Grybautojai į supirktuves neskuba

Dalintis:

Įsibėgėjęs grybų sezonas į miškus vilioja grybautojus, sujudo ir grybų supirkėjai. Balskų masyve, Tyrelių miške, nuo ankstyvo ryto iki vėlyvo vakaro bruzdesys – pakelėje išsirikiavusios eilės automobilių, miško gėrybių rinkėjai į mišką susiruošia ir paprastais bei motoriniais dviračiais. Tik supirktuvėse klientų mažai – gal ne toks jau gausus grybų derlius?

Tyrelių miške moteris, grybus superkanti ne vieną dešimtmetį, viešintis nenorėjo ir patikino, kad yra kukli, reklamos jai nereikia, užtenka nuolatinių klientų.

– Prieš tris dienas pradėjau supirkti grybus, mažai jų atnešė – tik 50 kg. Šiąnakt grybai nedygo ir rytoj nedygs, nes šaltos naktys. Jei naktį bus 6 laipsniai šilumos, tai grybai dar augs, jei užklups šalnos, jau nieko gero. Dar nežinia, ar šiuos metus bus galima vadinti grybingais, – kalbėjo grybų supirkėja. – Superku baravykus. Pirmos rūšies baravykų galvutės skersmuo turi būti 5 cm (1 kg – 2,5 Eur), antros rūšies baravykai gali būti didesni, o kepurėlės apačia – balta (1 kg – 1 Eur). Trečiai rūšiai dydis nesvarbus, o kepurėlės apačia – žalia (1 kg – 0,30 Eur). Supirkimo kainos tokios pat, kaip pernai.

Grybų supirkimas. Reginos Genienės nuotrauka

Supirkėja grybus priima tik kruopščiai nuvalytus – tinkamus dėti į puodą. Ji pataria valant  naudoti ne tik peilį, bet ir šepetėlį. Pasitaiko, kad žmonės atneša parduoti iš vakaro surinktus grybus, tokius įgudusia akimi lengvai atskiria – būna suvytę, o laikyti polietileno maišelyje skęsta sultyse. Tokie parduoti netinkami. Nesuperka minkštų, supelijusių ir labai sukirmijusių grybų. Jos nuolatiniai klientai – įvairūs žmonės, sako, kad išsilavinę, mandagūs, nemažai mokytojų.

Grybai. Reginos Genienės nuotrauka

– Grybautojai patys sukirmijusių grybų nenori, tai man juos neša. Kai nepriimu vakarykščiai rinktų, labai ant manęs pyksta. Visko pasitaiko. Pernai buvo netikę metai – tik savaitę supirkome grybus, labai mažai jų buvo. Matysim, kaip šiemet. Visi skuba į Balskus, čia mašinų pilna, bet grybų mažai, Skaudvilės pusėje daugiau, – pasakojo supirkėja. – Grybynų mažėja, nepalyginsi, kiek jų buvo prieš 20 metų. Kerta miškus, todėl mažėja grybienojų. Eičiuose labiau voveraitės auga, Balskuose jų mažiau. Daug dėžių grybams turiu, bet visos dar tuščios.

Grybai. Reginos Genienės nuotrauka

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą