Maža vonios kambario erdvė iš pradžių gali atrodyti tikru galvos skausmu. Kaip sutalpinti visus reikmenis ir tuo pačiu padaryti, kad kambarys neatrodytų pergrūstas? Dalinamės gudrybėmis, kaip efektyviai išnaudoti nedidelį vonios kambario plotą.
Baldų įrengimas
Kai vietos nedaug, išmintinga yra kuo labiau sumažinti tarpus tarp elementų. Geriausia rinkis tokius baldus, kurie yra laisvai perstatomi. Turėkite omenyje, kad baldus reikia rinktis pagal kambario mastelį. Dideli baldai gali užgožti mažą kambarį. Nedidelėje erdvėje apsiribokite pagrindiniais elementais – tualeto reikmenų spintele ir lentynomis. Rinkitės iki lubų siekiančią talpią spintelę, kurioje galėsite laikyti daug daiktų. Veidrodinė spintelė prisidės kuriant erdvės įspūdį.
Atskleidus kuo daugiau grindų, susidaro didesnio kambario įspūdis. Vertėtų stengtis prie sienos tvirtinti praustuvus, tualetus ir kitus įrenginius. Sieniniai moduliniai baldai yra mėgstamas pasirinkimas dėl jų nesudėtingos, paprastos išvaizdos. Galimi įvairaus aukščio, pločio ir gylio baldai, tad galima lengvai rasti geriausiai erdvei tinkantį sprendimą. Patariama rinktis tokias lentynas ir spinteles, kurias būtų galima pritvirtinti prie sienų. Kas geriau sukuria erdvės įspūdį nei tarsi ore sklandantys daiktai? Tokie baldai į vonią yra kompaktiškas ir patogus sprendimas. Sieninės spintelės neužima daug vietos, o jose sutalpinti galima daug reikmenų.
Šviesi spalvų paletė
Bendra taisyklė mažoms patalpoms yra ta, kad turi būti taikoma šviesių ir ryškių spalvų paletė. Šviesios spalvos atspindi šviesą, tad kambarys atrodo atviresnis ir erdvesnis. Vonios kambario interjerui puikiai tinka šviesūs balti, neutralūs ir pilki atspalviai. Kad kambarys neatrodytų nuobodžios vienos spalvos, galite pridėti monochromatines spalvas arba kitus švelnius, pastelinius tonus.
Geriau sienas dažyti ar rinktis plyteles?
Venkite nedidelę erdvę užgožti pernelyg daug skirtingų spalvų ir raštų. Tačiau tai nereiškia, kad negalima rasti charakteringo dizaino sprendimo. Galima rinktis įdomias šešiakampes plyteles, kurios neperkrauna sienų. Puikiai erdvės įspūdį sukuria šviesūs atspindintys paviršiai – pavyzdžiui, blizgios keraminės plytelės. Geras sprendimas yra ir marmurinės plytelės, kurios atrodo beveik kaip vienas didžiulis lakštas.
Patariama rinktis vienodas plyteles sienoms ir grindims – taip kambarys atrodo vientisas. Didesnės plytelės labiau atveria erdvę, nes reikia mažiau skiedinio linijų. Plytelės su horizontaliomis linijomis praplės patalpos vaizdą. Kad plytelės neatrodytų pernelyg nuogos ar klinikinės, naudokite natūralias medžiagas, kurios erdvei suteiks tekstūros ir šilumos.
Plytelių ir sienos apdailos pagalba galima išbandyti zonavimo metodą, kad nedidelė patalpa atrodytų erdvesnė. Pasinaudojant medinėmis sienos apdailos plokštėmis ir skirtingomis plytelėmis galima sukurti dvi atskiras zonas – pavyzdžiui, vienoje bus kriauklė, kitoje – tualetas. Nors jiedu realiai gali būti nutolę mažiau nei per pusę metro, dviejų zonų iliuzija sukuria atstumo tarp jų pojūtį.
Jei nusprendėte sienas dažyti, o ne kloti plytelėmis, galite pasinaudoti šia gudrybe. Dažykite pusę sienos, kad sukurtumėte aukščio iliuziją. Apačioje turėtų būti tamsesnis atspalvis, kad susikurtų atstumas nuo viršutinės sienos dalies. Jei visa siena būtų vienspalvė, kambarys neturėtų gylio. Renkantis dažų spalvas, turėkite omenyje, kad šalti atspalviai labiau tinka į pietus atgręžtose patalpose, o šilti – į šiaurę.
Vonia ar dušas?
Mažuose vonios kambariuose dauguma verčiau renkasi įrengti dušo kabiną. Iš kuo daugiau stiklo bus pagaminta kabina, tuo didesnę erdvės iliuziją ji kurs. Vietoj dušo užuolaidų įrenkite skaidraus stiklo duris.
Ankštiems kampams idealiai tinka keturkampės dušo kabinos. Jei turite netaisyklingos formos kambarį, galite nepatogias lubų formas paversti sumaniomis dušo idėjomis. Pavyzdžiui, į nuožulnias sienas įmontuoti dušo galvutes. Jei negalite gyventi be vonios, dušą galite įsirengti virš jos.
Jei kambaryje nėra pakankamai aukštos vietos dušui, verčiau rinkitės laisvai pastatomą vonią su vonios maišytuvu. Tokių vonių būna mažesnių dydžių, puikiai tinkančių mažesnėms erdvėms. Ovali vonia dėl kampų nebuvimo sukuria erdvės įspūdį. Puikiai atrodo ir D formos vonios, kurių plokščioji pusė priglunda prie sienos. Sudėtingo išplanavimo kambariuose gali pasiteisinti kampinė vonia.
Vonia pranaši dar tuo, kad prie jos galima įsigyti vonios padėklą. Ant jo patogu laikyti dažniausiai naudojamus vonios reikmenis ir taip sutaupoma vertinga vieta lentynose. Papildomai tiek duše, tiek virš vonios galima įrengti lentynėlę. Tai praktiška vieta laikyti daiktus lengvai pasiekiamus.
Tinkamas praustuvas ir čiaupai
Siauroje vonios kambario erdvėje rekomenduojama rinktis ploną, pailgą praustuvą. Jis dėl savo pločio neužima daug vietos, bet yra efektyvus. Sumontavę čiaupus šonuose, pašalinsite bet kokias vandens tekėjimo problemas dėl praustuvo siaurumo. Kitas variantas – itin kompaktiški sieniniai maišytuvai. Jų vamzdžius galima paslėpti ir nereikia didelių matmenų praustuvo pjedestalo.
Viskas apie rankšluosčius
Norint maksimaliai išnaudoti mažą vonios kambario erdvę, patariama investuoti į šildomus rankšluosčių džiovintuvus arba apskritai į sieninius radiatorius. Pašalinus nepatogius, žemai stovinčius radiatorius, patalpa iškart taps erdvesnė.
Išnaudokite vertikalią erdvę – ieškokite ilgesnių, plonesnių rankšluosčių laikiklių. Rankšluosčius taip pat galite kabinti ant kabliukų. Svarbu, kad rankšluosčiai būtų kuo paprastesni – maža raštų įvairovė interjerą padaro minimalistiniu, dėl to kambarys atrodo didesnis. Rekomenduojama rankšluosčius derinti prie spalvinės kambario schemos arba rinktis visiškai baltus. Vienam asmeniui patariama laikyti tik du rankšluosčių komplektus, nebent tam tikromis aplinkybėmis prireiktų daugiau.
Veidrodžiai ir apšvietimas erdvės iliuzijai
Veidrodžiai gali visiškai pakeisti kambario išvaizdą, nes atspindi šviesą ir sukuria erdvės įspūdį. Tai – patikrintas triukas, naudojamas siekiant maksimaliai padidinti erdvę. Dideli veidrodžiai ne tik sukuria erdvės iliuziją, bet ir padaro patalpą šviesesnę. Tai ypač veiksminga, jei su veidrodžiu suderinamas ir apšvietimas. Kad padvigubintumėte šviesos kiekį, veidrodį reiktų statyti priešais langą ar šviestuvą. Tiek minimalistinis, tiek su įmantriu rėmu veidrodis įneš rafinuotumo į vonios kambarį. Galima pakabinti vieną didelį veidrodį, o galbūt eksperimentuoti su kelių skirtingų dydžių veidrodžių mozaika.
Daug prie erdvės įspūdžio prisideda ir apšvietimas. Jei turite langą, tai – didžiulis privalumas. Dėl natūralios šviesos patalpa iškart atrodys didesnė. Tokiu atveju neužgožkite lango – nepristatykite ant palangės daug augalų ar kitų dalykų. Jei lango neturite, teks pridėti kuo daugiau dirbtinės šviesos. Pakeiskite šviestuvus į ryškesnius ir didesnius, pridėkite papildomų šviesos šaltinių.
Net ir mažą vonios kambario erdvę galima efektyviai išnaudoti. Tokioje patalpoje ne tik užteks vietos viskam, bet ir, pasitelkus keletą gudrybių, nesijaus erdvės trūkumas. Tinkamai parinkti baldai, plytelės ir kitos detalės leis pamiršti rūpesčius dėl mažos erdvės.
Užs. Nr. 216