Bandonija turi skambėti

Dalintis:

„Ką čia pasakoti apie tas bandonijas, – juokiasi  bandonininkas Vytautas Krencius. – Reikia paimti į rankas ir groti“. Ar iš tiesų taip paprasta prakalbinti instrumentą, kurio melodijos Tauragės krašte perduodamos iš kartos į kartą? Ir ne natomis užrašytos, o instrumento garsų pakerėtų entuziastų iš klausos grojamos.

Prikelia antram gyvenimui

Grojimo bandonija Tauragės krašte tradicija 2018 metais įrašyta į Nacionalinį nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Manoma, kad unikalūs vokiečių meistrų sukonstruoti instrumentai Lietuvą pasiekė XIX amžiaus viduryje. Šiuo metu muzikuojantys autentiškumą vertinantys bandonininkai gyvenimui prikelia ir karo metais vokiečių atvežtus instrumentus.

„Ne vieną jų esu atgaivinęs, – pasakoja Vytautas Krencius. – Vieno pažįstamo žmona instrumentą buvo ant aukšto užmetusi, nenorėjo, kad jos vyras grotų… Dumplės suplyšusios, bet jas sutvarkiau, instrumentą suderinau.  Šeštadienį ar sekmadienį, kai turiu laiko, visas, kurias turiu, nueinu pašnekinti. Jos manęs laukia. O ypač džiaugiasi, kai vokiškus kūrinius pradedu groti, matyt, jaunystę prisimena – juk visos iš Vokietijos atvežtos, prieš karą pagamintos. Lietuvoje gal buvo keli meistrai, kurie bandonijas gamino. Turiu vieną šviesaus atminimo Juozapo Jokubausko rankų darbo, o visos kitos – atvežtinės“.

Neįsivaizduoja gyvenimo be bandonijos

Skaudvilėje gimęs ir užaugęs, o šiuo metu Tauragėje gyvenantis V.Krencius jau dešimtį metų didžiąją dalį laisvalaikio skiria bandonijai.

Bandonija groti ir jas restauruoti išmoko iš kito bandonininko Alekso Jokubausko. „Kai nuvažiuodavau pas jį, žiūrėdavau, klausinėdavau, seilę varvindavau. Jo tėvukas buvo stiprus meistras. Išmokau daug subtilybių – kaip tonacijas išgauti, balsiukus prilituoti, mygtukus pasidaryti“.

Anot jo, bandonijos tembras švelnus ir malonus. Šis medinis instrumentas puikiai dera su smuiku.

Puoselėti paveldą padeda Kultūros centras

Pasak pašnekovo, dviejų vienodų bandonijų nebūna – kiekvienas instrumentas yra individualus. Ir priduria, kad ja išmokti groti labai sunku: „Jei kalbėsime rimtai, net ir kasdien grojant bandonija, po dvejų metų ne ką dar pagrosi. Reikėtų penkerių. Išties sunku išmokti, todėl ir grojančių ja mažai“.

Į miestų šventes, festivalius, vakarones ar susibėgimus kviečiamas groti Vytautas Krencius teigia, kad autentiškumo semiasi iš „Eržvilko bandonininkų“ plokštelių, įrašytų dar 1984 metais. Natų nėra. O plokštelių įrašus V.Krencius gauna iš Eržvilko kultūros centro.

„Nueinu. Jie turi archyvą ir, kai paprašau, duoda man pasiklausyti. Nusipirkau plokštelių grotuvą. Išsišifruoju. Žiemą, kai turėsiu daugiau laiko, reikės prisėsti ir natas užrašyti. Ne visi jauni bandonininkai dabar iš klausos groja. Jiems natos reikalingos“, – apie pasikeitusius laikus užsimena muzikantas, savo patirtimi besidalijantis su dabartine „Eržvilko bandonininkų“ grupe.

Muzikavimas – atgaiva sielai

Bandonininkas prisipažįsta, kad lipdamas į sceną jaudinasi. „Scena man – šventa vieta. Mums įdiegta, kad turi būti atitinkamai apsirengęs, pasiruošęs, juk žiūrovai iš tavęs kažko laukia, – sako Vytautas Krencius. – Gaila, kad jaunystėje negalėjau su ja vestuvėse groti… Bandau įsivaizduoti, kokie muzikantai anksčiau tvirti būdavo, juk grodavo be įgarsinimo. Valandą pagrojus, nugara jau šlapia būna“.

Muzikavimas pašnekovui yra didžiausia sielos atvanga. Anot jo, Tauragės krašto tradicijos ir bendruomeniškumas gyvi išliktų dar ilgai, jei kuo daugiau kraštiečių į rankas paimtų bandoniją.

Straipsnis parengtas pagal projektą „Aktuali kultūra“, kurį įgyvendina Lietuvos Respublikos kultūros ministerija. Projektas finansuojamas Europos socialinio fondo finansuojamo veiksmų programos 12 prioriteto „Techninė parama, skirta informuoti apie veiksmų programą ir jai vertinti“ ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis. Daugiau informacijos: https://www.esf.lt ir http://lrkm.lt/

Testas: ar pažįstate savo krašto instrumentą – bandoniją?

  1. Kokiai instrumentų grupei priklauso bandonija?
  • Chordofonų
  • Aerofonų
  • Idiofonų
  • Membranofonų
  1. Pirmoji bandonija sukurta … metais
  • 1835
  • 1854
  • 1845
  1. Kas yra bandonijos tėvynė?
  • Lietuva
  • Argentina
  • Vokietija
  1. Argentinoje bandonija grojama šokant:
  • Pasadoblį
  • Tango
  • Flamenko

Pasitikrinkime:

Surinkote daugiau nei 3 teisingus atsakymus? SVEIKINAME, Jūs esate tikras savo krašto kultūros žinovas!

Teisingi atsakymai:

1. Aerofonų 2. 1845 m. 3. Vokietija 4. Tango

 

Užs. Nr. 70

Dalintis:

About Author

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą