Tauragės mokyklose – nelegalių rinkliavų bumas

Dalintis:

Mokslo metų pradžia Skaudvilės gimnazijoje sukėlė pasipiktinimo audrą. Pradinukų ir priešmokyklinukų tėvai raštu kreipėsi į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją prašydami paaiškinti, kodėl mokykla renka iš tėvų pinigus. Į viešumą vėl iškilo „sena kaip pasaulis istorija“ – pratybų istorija. Ar tėvai privalo jas pirkti?

Pirmosiomis rugsėjo dienomis Skaudvilės gimnaziją lankančių vaikų tėvams buvo pranešta, kiek jie turėtų duoti pinigų mokyklai. Neva paaiškinta, kad surinktos lėšos bus skirtos tualetiniam popieriui pirkti. Apie tai „Tauragės kurjeriui“ pranešęs vyras piktinosi tokia tvarka ir sako, kad visoje respublikoje galiojančios taisyklės skaudviliškiams nė motais.

Dar prieš kelerius metus Švietimo, mokslo ir sporto ministerija griežtai pasisakė prieš bet kokias nesavanoriškas pinigines rinkliavas iš tėvų. Mokyklų patiriamos išlaidos kompensuojamos ir tokia savivalė – neleistina.

– Klasės mokytoja pasakė visiems tėvams, kad bus renkama po 3 eurus už tualetinį popierių. Surinkus už tualetinį popierių, matyt, lieka pinigų mokyklai. Kitaip niekaip negaliu paaiškinti. Maža to, kai atsiėmėme dovanotą mokinio krepšelį, reikėjo užpildyti anketą, kurioje prašoma tėvų asmens kodų, išsilavinimo, šeiminės padėties. Nejaugi asmens duomenų apsauga nebegalioja? Kam tokia informacija mokyklai? – klausė pašnekovas.

Daivos Žebelienės nuotrauka

Direktorius kaltinimus neigia

Skaudvilės gimnazijos direktorius Nerijus Jocys tikino jau laukęs žurnalistų skambučio. Mokyklos vadovas apie rinkliavą jo vadovaujamoje gimnazijoje jau buvo informuotas Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos specialistų. Pasak N.Jocio, tėvai patys susigalvojo 3 eurų rinkliavos paskirtį ir net nesigilino, už ką tie pinigai renkami.

– Tikrai nerenkame tualetiniam popieriui ir nereikia prisigalvoti problemos, kurios nėra. Rinkti tualetiniam popieriui – visiškas absurdas. Mūsų mokyklą valo ir tualetų švara rūpinasi konkursą laimėjusi įmonė. Turime ir tualetinio popieriaus, ir popierinių rankšluostukų, ir muilo. Nereikia mums pirkti nieko, – sakė direktorius.

Paklaustas, kam buvo skirti tie 3 eurai, surinkti iš mokinių, gimnazijos vadovas nesutriko.

– Visų metų pratybos tėvams kainavo 3 eurus. Mokykla pratybas gali pirkti gerokai pigiau nei atskirai po vieną jas rankiosis tėvai. Padarėme gera, o išėjo taip, kad norime pralobti. Gavęs ministerijos užklausimą dėl rinkliavos, susikviečiau visus mokytojus, surengėme susirinkimą, užprotokolavome ir griežtai pasakiau – daugiau niekada jokių pinigų, jokių pratybų. Gana. Tegul pratybomis rūpinasi tėvai, ieško jų ir perka savarankiškai. Jau laukiau, kada žiniasklaida paskambins, ir sulaukiau. Jei tėvai nesupranta, tada jau jų bėdos. Mes reikalaujame, kad vaikai turėtų pratybas, tai jie tą reikalavimą ir turės įgyvendinti, – susidariusią situaciją nupasakojo N.Jocys.

Direktoriaus teigimu, skundais Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją užvertė mokyklą pradėjusių lankyti naujokų tėvai. Prieš rugsėjo 1-ąją, kaip ir kasmet, pradinių klasių mokytojai už savus pinigus užsakė ir nupirko pratybas visiems metams, atšaukti užsakymo dėl vieno nepatenkinto tėvo, pasak N.Jocio, galimybių nėra.

– Šiais laikais žmonės yra neblogi rašytojai. Jie neina pas vadovą pasikalbėti apie problemą. Jie iš karto rašo į ministeriją, būna, kurie ir į Prezidentūrą parašo, – ironizavo gimnazijos direktorius.

Paaiškino apie asmens duomenis

Paklaustas, ar tiesa, kad iš tėvų buvo reikalaujama ir neviešų asmens duomenų, direktorius patikino – anketą pildyti reikia, bet nepatinkančios klausimų eilutės gali likti tuščios.

Daivos Žebelienės nuotrauka

– Ta anketa patvirtinta ministerijos, mes jos nesugalvojome. Kai į mokyklą ateina nauji mokiniai, tėvai anketą užpildo. Jei kalbėsime tik apie duomenų apsaugą, tai ir telefono numeris yra asmens duomenys. Jei neturėsime kontaktų, kokiu būdu mums susisiekti su tėvais, jei kažkas nutiktų jų vaikui? Niekada nebuvo jokios prievartos atsakinėjant į klausimus. Jei taip bijome asmens kodų, tai užtenka į gyventojų registrą įvesti vaiko asmens kodą, tuo pačiu sužinosi ir abiejų tėvų asmens duomenis, – sakė direktorius.

Ministerija: rinkliavos nelegalios

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija leidžia tik savanorišką švietimo įstaigos rėmimą pagal Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos įstatymą. Tėvai, norintys padėti mokyklai, gali jai skirti ir gyventojų pajamų mokesčio dalį.

„Išsiaiškinta, kad rinkliava buvo vykdoma Tauragės r. Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo grupėje. Grupės mokytojos teigimu, bendru jos ir tėvų susitarimu pinigai buvo renkami ugdymo priemonėms, kuriomis vaikai naudosis individualiai, įsigyti (pvz., pratybų sąsiuviniai, modelinas, lipdukai, popierius, dažai piešti ant langų). Paaiškiname, kad Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo 70 straipsnio 5 dalimi nustatyta, kad individualiomis ugdymo priemonėmis vaikus aprūpina tėvai, todėl mokytoja neturėtų vykdyti rinkliavų tokioms priemonėms įsigyti“, – rašte tėvams pranešė Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Regioninės politikos analizės skyriaus vyriausioji specialistė Ramutė Kulikauskienė.

Pirkti pratybų nebūtina

Tauragės rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Egidijus Šteimantas griežtai pasisako prieš bet kokias rinkliavas. Jo teigimu, net pratybų tėvai pirkti neturi. Pasak E.Šteimanto, kad moksleivių ugdymo procesui būtinos pratybos, pirmiausia turi būti supažindinta mokyklos vadovybė – jei pratybos mokinių ugdymui būtinai reikalingos, tai yra jei be jų mokytojas negalės mokiniams išaiškinti savo dėstomo dalyko, tada mokykla pratybas gali nupirkti. Jei pratybos yra tik papildoma priemonė dalykui išaiškinti, tėvams pirkti jų nebūtina.

– Mokyklų vadovai privalo informuoti mokytojus, kad jokios rinkliavos mokykloje nebus toleruojamos, – griežtai situaciją komentavo E.Šteimantas.

Vedėjas prisiminė, kad kiekvienų metų pabaigoje kai kurie tėvai jam atneša parodyti net nepanaudotus pratybų sąsiuvinius, kurių reikalavo mokytojai.

– Tai nelegalu. Kodėl tėvai juos perka? Ne mokykla pratybų reikalauja, reikalauja mokytojas. Galbūt mokyklos direktorius net nežino, kad tėvai perka būtinas mokymo priemones. Pirmiausia tėvai neturi pirkti, antra – turi informuoti mokyklos vadovybę. Kiekvienais metais bandom kalbėti su pedagogais, bet dar nepavyksta išgyvendinti neoficialių rinkliavų. Jų būti negali. Kiekvienas tėvas pasirašė sutartį dėl vaiko mokymo ir sutartyje nurodyta – priemonėmis aprūpina švietimo įstaiga. Atidžiai skaitykite ir nepirkite kas jums nepriklauso, – tėvams pataria Švietimo skyriaus vedėjas.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos pozicija šiuo klausimu taip pat griežta – nusprendusi, kad mokymo procesui pratybų sąsiuviniai reikalingi, mokykla privalo informuoti tėvus, kaip pratybų sąsiuviniai bus panaudoti ugdymo procese, ir garantuoti, kad šios priemonės padės moksleiviams užtikrinti kokybišką ugdymą. Be to, mokykla privalo atsižvelgti į šeimų finansines galimybes perkant papildomas mokymo priemones. Leidyklos kasmet išleidžia naujų vadovėlių, pratybų sąsiuvinių, pastarųjų ministerija neaprobuoja, nenustato jų kainų. Tad mokyklų vadovai ir mokytojai raginami atsakingai rinktis, kokių ir kiek mokymo priemonių reikia būtent tais mokslo metais. Be to, ministerijos nuomone, pratybos „yra nueinančio laikmečio reliktas“ ir mokytojai turėtų pasvarstyti, ar jų pildymas tikrai lavina mokinių mąstymą, vaizduotę, ar tikrai geriau įtvirtina vieno ar kito dalyko žinias.

Patys kalti

„Šaltinio“ progimnazijoje besimokančio septintoko tėvai vos prasidėjus mokslo metams jau išleido 5 eurus elektroninėms sūnaus pratyboms.

– Didžiausias sumas pratyboms išleisdavome pradinėse klasėse, per mokslo metus susidarydavo ir 40, ir net 50 eurų, – sakė mokinio mama, pabrėžusi, kad nepirkti pratybų negalėjo, nes nenorėjo, kad vaikas klasėje išsiskirtų ir neturėtų iš ko mokytis.

Tarailių progimnazijos penktokės mama sako, kad šioje progimnazijoje buvo liepta nusipirkti tikybos pratybas. Už jas tėvai sumokėjo po 2 eurus. Dar tiek pat reikės istorijos pratyboms.

– Mokytoja paprašė vaikų atnešti pinigus. Kiekvienais mokslo metais už pratybas renkami pinigai. Praėjusiais mokslo metais už visus metus sumokėjome apie 40 eurų, bet šiemet rugsėjo 1-ąją pasakė, kad pratybos kainuos perpus pigiau. Nieko nežinau apie tai, kad pratybomis gali aprūpinti mokykla. Girdžiu tai pirmą kartą, – stebėjosi penktokės mama.

Martyno Mažvydo progimnazijoje penktokų tėvai vos prasidėjus mokslo metams sako jau išleidę po 13 eurų anglų kalbos pratyboms ir dar po keletą eurų – istorijai.

– Žinau, kad neturėtume pirkti. Bet esame kvaili ir perkame. Norisi, kad vaikams būtų geriau. Iki ketvirtos klasės pratybas pirkdavo mokytoja, mes tik perduodavome pinigus. Šiais mokslo metais jau pirkome patys, – sakė mama.

Švietimo skyriaus vedėjas E.Šteimantas, paklaustas ar nesibaimina, kad mokslo metų gale rajono moksleivių tėvai Švietimo skyriui gali pateikti sąskaitas už pratybas, tokios galimybės neatmetė.

– Dar kartą kartoju, tėvai privalo aprūpinti vaikus sportine apranga, avalyne, uniformomis. Pratybos Lietuvoje yra nebūtinos, – sakė E.Šteimantas.

Papildomos mokyklų išlaidos

Šie mokslo metai įnešė naujų vėjų į visos Lietuvos švietimo sistemą. Vykdant Sveikatos apsaugos ministerijos reikalavimus, mokytojai privalo dėvėti apsaugos priemones, mokyklos turi būti dezinfekuojamos, valdomi moksleivių srautai. Kai kur pamokos vyksta pakaitomis – savaitę nuotoliniu būdu, savaitę – mokykloje. Visos šios priemonės mokykloms kainuoja.

– Daugiausiai apsaugos priemonių reikia „Šaltinio“ progimnazijai, nes joje mokosi daugiausiai vaikų, jie naudoja daugiausiai klasių. Visą rugsėjį mokyklos naudojo savo lėšomis pirktas apsaugos priemones, o jau šią savaitę jas pasieks savivaldybės rezerve esančios veido kaukės, pirštinės ir dezinfekcinis skystis, – vardijo E.Šteimantas.

Pasak savivaldybės atstovo, vienai savaitei visoms rajono švietimo įstaigoms reikia 6500 apsauginių veido kaukių, 2200 vienkartinių pirštinių ir po 200 litrų dezinfekcinio skysčio patalpoms ir rankoms.

Dalintis:

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą