fbpx

Darbas su individualios veiklos pažyma – vis dažnesnis lietuvių pasirinkimas

Dalintis:

Darbas užima gana plačią mūsų gyvenimo dalį. Darbo dienomis bent jau trečdalį paros laiko skiriame darbams, kuriuos atliekame už užmokestį. Deja, ne visada gaunamas atlygis yra toks, kokio norisi, kuris vertas investuoto laiko, o kur dar nepatenkinti darbdaviai, kolegos, kurie apsunkina dienas.

Natūralu, kad nepalankus darbas vis dažniau skatina lietuvius pradėti dirbti sau. Tai yra vadinama freelancinimu. Kodėl lietuviams tai atrodo vis palankesnė darbo forma? Pasakoja turinio marketingo specialistė Rūta, kuri jau daugiau nei 8-erius metus siūlo savo paslaugas.

Norisi paprasčiau kontroliuoti darbo valandas

Freelancinimui dažniausiai pasirenkama veiklos forma yra darbas su individualios veiklos pažyma. Kodėl? Kadangi mokėti mokesčius galima tik gavus pajamų, tad tai ypač puiki alternatyva tiems, kurie labai bijo pradėti dirbti tokia forma. Palyginimui darbas su verslo liudijimui reikalauja mokėti mokesčius nepriklausomai nuo gautų pajamų iš pelno, tad natūralu, kad norint kuo mažiau nuostolio – pasirenkama pažyma.

„Kai pradėjau dirbti sau – man kilo daug baimių. Žinoma, labiausiai bijojau to, kad finansiškai nebūsiu gebi savęs išlaikyti. Šiuo metu labai džiaugiuosi, kad išdrįsau pakeisti savo gyvenimą, kadangi būtent tas laisvumo jausmas, kurio man trūko dirbant samdomą darbą atperka viską, visą kelią tikslo link“, – pasakoja laisvai samdoma specialistė Rūta.

Žinoma, reikia suprasti, kad darbas sau toli gražu nereiškia tik gulėjimą prie ežero. Dažnai dirbti reikia dar daugiau nei dirbama pagal darbo sutartį. Tačiau galimybė uždirbti tiek, kiek norisi pagal įdėtas pastangas ir tuo pačiu galimybė kur kas paprasčiau kontroliuoti darbo laiką, patinka daugeliui.

Kelius užtveria baimės…

Labai dažnai žmonės turi išties gerų idėjų, kurias verta realizuoti. Tačiau daugelio galvoje jos ir lieka, nepasklinda po platųjį pasaulį tik todėl, kad žmogus bijo. Bijo, kad nepavyks uždirbti, kad kiti žiūrės neigiamai, kad nepasiseks… Baimių gali būti daug ir natūralu, kad keičiant darbo kryptį jos yra labai didelės.

„Šiuo metu internete galima rasti labai daug koučinimui skirtų straipsnių, kurie turėtų padėti suprasti kas ir kaip. Žinoma, reikia drąsos keisti gyvenimo sritį. Juk darbas su individualia veikla nereiškia, kad žmogui pavyks uždirbti, kai kuriems, deja, nesiseka. Tačiau čia jau nepabandžius niekas negali žinoti kas ir kaip“, – pasakoja Rūta.

Mokesčiai ir buhalterijos vedimas

Valstybinė mokesčių inspekcija nurodo, kad asmenys, kurie verčiasi individualia veikla pagal pažyma, turi mokėti šiuos mokesčius priklausimai nuo pelno:

Pagrindiniai mokesčiai:

  • Gyventojų pajamų mokestis (GPM) tarifas – 15% (atėmus mokesčio kreditą), t. y nuo 5% iki 15%
  • Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) tarifas – 6,98% nuo 90% individualios veiklos apmokestinamųjų pajamų sumos (neatėmus VSD ir PSD įmokų). Mėnesio įmoka 6,98% nuo MMA.
  • Valstybinio socialinio draudimo (VSD) tarifas (pensijų, ligos, motinystės draudimu) – nuo 90% individualios veiklos apmokestinamųjų pajamų sumos (neatėmus VSD ir PSD įmokų):
  1.     12,52%;
  2.     14,62 % jei asmuo kaupia pensijai papildomai 2,1 %;
  3.     15,52 % jei asmuo kaupia pensijai papildomai 3 proc.
  • Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas – 21%.

Daugeliui skaičiai gali atrodyti labai painūs, tačiau dažniausiai viskas kur kas paprasčiau nei atrodo. Kaip teigia Rūta: „Buhalterijos vedimas dirbant su pažyma – tikrai paprastas. Tikrai neapsimoka investuoti į buhalterio paslaugas, kurios dažniausiai kainuoja apie 100 eurų per mėnesį. Aš, pavyzdžiui, naudoju saskaita123.lt. Su šia programa ir išrašau sąskaitas, ir tuo pačiu tvarkau apskaitą“.

Jeigu kyla klausimų dėl mokestinių niuansų – visada reikia drąsiai kreiptis į VMI, kurie konsultuoja nemokamai ir nuotoliniu būdu. Visada geriausia pasidėti patvarius pamatus, o tik paskui pradėti vykdyti veiklą. Taip bus galima išvengti klaidų.

Užs. Nr. 62

Dalintis:

About Author

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą