Pontonai ir jų teikiamos galimybės – patogus priėjimas prie vandens telkinio

Dalintis:

Artėjantis šiltasis metų laikas vis dažniau mintimis nukelia į jaukų gamtos kampelį, prie gaiva dvelkiančio vandens telkinio. Atokvėpis šalia ežero ar upės neįsivaizduojamas be geros prieigos prie vandens. Gyvenantiems ar turintiems vasarnamį šalia vandens telkinio tikrai ne kartą teko susimąstyti, kaip galima būtų išnaudoti pakrantės teikiamas galimybes. Paprasčiausias sprendimas – liepto įsirengimas, tačiau išsirinkti tinkamiausią variantą dažnai būna nelengva.

Klasika ir laiko patikrintos naujovės

Specialistų teigimu, dažniausiai renkamasi tarp stacionaraus medinio liepto ir pontoninio, o pastarojo tipai (betoniniai arba plastikiniai) taip pat gali būti pritaikomi skirtingoms funkcijoms atlikti.

Daugeliui žmonių įprasta, kai vandens telkinio pakrantėje pasitinka medinis, klasikinis ant polių pastatytas lieptelis, kaskart kviečiantis panardinti kojas į vandenį. Stabilus, aplinką puošiantis statinys ilgai tarnaudavo daugeliui gamtos mylėtojų ir pramogautojų, jis juk puikiai tinka šokinėjimui į vandenį, maudynėms saulės spinduliuose ir jaukiam piknikui.

Tikriausiai daugelis tokių lieptų savininkų žino šio malonumo kainą, kiek nuolatinio dėmesio ir finansinių investicijų reikalauja jo priežiūra. Dėl dažno nusidėvėjimo jį reikia periodiškai atnaujinti ir remontuoti, tikėtina, kad tai viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl Lietuvoje išpopuliarėjo pontoniniai lieptai, kurie yra patvarūs, lengvai permontuojami ir nereikalauja daug priežiūros.

Pastarąjį dešimtmetį galima stebėti, kaip šiuos klasikinius lieptelius keičia išvaizda beveik nesiskiriantys, ant vandens paviršiaus plūduriuojantys lieptai ir prieplaukos. Pontonais kuriamos mažos salelės dėl savo nesudėtingos konstrukcijos ir įrengimo užkariauja vis daugiau šalies pakrančių.

Liepto derinimas prie veiklos, o ne atvirkščiai

Lieptas labiausiai atlieps žmogaus poreikius tada, kai bus derinamas prie veiklos, o ne atvirkščiai. Svarbu įsivertinti esamą ar planuojamą veiklą šalia vandens telkinio, taip pat atsižvelgti į savo poreikius ir aplinką, kurioje bus vykdoma rekreacinė veikla. Kiekvienas turime individualių pomėgių, poreikių ir vizijų, todėl idėjos ir pasirinkimai gali būti derinami atskirai su specialistais. Turint daug pasirinkimo variantų, kurių kiekvienas tinka skirtingiems tikslams ir aplinkai, natūralu, kad kyla klausimas, kaip pasirinkti tinkamą. Vis dėlto kas lemia pontoninių lieptų bei plaustų populiarumą?

Įmonės, užsiimančios pontoninių lieptų prekyba ir įrengimu, vadovas pasakojo, kad žmonėms, norintiems pagerinti prieinamumą prie vandens telkinio, ypač aktualu statinio ilgaamžiškumas, kaina, saugumas, patvarumas ir paprasta priežiūra. „Visus šiuos kriterijus atitinka pontoninės konstrukcijos, be to, šiuos lieptus galima įrengti bet kokioje pakrantėje nepriklausomai nuo jos gylio. Pontoninę prieplauką galima statyti sunkiai prieinamoje, gausia augmenija apaugusioje ir net pelkėtoje pakrantėje. Viskas paprasta ir greita, lengva keisti liepto konstrukciją ar vietą“, – teigė pašnekovas.

Mėgstantys žvejybą ar plaukiojimą valtimi tikrai žino, koks svarbus yra prieplaukos aukščio ir vandens lygio skirtumas, norint saugiai ir patogiai įlipti ar išlipti iš vandens transporto priemonės.

„Kintamas tarpas tarp liepto aukščio ir vandens lygio gali kelti daug nepatogumų. O štai pontoninės prieplaukos atstumas iki vandens paviršiaus yra pastovus ir prisitaiko prie vandens lygio svyravimų“, – aiškino Vytautas.

Kitas svarbus veiksnys – pontoniniai lieptai nereikalauja sudėtingos priežiūros. Jie nebijo šalčių ir yra atsparūs įvairių gamtos veiksnių poveikiui. Žiemą pontoninės prieplaukos nereikia ištraukti iš vandens, jei vandens telkinyje nėra ledonešio, tačiau upėse ir ten, kur susidaro ledonešis, labai svarbu lieptą ar prieplauką apsaugoti nuo judančio ledo.

Daugiafunkciškumas atveria galimybes kūrybiškam pontonų panaudojimui  

Pontonai, o tiksliau pontoniniai tiltai, pradėti naudoti labai seniai, jie mena dar Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikus, kai buvo naudojami militaristiniams tikslams, statomi kariuomenės persikėlimui per didesnes upes.

Tolimą praeitį menantys inžineriniai sprendimai atsikartoja ir šiais laikais. Militaristiniams tikslams naudota technologija pritaikoma didesnių modifikacijų nereikalaujančioms ilgesnėms prieplaukoms ar lieptams statyti. Šiam tikslui dažnai naudojami segmentiniai pontonai, gaminami iš hermetiškų, tarpusavyje sutvirtintų cilindrų. Genialumas paprastume – pontono segmentai sujungiami tol, kol pasiekiamas reikiamas prieplaukos ilgis ir plotis.

Šiandien pontoninės konstrukcijos suteikia praplėstos erdvės efektą, daugiau galimybių pasiekti sunkiai prieinamas vietas įvairiems darbams atlikti. Išradingai pasinaudodami visomis pontoninio liepto teikiamomis galimybėmis, žmonės kuria jaukią erdvę aplink save, rengia aktyvias pramogas.

Pašnekovas pasakojo, kad pontonai vis dažniau naudojami įvairioms pramogoms ar renginiams ant vandens organizuoti, pavyzdžiui, koncertams, filmų peržiūroms ar kino juostų filmavimams, taip pat įkuriant jaukias poilsio aikšteles ant vandens, plaukiojančias kavines ir pan.

Pastaruoju metu visame pasaulyje ypač išpopuliarėjo plaukiojantys baseinai, kurie montuojami iš pontonų ir specialių priedų, sukuriančių tinkamus barjerus, leidžiančius žmonėms saugiai plaukioti ir leisti laisvalaikį ežeruose ir upėse.

Pasirinkimas, atitinkantis veikos sritį 

Žmonės pontoną renkasi dėl įvairių priežasčių – verslui, pramogoms, žvejybai, maudynėms, erdvės pratęsimui, terasų ant vandens įrengimui ar valtims švartuoti.

Priklausomai nuo paskirties bei norimos keliamosios galios lieptai, prieplaukos ar plaustai gali būti montuojami ant plastikinių arba betoninių pontonų. Pavyzdžiui, betoninis pontonas turi didesnę keliamąją galią, todėl yra skirtas švartuoti sunkesnėms vandens transporto priemonėms, išlaikyti daugiau žmonių, sunkiąją techniką, įrenginius ar net namų, pirtelių statybai ant vandens.

Plastikinių pontonų konstrukcijos, turinčios mažesnę keliamąją galią, skirtos lengvesnėms apkrovoms – nedidelėms paprastoms ir motorinėms valtims švartuoti, taip pat lieptams, terasoms bei plaustams statyti.

Nors betonas dažnai asocijuojasi su masyvumu ir grubia išvaizda, betoninio pontono lieptai anaiptol neapsunkina gamtovaizdžio ir išlaiko estetišką reginį. Jaukumo potėpius formuoti padeda įvairūs papildomi elementai: turėklai, suoleliai, apšvietimo stulpai, žibintai, valčių tvirtinimo žiedai ar kiti aksesuarai.

Užs. Nr. 37

Dalintis:

About Author

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą