fbpx

Grožio specialistai nenori jaustis pašalpiniais, prašo leisti dirbti

Dalintis:

Tikėdamiesi sugriežtinimų pabaigos, grožio specialistai jau pradėjo registruoti klientus vasariui. Tačiau išgirdę siūlymus karantiną pratęsti iki balandžio, sujudo: siunčia raštus Vyriausybei, renka parašus ant peticijos, prašydami leisti dirbti. Plaukų stilistas Vytenis Partikas teigia, kad išgyventi iš grožio specialistams valstybės mokamų 257 Eur  neįmanoma, todėl žlugdomas smulkusis verslas keliasi į pogrindį. Grožio industrijos darbuotojai valdžiai grasina viešais protestais prie Seimo: „Mūsų daug, vien Tauragėje kirpyklų apie 200“.

Su grožio meistrais nesitarė

Plaukų stilistas-koloristas, dainininkas, televizinių projektų dalyvis Vytenis Partikas atviravo, kad pirmojo karantino metu patyrė 10 tūkst. Eur nuostolių, o per antrąjį – ši suma patrigubėjo. Jis, kaip ir kiti grožio sektoriuje dirbantys meistrai, jau registruoja klientus ir tikisi, kad nuo vasario galės atnaujinti paslaugas. Apie grožio specialistus užgriuvusias problemas jis kalbėjo ir populiarioje laidoje KK2.

– Gruodžio mėnesį mums būdavo pats darbymetis, todėl iš anksto užsisakėme daug priemonių, dažų, visa tai liko nepanaudota, o sąskaitos neapmokėtos. Jau lapkričio mėnesį klientų srautas palaipsniui mažėjo: 30, 50, 70 proc., per savaitę tuomet dirbau tik 1 dieną, tačiau nuo 9 iki 21 val., taip susidėliojau, nes į Tauragę važinėju iš Klaipėdos, – sakė stilistas, dirbantis „Studio B“. – Kai žmonės sujudo prieš šventes pasigražinti, per patį piką mus staiga uždarė. Apmaudu, kad niekas iš valdžios su Kirpėjų ir grožio specialistų asociacija, kurios narys esu, nesitarė, nekalbėjo apie nuostolių atlyginimą. Dabar kuriame federaciją. Su prekybininkais Vyriausybė dar diskutavo, tarėsi, o mes per abu karantinus buvome nustumti į šalį.

Grožio sektoriaus darbuotojai siekia, kad Vyriausybė kompensuotų jiems patirtus nuostolius: kiekvienam išmokėtų bent po 1000 Eur vienkartinę pašalpą, tada jie galėtų apmokėti bent dalį sąskaitų. Vytenis atviravo, kad jo žmona dirbdama Anglijoje, grožio sektoriuje, gauna 80 proc. išmoką nuo deklaruotų pajamų – apie 6000 Eur. Jis teigia už žmoną deklaruojantis daugiau, tačiau iš valstybės gaunantis tik apie 200 eurų.

– Visi esame panikoje dėl planų pratęsti karantiną, mes tikrai neišgyvename. Juk pavasarį dirbome su akiniais, skydeliais, reguliavome srautus, išmokome kirpti mūvėdami pirštines. Tegul leidžia mums dirbti tokiomis sąlygomis. Juk nė viename grožio salone Lietuvoje nebuvo įsiplieskęs židinys, vadinasi, mes esame saugi zona ir gebame tvarkytis, – įsitikinęs stilistas. – Nutekėjo informacija, kad mūsų dar atidaryti neketinama, tik turgavietes ir prekyvietes, nors jos ir taip dirba – mes ten važiuojame pirkti mėsos.

Tikisi normalios kompensacijos

Grožio specialistai jaučiasi diskriminuojami: jie stebisi, kodėl odontologai gali dirbti turėdami artimesnį kontaktą su pacientais nei kirpėjai su savo klientais, ir soliarumų veikla neuždrausta. O pavasarį, kai COVID-19 atvejų buvo mažiau, soliariumams dirbti neleista. Grožio sektoriaus darbuotojai nepatenkinti ministrės Aušrinės Armonaitės teiginiais, kad smulkieji verslininkai sumoka mažai mokesčių, todėl jiems nėra iš ko mokėti kompensacijų.

– Dėl tokio karantino prasidėjo juodoji rinka, daug kas namuose dirba. Dėl to smerkti savo kolegų negaliu, gal jie neturi santaupų. Jei neturėčiau santaupų, dirbčiau ir aš. O ką daryti kirpėjai mamai su trimis vaikais? Valdžia privalo surasti pinigų, jei mums neleidžia dirbti, – apmaudą liejo meistras. – Sausį padidino paramą 3 Eur. Turi vertinti deklaruotas pajamas, pajamų vidurkį ir apskaičiuoti nuostolius. Galime pateikti sąskaitas su parašais ir antspaudais, tegul bent dalį kompensuoja.

V.Partikas neslepia, kad jo paslaugos brangokos, nes į mokslus daug investavo ir labai daug išmoko, turi sukaupęs 11 metų darbo patirtį. Jis įsitikinęs, kad pasibaigus karantinui, kaip ir darbo pradžioje, teks iš naujo ieškoti klientų nemažai investuojant į viešuosius ryšius.

– Be galo daug reikės pastangų, nes klientai išsibarstę, išsilakstę, kiti susiradę kur pigiau. Prasidėjo dažymai ir kirpimai namuose, tai vyksta, aš žinau. O kas belieka? Prieš šventes negalėjome dirbti, įsivaizduokit, kaip po tokių smūgių reikės atsikelti, – kalbėjo stilistas. – Gaudamas 257 eurų paramą iš valstybės jaučiuosi kaip pašalpinis. Jei valdžia mūsų neišgirs, ministrų kabinetai ignoruos mūsų raštus, žengsim prie Seimo, – planus atskleidė vyras. – Mes, smulkieji verslininkai, susivienysim, o mūsų yra ne 500. Vien Tauragėje kirpyklų apie 200 ant visų kampelių kampučių.

V.Partikas sako, kad jo šeima per abu karantino laikotarpius labai nukentėjo. Rudenį valdžia uždraudė skrydžius, uždarė keltus, todėl iš Anglijos grįžti į Lietuvą negalėjo, nors iš anksto buvo įsigiję bilietus. Pas Lietuvoje laukiantį vaiką parskubėjo per Varšuvą, tačiau bilietas buvo labai brangus: tiek, kiek kainuoja kelionė į Dubajų. Pirmasis karantinas Partikų šeimai buvo ypač skausmingas: kūdikio besilaukusiai žmonai nepavyko patekti pas gydytojus, todėl daugiau nei mėnesį savyje moteris nešiojo jau nebegyvą vaisų. Partikas neabejoja, kad karantino laikotarpiu daugeliui žmonių pablogėjo psichologinė būsena, neabejoja ir tuo, kad jam pasibaigus vėl išaugs emigracijos mastai.

Tarnybos skundų negavo

Paklausta, ar sulaukė skundų dėl grožio specialistų paslapčiomis teikiamų paslaugų, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Tauragės departamento Vidaus administravimo skyriaus vedėja Albina Urbutienė atsakė, kad „karantino metu grožio paslaugos turi būti neteikiamos. NVSC Tauragės departamentas nusiskundimų (skundų) dėl teikiamų grožio paslaugų iki šio laiko negavo“.

Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė Lina Banienė informavo, kad pranešimų dėl grožio salonų, kirpyklų nelegalios veiklos karantino metu taip pat negauta.

Dalintis:

About Author

Regina Genienė

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą