Vienas iš svarbiausių saugaus vairavimo elementų yra suprasti, kada ir kokius žibintus reikia įjungti sėdint už vairo. Šiame straipsnyje paaiškinsime automobilių žibintų svarbą įvairiomis vairavimo sąlygomis, išnagrinėsime skirtingų tipų žibintus ir aptarsime, kuomet vairuoti Lietuvoje yra draudžiama.
Automobilio žibintai vairuojant – kada ir kokias šviesas įjungti?
Nesvarbu, kokią patirtį turite kelyje, žemiau pateikta informacija bus naudinga kiekvienam ir padės išvengti netikėtų nemalonų vairuojant:
1. Priekiniai žibintai
Priekiniai žibintai yra naudojami kaip „artimos“ ir „tolimos“ šviesos.
Artimas šviesas naudokite dieną ir naktį gerai apšviestose gatvėse. Šis apšvietimas yra privalomas esant priešpriešiniam eismui, priartėjus prie transporto priemonės iš galo arba esant blogam matomumui dėl nepalankių oro sąlygų, pavyzdžiui, rūko ar lietaus.
Priekinių žibintų tipas iš svetainės topautodalys.lt
Tolimosios šviesos yra skirtos naudoti neapšviestuose kaimo keliuose arba greitkeliuose, kur nėra priešpriešinio eismo. Visgi, kuomet naudojate tolimąsias šviesas, įsitikinkite, kad perjungiate jas į artimąsias šviesas, kai kita transporto priemonė yra šalia prie jūsų (maždaug 100 ar mažiau metrų).
2. Dienos žibintai
Dienos žibintai turi būti įjungti visą laiką, taip pat ir šviesiu paros metu, kad būtų padidintas jūsų transporto priemonės matomumas. Dienos automobilio žibintai Lietuvoje yra privalomi visoms transporto priemonėms.
3. Avarinės lempos
Avarinės šviesos turi būti naudojamos, kuomet jūsų automobilis stovi avarijos, gedimo arba laidotuvių procesijos metu. Vairuodami įprastai nenaudokite avarinių žibintų.
4. Galiniai žibintai
Galiniai automobilio žibintai, įskaitant galinius ir stabdžių žibintus, turi veikti visą laiką. Jie yra būtini norint parodyti jūsų ketinimus stabdyti ir užtikrinti matomumą iš galo važiuojančioms transporto priemonėms.
5. Rūko žibintai
Priekiniai ir galiniai rūko žibintai turėtų būti naudojami tik esant nepalankioms oro sąlygoms, tokioms kaip stiprus rūkas ar lietus. Pagerėjus sąlygoms svarbu išjungti šiuos automobilio žibintus, nes įprastomis sąlygomis jie gali apakinti kitus vairuotojus.
Automobilio žibintai kelyje – kuomet Lietuvoje vairuoti yra draudžiama?
Lietuvoje draudžiama važiuoti su bet kokiais sugedusiais automobilio žibintais. Šis draudimas apima:
- Perdegusios lemputės: jei kuri nors priekinių žibintų lemputė perdegė arba neveikia, tuomet važiuoti draudžiama. Turi veikti tiek artimųjų, tiek tolimųjų šviesų žibintai, taip pat ir rūko žibintai.
- Įtrūkę arba pažeisti priekinių žibintų lęšiai: jei priekinius žibintus dengiantys apsauginiai lęšiai yra įtrūkę, pažeisti arba uždengti taip, kad sumažėja šviesos matomumas, su jais važiuoti draudžiama.
- Netinkamai sureguliuoti priekiniai žibintai: priekiniai automobilio žibintai turi būti tinkamai sureguliuoti, kad užtikrintų tinkamą apšvietimą ir neakintų kitų vairuotojų. Jei jūsų priekiniai žibintai yra netinkamai sureguliuoti, jums draudžiama važiuoti su tokiais žibintais.
- Nefunkciniai posūkio ir stabdžių žibintai: šie žibintai visuomet turi būti tvarkingi. Jei jie neveikia tinkamai, važiuoti kelyje taipogi yra draudžiama.
Automobilio žibintai kelyje – apibendrinimas
Apibendrinant galima pasakyti, kad žinojimas, kada ir kokius žibintus naudoti vairuojant – tai ne tik kelių eismo taisyklių laikymasis, bet ir esminis eismo saugumo aspektas. Tinkamai naudojant savo automobilio šviesas, būsite tikri, kad jūsų matomumas yra geras, ir tokiu būdu gerokai sumažinsite nelaimingų atsitikimų riziką tiek sau, tiek kitiems eismo dalyviams.
Užs. Nr. 154