fbpx

Tuberkuliozė: ką verta apie ją žinoti?

Dalintis:

Tuberkuliozė – oro lašeliniu būdu plintanti užkrečiamoji liga, kurią sukelia mikobakterijos (Mycobacterium tuberculosis). Sergant ja dažniausiai pažeidžiami plaučiai, tačiau paveikiami gali būti ir kiti organai, pavyzdžiui, inkstai, stuburo bei galvos smegenys. Dėl vėlyvos diagnozės ir nekokybiško gydymo tuberkuliozė yra viena iš labiausiai paplitusių ligų pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje. Taigi, ką vertėtų žinoti kiekvienam apie jos simptomus, plitimą ir gydymą?

Tuberkuliozės simptomai

Bendrieji šios ligos simptomai yra silpnumo jausmas, greičiau pasireiškiantis nuovargis, sumažėjęs apetitas, svorio kritimas. Taip pat gali pasireikšti užsitęsęs karščiavimas (kūno temperatūra pakyla iki 37,5 oC), padidėjęs prakaitavimas naktį.

Dar vienas tuberkuliozės požymis – nuotaikų kaita. Todėl sergantis žmogus gali jaustis apatiškas ir liūdnas. Jeigu mikobakterijos pažeidžia plaučius, taip pat gali pasireikšti kosulys, krūtinės skausmas ir būti atsikosėjama krauju. Kiti ligos simptomai, priklauso nuo paveiktos kūno srities.

Tiesa, ne visi užsikrėtę mikobakterijomis suserga tuberkulioze. Paprastai tokie asmenys nieko nejunta ir gali niekada nesusirgti. Be to, jie neplatina tuberkuliozės bakterijų.

Ligos plitimas

Mikobakterijos plinta oru. Priklausomai nuo aplinkos sąlygų, ten jos gali išbūti iki kelių valandų. Į orą šios bakterijos patenka tuomet, kai plaučių arba gerklų tuberkulioze sergantis asmuo kosėja, čiaudi, kalba, dainuoja. Jeigu šalia esantys žmonės įkvepia šių bakterijų, jie gali užsikrėsti. Plaučiuose nusėdusios mikobakterijos pradeda daugintis ir iš ten per kraują gali patekti į kitus organus, tokius kaip inkstai, stuburo bei galvos smegenys.

Verta pastebėti, kad tuberkulioze užsikrečia ir vaikai. Tokiu atveju jiems gali padėti pulmonologas, kuris įvertinęs mažųjų būklę paskiria reikalingą gydymą.

Tuberkuliozės tipai ir gydymas

Išskiriami du tuberkuliozės tipai – latentinė ir aktyvi. Pirmuoju atveju žmogaus organizme yra mikobakterijų, tačiau jos nėra aktyvios, todėl asmuo neserga. Jam nepasireiškia jokie ligos simptomai. Toks žmogus neperduoda bakterijų, todėl negali užkrėsti kitų. Tačiau ateityje jis pats gali susirgti tuberkulioze. Siekiant to išvengti, dažniausiai skiriamas gydymas.

Aktyvia tuberkuliozės forma sergantis asmuo turi aktyvių mikobakterijų, kurios dauginasi ir naikina kūno audinius. Didžioji dalis šios ligos atvejų pasireiškia dėl negydomos latentinės tuberkuliozės formos. Tokiu atveju skiriami vaistai, kuriuos reikia vartoti mažiausiai 6 mėn., nes mikobakterijos organizme žūva labai lėtai.

Nepaisant to, kad pradėjus vartoti vaistus geriau pasijuntama jau po kelių savaičių, tuberkuliozės bakterijos vis dar išlieka gyvos. Dėl šios priežasties būtina ir toliau reguliariai juos vartoti. Kitu atveju bakterijos gali prisitaikyti ir tapti atsparios vaistams. Tuomet jos toliau dauginsis ir liga nebus išgydoma. Paskyrus kitus vaistus dažniausiai juos reikia vartoti dar ilgiau, be to, paprastai jie pasižymi sunkesniu šalutiniu poveikiu.

Tuberkuliozė itin rimta liga, kuri privalo būti gydoma. Tai svarbu tiek dėl paties sergančiojo, tiek dėl aplinkinių. Pastebėjus bet kokius su šia liga susijusius simptomus, būtina kuo skubiau kreiptis į specialistus. Atlikę reikiamus tyrimus, jie gali greitai nustatyti tikslią diagnozę ir paskirti gydymą, kuris abiejų pusių pastangomis, būtų sėkmingas.

Užs. Nr. 115

Dalintis:

About Author

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą