fbpx

Kodėl nereikėtų išmesti senų įrankių?

Dalintis:

Gyvename laikais, kai daiktų gyvenimas yra neįtikėtinai trumpas – vos tik koks nors daiktas sugenda arba pagaminama naujesnė versija, jį galima išmesti ir nusipirkti naują, nes pasiūla rinkoje yra labai didelė. Visgi pramonės ir gamybos mastai pasaulį atvedė prie kritinės ekologinės situacijos ribos, tai jau metai iš metų kartoja klimatologai. Būtent todėl žmonėms reikėtų susimąstyti apie atsakingesnį, adekvatesnį vartojimą ir ieškoti būdų, kaip prailginti jau turimų daiktų gyvenimą, o ne nuolat įsigyti vis naujų ir naujų.

Viena iš daiktų kategorijų, kurią atnaujiname pernelyg dažnai, yra įvairūs įrankiai ir smulkūs buitiniai prietaisai. Juos pakeisti lengva, nes tokių daiktų kaina nėra labai didelė. Kartais gali atrodyti, kad laikas, kurį praleisime įrankius tvarkydami, yra nevertas rezultato – juk visada galima užsisakyti naujų. Vis dėlto, skirti tam laiko verta – būdai pratęsti senų įrankių gyvavimą gali nustebinti savo paprastumu. Kaip tai padaryti?

Pašalinkite rūdis nuo metalinių įrankių

Bėgant laikui visi dažniausiai naudojami įrankiai, nepamainomi buityje – plaktukai, veržliarakčiai, siaurapjūkliai ir kiti – apsineša rūdimis. Tai neišvengiama, bet gana paprastai išsprendžiama problema. Senus, surūdijusius prietaisus galima atgaivinti nakčiai juos panardinant į actą, kad pradėtų tirpti oksiduoto metalo danga. Po nakties nuplaukite juos vandeniu, nušlifuokite plona plieno vata (ji tinka ir metalui, ir medienai) ir ištrinkite mašinine alyva, kad galutinai pašalintumėte likusias rūdis bei apsaugotumėte įrankius nuo tolimesnės rūdžių žalos.

Atnaujinkite ir apsaugokite medines rankenas

Kol dar naujos, kirvių, plaktukų ir kitų įrankių medinės rankenos dažnai būna padengtos apsaugine danga. Visgi ji apsitrina ir nunyksta bėgant laikui. Ypač, jei įrankius mėgstate naudoti dažnai. Tokioje situacijoje į pagalbą gali ateiti virtas linų sėmenų aliejus. Pirmiausia reikėtų įrankių rankenas nušlifuoti, kad pašalintumėte likusią seną apdailą. Po to su švaria šluoste ištrinkite šiek tiek virinto aliejaus į medį. Palikite per naktį, kad jis sukietėtų. Linų sėmenų aliejus oksiduosis – tai reiškia, kad ant senų medinių rankenų susidarys kieta apsauginė plėvelė, o jūsų įrankiai vėl atrodys gerai ir nereikės jų keisti į naujus.

Antram gyvenimui prikelkite obliavimo stakles

Jeigu ilgai naudotos staklės nebeveikia taip gerai, pavyzdžiui, palieka įdubimus ten, kur paviršius turėtų būti lygus, pagerinti jų darbą nebus taip sudėtinga, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Atnaujinimo procesą pradėkite pakeldami obliuką taip aukštai, kiek tik įmanoma. Tuomet į prietaiso pagrindą įtrinkite truputį vaško. Kad užtikrintumėte tolygų padengimą, būtinai naudokite švarią šluostę. Vaškas padės obliavimo procesui vykti žymiai sklandžiau ir lygiau. Po to nuimkite prietaiso viršutinę dalį, atlaisvinkite varžus, laikančius vieną iš ašmenų prie pjovimo galvutės, ir šiek tiek pasukite geležtę į vieną pusę. Tai padės ašmenims vėl pjauti kokybiškiau.

Tarnauti ilgai gali ir senos žirklės

Turbūt vienas iš dažniausiai keičiamų įrankių, itin naudingas buityje – žirklės. Tikriausiai visuose namuose yra bent vienos žirklės, nustumtos į stalčiaus gilumą, nes ašmenys sunkiai atsiskiria, o jeigu ir atsidaro, tai gali perkirpti nebent ploną siūlą. Kad vėl galėtumėte naudoti šį įrankį, pirmiausia nuimkite varžtą, laikantį abu žirklių ašmenis, ir apžiūrėkite jų vidinį paviršių. Jei matyti rūdys, varžtai ir poveržlė pagaminti ne iš nerūdijančio plieno. Nušlifuokite tas vietas su smulkiu švitriniu popieriumi, įpilkite ten šiek tiek alyvos ir pakeiskite poveržlę. Vėl sukabinus ašmenis jie turėtų nebestrigti ir laisvai judėti.

Nepamirškite senų įrankių tinkamai pagaląsti

Prietaisai, kurių pagrindinės dalys yra peiliai ar kitokie ašmenys, dažnai gali atrodyti veikiantys netinkamai vien todėl, kad jie paprasčiausiai atšipo, tačiau dėl to neskubėkite jų pakeisti naujais. Ši taisyklė galioja tiek paprastiems virtuviniams peiliams, tiek diskiniams pjūklams, kaltams, kirviams ir kitiems didesniems prietaisams. Universaliam darbui ieškokite galandimo rinkinių – su jais galėsite naujam gyvenimui prikelti bet kurį seną įrankį ir jis veiks dar geriau nei naujas.

Priežiūros taisyklės

Tam, kad mėgstami įrankiai tarnautų ilgai ir puikiai atliktų savo funkciją, taisykite juos ne tik tada, kai sugenda ar atrodo nebetinkami naudojimui, bet prižiūrėkite reguliariai.

Svarbiausi žingsniai:

  • Neleiskite kauptis rūdims – metalinės prietaisų dalys linkusios rūdyti, todėl rūdis nuolat šalinkite. Tai galite padaryti namų sąlygomis – išmirkę jas acte.
  • Apsaugokite medines rankenas nuo dėvėjimosi – naudokite virintą linų sėmenų aliejų.
  • Visus įrankius laikykite sandariai – neleiskite kauptis drėgmei, valykite nuo paviršių dulkes.
  • Reguliariai galąskite prietaisų ašmenis – internetinės įrankių parduotuvės Toolsta peiliams galąsti skirta įranga padės atnaujinti visų dažnai naudojamų prietaisų ašmenis greitai, kokybiškai ir paprastai.
  • Kad užtikrintumėte maksimalų prietaisų našumą – nuolat sutepkite judančias jų dalis. Tam naudokite alyvą ar kitus tinkamus skysčius. Tai veikia ir kaip prevencija nuo rūdžių atsiradimo.
  • Prietaisai, veikiantys su baterijomis, reikalauja specialios priežiūros. Geriausia, jei baterijos yra pilnai įkraunamos ir iškraunamos, taip pat nereikėtų leisti joms ilgai būti nenaudojamoms.

Laikydamiesi šių patarimų, galėsite savo mėgstamais įrankiais džiaugtis dar ne vienus metus.

Užs. Nr. 223

Dalintis:

About Author

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą