Knyga – dovana, kuri niekada nenuvilia. Su literatūra galima nusikelti į nematytus kraštus, pajusti istorinių laikų dvelksmą, juoktis iki ašarų ar pajusti įtemptą šnipų gyvenimą. Tačiau kiekvieno skonis skirtingas – išrinkti dovaną šventėms gali būti sudėtinga užduotis. Čia dalinamės įvairių žanrų literatūra, kuri patiks visiems.
Johno le Carré kūryba – šnipų mėgėjams
John le Carré anksčiau dirbo žvalgybininku Didžiosios Britanijos saugumo struktūrose. Vėliau šią profesiją jis išmainė į rašytojo plunksną ir tapo „šnipų romano“ žanro klasiku. Autorius parašė daugiau nei 20 romanų, iš kurių nemažai tapo ekranizuoti. Deja, Le Carré mirė praeitų metų pabaigoje.
Prieš pat gyvenimo pabaigą jis parašė paskutinį savo romaną „Silverview“. Jame pasakojama apie Džulianą Loundslį, kuris atsisakė aukštų pareigų didmiestyje ir nusprendė vadovauti knygynui mažame Anglijos pajūrio miestelyje. Vos po poros mėnesių idilišką kasdienybę sutrikdo lenkų emigrantas Edvardas. Jis įtartinai daug žino apie Džuliano šeimą ir itin domisi nauja jo veikla. Netrukus šnipų vadovas Londone gauna įspėjimą apie pavojingą informacijos nutekėjimą… „Silverview“ – tai pasakojimas apie valstybinės pareigos ir asmeninės moralės susidūrimą.
Visa Le Carré kūryba idealiai tiks šnipų mėgėjams. Viename geriausių jo kūrinių „Nepatogi tiesa“ pateikiama įspūdinga istorija apie Gibraltaro Didžiosios Britanijos karūnos kolonijoje vykdomą slaptą antiteroristinę operaciją, kurios tikslas – pagrobti įtakingą džihadistų ginklų pirkėją. Kitos Le Carré knygos, tokios kaip „Po priedanga“ ar „Šnipų palikimas“, taip pat nuneš į įtempto veiksmo ir pavojingą šnipų pasaulį.
Apdovanojimais įvertina Sally Rooney
Sally Rooney kūryba pasižymi daugybe apdovanojimų ir nominacijų. Jos knyga „Normalūs žmonės“ laimėjo Britanijos metų knygos apdovanojimą, tapo „New York Times“ ir „Sunday Times“ bestseleriu, pagal ją bus statomas filmas. „Normalūs žmonės“ yra pasakojimas apie draugystę, meilę ir susižavėjimą. Pagrindiniai veikėjai Konelis ir Mariana bando gyventi atskirai, tačiau neįstengia. Tai – meilės istorija, atskleidžianti noro mylėti ir būti mylimam, sekso ir galios bei žmogaus pasikeitimo temas.
„Beautiful World, Where Are You“ – tai naujausia Rooney knyga. Romane pasakojama apie rašytoją Alisą, kuri susipažįsta su sandėlyje dirbančiu Feliksu ir planuoja kartu su juo iškeliauti į Romą. Tuo tarpu geriausia Alisos draugė Eileen išgyvena skaudų išsiskyrimą ir vėl pradeda flirtuoti su vaikystės draugu Simonu. Veikėjai jauni, trokšta vienas kito, apgaudinėja vienas kitą, susitinka ir vėl išsiskiria. Ši knyga tikrai turėtų sudominti jaunus, kairiųjų pažiūrų skaitytojus.
Jojo Moyes – siekiantiems pabėgti nuo kasdienybės
Jojo Moyes – autorė, geriausiai žinoma dėl bestselerio „Aš prieš tave“, pagal kurį buvo pastatytas meninis filmas. Visa rašytojos kūryba pasižymi jautriomis istorijomis, tiksliais peizažais ir tikroviškais veikėjais. Moyes romanai „Nuotakų laivas“, „Lietaus prieglobstis“, „Povo turgelis“ ir kiti tapo skaitytojų itin mėgstamomis knygomis.
Pernai pasirodžiusi Moyes knyga „Išdalintos žvaigždės“ yra ideali dovana tiems, kurie trokšta ištrūkti iš pilkos kasdienybės. Tai – tikrais Amerikos istorijos faktais pagrįstas pasakojimas apie 5 moteris ir nepaprastą jų gyvenimą Kentukio kalnuose Didžiosios depresijos metais. Alisa, Mardžorė ir dar 3 moterys pasiryžta tapti raitosiomis Kentukio bibliotekininkėmis, vedamos noro dalytis pažinimo džiaugsmu. Keliaudamos miškingais kalnais jos atranda draugystę ir laisvę.
Socialines problemas iškeliantis Jonathanas Franzenas
Jonathanas Franzenas – bene žymiausias šiuolaikinis amerikiečių rašytojas. Jo kūryba pasižymi socialinių problemų iškėlimu. Autorius yra pelnęs daug apdovanojimų. Franzeno romanas „Pataisos“ yra įtrauktas į žurnalo „Times“ geriausių literatūros kūrinių anglų kalbą, parašytų po 1923 m., šimtuką bei įvertintas Nacionaline knygos premija. Šis tragikomiškas kūrinys pasakoja apie vienos amerikiečių šeimos gyvenimą sumaterialėjusiame pasaulyje. Kiekvienas šeimos narys kovoja su asmeninėmis problemomis, o motina užsibrėžia tikslą paskutinį kartą susodinti visus prie Kalėdų stalo.
Naujausioje Franzeno knygoje „Crossroads“ pasakojama apie 1971 m. moralinę krizę išgyvenančią Čikagos priemiesčio šeimą. Jos nariai atsiduria kryžkelėje: patriarchas Rusas trokšta išsivaduoti iš santuokos su žmona Marion, jų vyriausias vaikas Klemas grįžta iš koledžo su planu sužlugdyti tėvą, jo sesuo Bekė pasuka į to meto kontrkultūrą, o jaunėlis Peris pasiryžta tapti geresniu žmogumi. Ši knyga – pirmoji trilogijos „A Key to All Mythologies“ dalis. Franzenas šioje trilogijoje sieks aprėpti tris kartas ir sekti vidinį mūsų kultūros gyvenimą iki pat dabartinių dienų.
Lauren Groff knygos – mėgstamos net prezidentų
Lauren Groff dažnai vadinama viena įdomiausių šiuolaikinių amerikiečių rašytojų. Ji išgarsėjo su romanu „Moiros ir Furijos“, kurį Barackas Obama 2015 m. paskelbė mėgstamiausiu kūriniu. Knygos veikėjai Lotas ir Matilda yra susituokę. Moirose mus įkvepia šių dviejų asmenų sąjunga, o Furijose stebime paslėpto Matildos įtūžio istoriją. Moiros ir Furijos – tai duoklė antikinei tragedijai. Groff meistriškai aptaria išganymo ir atpildo, pagiežos ir išdavystės bei gyvenimo ir mirties temas. Nagrinėdama santuoką autorė pabrėžia, kad knygoje svarbiausia ne tai, kas pasakyta, o tai, kas nutylėta.
Tuo tarpu „Florida“ – tai apsakymų rinkinys, kuriame apžvelgiamos įvairių veikėjų istorijos. Poetiniu stiliumi Groff pasakoja apie viską, iš ko susideda žmogus: jausmus, likimą, žmogiškąjį malonumą bei džiaugsmą. Visuose apsakymuose pasirodo pagrindinė knygos veikėja – ryžtinga ir stipri moteris, žmona, motina.
Naujausiame romane „Matrix“ Groff pasakoja apie talentingą ir ambicingą XII a. vienuolę. Ji savo vienuolyną paverčia matriarchalinės valdžios centru. Tai – istorinis romanas, paremtas būtent tokia fantazija, kurią pamėgs daugelis skaitytojų.
Istorinės literatūros meistras Amoras Towlesas
Amoras Towlesas gali pasigirti įspūdingu išsilavinimu. Jis baigė Jeilio koledžą, o Stenfordo universitete įgijo anglų kalbos ir literatūros magistro mokslinį laipsnį. Platus išsilavinimas padėjo Towlesui parašyti bestseleriais tapusius istorinius romanus.
Antrasis jo romanas „Aristokratas Maskvoje“ pasižymi fantasmagorišku erdvės ir laiko santykiu. Grafas Aleksandras Rostovas yra nuteisiamas namų areštu iki gyvos galvos ir šią bausmę turi atlikti „Metropolio“ viešbutyje Maskvoje. Grafas priverstas gyventi uždarame kambarėlyje, kol už jo sienų ūžia audringi Rusijos istorijos dešimtmečiai. Tačiau toks gyvenimas nėra nuobodus nei pačiam Rostovui, nei skaitytojui.
Knygoje „Gero tono taisyklės“ pagrindinė veikėja Katia Kontent paskutinį 1937-ųjų m. vakarą netikėtai susipažįsta su bankininku Tinkeriu Grėjumi. Šio susitikimo padarinys – metus trunkanti Katios kelionė iš Volstrito sekretorių biuro į Niujorko aukštuomenę. Per šį laiką Katia patiria, ką reiškia garantuotas turtas ir padėtis bei žlugę siekiai.
Švenčių proga dovanoti knygą yra paprastas, tačiau išmintingas sprendimas. Atsižvelgus į žmogaus skonį, galima išrinkti tokį kūrinį, kuris jam atneš pačius įsimintiniausius įspūdžius. Daugelį straipsnyje aptartų, o ir daugybę kitų knygų galima rasti Vaga.lt.
Užs. Nr.213