Iki šiol Lietuvoje sertifikuojant ekologinius ūkius, produkciją ir vykdant kontrolę, nebuvo konkurencijos. Šio sektoriaus paslaugų paketas ne vieną dešimtmetį sutelktas vienose, Žemės ūkio ministerijai pavaldžios VšĮ „Ekoagros“, rankose. Suinteresuota išardyti monopolį ir ūkininkams pasiūlyti daug efektyvesnę ir pigesnę paslaugą, todėl į sertifikavimo rinką tvirtai žengia UAB „Ekoliuks“. Apie tikslus, trukdžius ir naujoves pasakojo komercijos direktorius Deividas Pečiukėnas.
„Ekoliuks“ (juridinis pavadinimas), „Ecolux“ (prekinis ženklas) – pirma privataus verslo įmonė Lietuvoje, besiruošianti teikti ekologinių ūkių sertifikavimo paslaugas. Ji ūkininkams siūlys asmeninio vadybininko pagalbą, siųs naujienlaiškius apie ekologinę žemdirbystę, ves seminarus, teiks teisinę informaciją, vykdys greitesnį aptarnavimą, pateiks patrauklias paslaugų kainas.
– Kaimyninės šalys turi nemažai privačių sertifikavimo įmonių, tik Lietuvoje unikalus atvejis – yra tik viena, valstybinė, monopolinė įmonė. Kalbėjome su ekspertais, žemdirbiais, apskaičiavome, kad dabartinė valstybinės įmonės paslaugos kaina laužta iš piršto – nėra kaip ją pagrįsti, nėra aiškios formulės, – sako „Ekoliuks“ direktorius Deividas Pečiukėnas, didelę patirtį įgijęs dirbdamas Vakarų Europos ir Amerikos šalių įmonėse. – Mes ruošiamės optimizuoti šį sektorių, ūkininkai palaiko mūsų idėją.
Kruopščiai atlikę skaičiavimus „Ekoliuks“ įmonės ekspertai teigia, kad jos teikiamos paslaugos bus iki 25 proc. pigesnės nei monopolininkės „Ekoagros“. Be to, priklausomai nuo kontrakto ilgio, bendrovė taikys nuolaidas, sudarys specialias partnerystės sutartis. 20 proc. operatyviau nei konkurentė aptarnaus klientus, kadangi aukštos kvalifikacijos „Ekoliuks“ specialistai, dirbantys privačiame sektoriuje, yra labiau motyvuoti, nori dirbti ir uždirbti. Jų tikslas – klestintys Lietuvoje ekologiniai ūkiai ir ilgalaikis bendradarbiavimas su klientais.
Šiuo metu „Ekoliuks“ siekia akreditacijos ir nori gauti iš Žemės ūkio ministerijos leidimą vykdyti sertifikavimą. Ruošdamasi startui atlieka rinkos analizę, išklauso žemdirbių nuomones, skundus, pageidavimus ir pasiūlymus – taip tobulina savo parengtą paslaugų paketą. Pasak D.Pečiukėno, daugelis ūkininkų skundžiasi etiketo nebuvimu, požiūriu į juos, yra kategoriškai nusiteikę prieš dabartinę sertifikavimo įstaigą „Ekoagros“. Ji – vienintelė šalyje, todėl nėra pasirinkimo laisvės nei sveikos konkurencijos, kuri naudingiausia klientams. Pavojinga susipykti – galima likti be svarbaus pažymėjimo ir netekti lengvatų.
– Pradėję kurti šį verslą, buvome nepelnytai apkaltinti vykdantys neteisėtą veiklą. Esame verslininkai ir tai mus žeidžia. Aiškinamės rinkos poreikius, bendraujame su ūkininkais – nusiunčiame preliminarius pasiūlymus, kad jie įvertintų, ar ateityje juos tokios sąlygos tenkintų. Verslas neturi galvoti už klientą, ko jam reikia – to reikia klausti kliento, – kalbėjo direktorius. – Jei pasiseks, šių metų birželį arba kitais metais, balandį, galėsime sertifikuoti. Esame jauna ir veržli komanda, tikime, kad mums pavyks prasilaužti, įveiksime visus barjerus.
Lietuvoje yra apie 3 tūkst. įvairaus dydžio ekologinių ūkių. D.Pečiukėnas pasakojo, jog Jungtinių tautų organizacijoje buvo kalbama apie tai, kad dirvožemio paviršiaus, kuris užaugina 95 proc. visos pasaulio produkcijos, liko tik 60-čiai metų. Vienintelis būdas jį atstatyti – vystyti ekologinę žemdirbystę. Žemės ūkio ministerija, atlikusi tyrimą pareiškė, kad didžiausia vidaus vandenų (ežerai, upės) taršos priežastis yra trąšos. Gausiai tręšiant toliau, žemės taps nederlingos. Su trąšomis užauginta produkcija turi mažesnę maistinę vertę.
– Maisto gali stigti ne todėl, kad labai daug žmonių, o dėl to, kad sugadiname dirvožemį. Ekologinių ūkių vidurkis Lietuvoje – 8 proc, tačiau pastaruosius 5 metus jis beveik nesikeičia. Ūkininkų klausiame, kaip mums suprojektuoti įmonės procesus, kad jiems būtų patogiau ir lengviau, kad būtų galima paspartinti Lietuvoje ekologinę žemdirbystę, – sakė „Ekoliuks“ komercijos vadovas. – Mes tikime, kad ekologinis ūkininkavimas yra mūsų ateitis. Skatinsime ir padėsime žemdirbiams ekologiškai ūkininkauti.
Užs. Nr. 49