė esu aš, o T.Raulinavičiaus veikla su rašomais straipsniais nesusijusi.Pasak jos, direktorius užsiima tik įmonės administravimu.Tačiau juk jis tuo pat metu yra ir žurnalistas? Kiekviename laikraščio numeryje būta ne vieno ir ne dviejų jo straipsnių įvairiausiomis temomis.

– Jis rašo vien tik apie sportą, – pareiškė redaktorė.

„Melo kojos trumpos“

Lietuvos žurnalistų sąjungos (LŽS) pirmininkas D.Radzevičius, paprašytas pakomentuoti tokią situaciją, sakė:– Vienareikšmiškai – interesų konfliktas yra. Nereikia būti išminčiumi, kad suprastum – vienu metu būti politiku ir žurnalistu negalima. Tai nesuderinami dalykai. Sveikas protas sako, kad politikų ir žurnalistų tikslai yra skirtingi. Nežinau, ar tai noras sąmoningai klaidinti savo skaitytojus, ar tiesiog kvailumas. Bet kokiu atveju viena galiu pasakyti – melo kojos trumpos. Skaitytojai labai greit pamatys laikraščio demonstruojamą palankumą vienai politinei jėgai. Apie kokią nepriklausomybę ir laisvę – o tai nuolat deklaruodavo „Tauragės žinios“ – tada galima kalbėti? Pasak D.Radzevičiaus, LŽS ne kartą yra išsakiusi savo poziciją šiuo klausimu, netgi yra išplatinusi pareiškimą: „Žurnalisto veikla gali būti nepriklausoma ir skaidri, jeigu jis neprisiima jokių kitų įsipareigojimų, išskyrus profesinius įsipareigojimus viešosios informacijos rengėjui. Įsipareigojimai politikams, dalyvavimas politinėje-partinėje veikloje, darbas administracinėse ir politinėse organizacijose gali sukelti interesų konfliktus. Žurnalisto suverenas yra skaitytojas, klausytojas, žiūrovas; savivaldybės tarybos nario, parlamentaro suverenas – partija, politinė organizacija. Skaitytojai, klausytojai ir žiūrovai turi būti tikri, kad jiems teikiama informacija yra nešališka. Todėl žurnalistas, siekiantis dalyvauti politinėje-partinėje veikloje, turi apie tai juos informuoti.

Partinė-politinė veikla susijusi su įvairiausiomis gyvenimo sritimis ir nėra sričių, tolimų nuo politikos, todėl politikoje dalyvaujančiam žurnalistui sunku išvengti interesų konfliktų ir objektyviai vertinti valdžios sprendimus. Taip pat neįmanoma įsivaizduoti nešališką žurnalisto darbą žiniasklaidos priemonėje, kurios redaktoriai, vadovai demonstruoja palankumą kuriai nors politinei grupei.

Žurnalisto dalyvavimas partinėje veikloje daro didelę žalą ir pačiai žurnalistikai, ir santykiams redakcijose“.

Lietuvos žurnalistų sąjungos Etikos komisija ragina visus žurnalistus, redakcijų vadovus pasitraukti iš partinės-politinės veiklos: nutraukti formalią narystę politinėse partijose ir organizacijose ir atsisakyti faktinio dalyvavimo jų veikloje, kuri yra nesuderinama su profesine etika“.

Prieš mėnesį savaitraštį „Tauragės žinios“ paliko penkerius metus jam vadovavusi direktorė-redaktorė Ramunė Ramanauskienė. Pasitraukimo priežasčių ji viešai neįvardijo. Pastaruoju metu šią įmonę paliko dar keletas darbuotojų.

Dalintis:

About Author

Skaitomiausias Tauragės krašto naujienų portalas

Rekomenduojami video:

Komentarų skiltis išjungta.