Sėklų naujienos: pomidorai lyg vynuogės, dirvai nereiklios morkos ir kibūs žirniai

Dalintis:

Sušvelninus karantiną ir atidarius sėklų parduotuves, daržininkai suskubo ruoštis sėjai. Sėklų parduotuvę „Kad augtų ir žydėtų“ Šilalės gatvėje įkūrę sužadėtiniai Greta Kavaliūnaitė ir Vladas Alijevas skelbia jau ketvirto savo verslo sezono pradžią ir daržininkams primena – atėjo metas sėti ilgos vegetacijos daržoves. Prireikus užsakymus parduotuvės savininkai atveš į namus.

Pirmieji daigai – ant palangės

Sausio 10-ąją pradėjusi naują prekybos sezoną sėklų parduotuvė „Kad augtų ir žydėtų“ buvo tik prekių atsiėmimo punktu, o nuo vasario vidurio, Vyriausybei atlaisvinus karantiną, į parduotuvę vienu metu įleidžiami keturi pirkėjai, kadangi prekybos salės plotas – apie 80 kv. metrų. Pasak parduotuvės savininkų, karantinas verslui pakenkė – dėl ribojamo judėjimo sumažėjo klientų.

– Tačiau žmonės jau sukruto, pradeda nuo paprikų ar ridikėlių ant palangės, sėja ankstyvąsias daržoves. Daug tauragiškių mums skambina ir klausia, ar jau dirbame, – sako Vladas, organizuojantis parduotuvės veiklą. – Mūsų sezonas startuoja su paprikų sėja, šiemet turime naujienų – žemaūgių aštriųjų paprikų. Pirkėjų dėmesio jau sulaukė daugiametės špinatinės rūgštynės.

Greta ir Vladas ypač domisi naujovėmis, šį sezoną tauragiškiams siūlo naujų rūšių pomidorų: žaliųjų, zebrinių (geltonai ir žaliai dryžuotų), geltonųjų, tamsių spalvų, avietinių, ananasinių, kriaušės formos, slyvinių. Yra nemažai veislių, auginamų vazonuose, kurios stiebiasi iki 30 cm, o vaisius sukrauna taip, kad krūmelis atrodo kaip kalėdinė eglutė.

– Kuo toliau, tuo labiau žmonės nori kažko išskirtinio, nestandartinio. Pastebėjome, kad pastaraisiais metais labai perka mažųjų pomidorų, augančių kaip vynuogių kekės, sėklas. Dažnai pirkėjai nežino, kad indeterminantiniai pomidorai – tai aukštaūgių pomidorų veislė, o determinantiniai – žemaūgiai. Ant sėklų pakelio, prie pavadinimo, H ir F raidės nurodo, kad tai yra hibridas, todėl iš tokių vaisių ir daržovių sėklų rinkti nereikėtų, nes kitąmet jie nederės, – aiškino verslininkas. – Sėklos geriausios, kai jas nupirkus galiojimo terminas tęsiasi trejus metus. Ir šiemet užsakydami sėklas tiekėjų prašėme, kad jos būtų tinkamos sėti iki 2024 m.

Sėklos. Vlado Alijevo asmeninio albumo nuotrauka

Kas nukonkuruos šilauoges?

Pasak Vlado Alijevo, dabar pats metas sėti paprikas, o nuo paskutinės vasario savaitės iki balandžio vidurio – pomidorus. Kol šaltis sukaustęs žemę, daržininkai mėgėjai dažniausiai daigus augina ant palangės ir tik įsivyravus šiltiems orams juos sodina į šiltnamį ar daržą. Šiuo metu jau galima sėti ridikėlius, porus, salierus, bazilikus, petražoles, net ankstyvąsias morkas – jos užauga pavasario pabaigoje.

– Kasmet balandžio viduryje pradedame prekiauti gėlių daigeliais (surfinijų, tunbergijų, pelargonijų, begonijų), vaismedžiais, kuriuos vežamės iš Žagarės, turėsime ir aukštaūgių, ir žemaūgių rūšių. Vaiskrūmių parsivežame iš Olandijos, Lenkijos. Šiemet turėsime svarainių be spygliukų, medlievų (karintų), šie augalai vis labiau populiarėja, – pasakojo parduotuvės savininkas. – Šilauogės dabar ant bangos, bet į konkurenciją su jomis jau stoja sausmedžiai ir gervuogės, nes šiuos augalus lengviau prižiūrėti, o uogos labai vertingos. Be to, šilauogių krūmelis bene dvigubai brangesnis.

Vladas pastebėjo, kad vis daugiau tauragiškių augina arbūzus, labai išpopuliarėjo žirnių veislė, kuriai nereikia atramų, morkos, augančios ir nederlingose dirvose.

– Kai pirkėjai sako, kad jų darže neužauga morkos, pasiūlome būtent šią veislę, kuri dera bet kokiame dirvožemyje. O jei žmogus nepatiki, padovanojame pakelį sėklų, tai atsidėkodami mums užaugintų morkų atveža. Turime agurkų, auginamų mažose talpose balkonuose, sėklų, jų daigai užauga tik iki 80 cm, – pasakojo sėklų žinovas. – Jau netrukus reikės suskubti baltinti medelius, kad nuo kaitrios saulės nesprogtų kamienai, kitaip atsivėrusias žaizdas bus sunku užgydyti. Labai svarbu pavasarį nupurkšti vaismedžius ir vaiskrūmius nuo kenkėjų.

Pirkėjams – dovanos ir naujos paslaugos

Šiemet parduotuvės „Kad augtų ir žydėtų“ savininkai paruošė pirkėjams po naudingą dovaną – kiekvienas gaus dirvožemio PH matuoklį, kurį panaudoję sužinos, ar jų daržo dirva ne per rūgšti, o gal atvirkščiai – rūgštingumas sumažėjęs. Paklaustas, ar sėklos šiemet pabrango, Vladas pripažįsta – truputį.

– Viskas brangsta, mes tiekėjų klausėme – kodėl? Mums atsako – todėl, kad gyvenimas sustojo, darbuotojai prastovose. Ko negalima kompensuoti per metus, padaroma per trumpą laikotarpį. Šiemet viskas brango: nuo trąšų iki sėklų, nors pabrangimas nedidelis – iki 5 centų, – apie pokyčius rinkoje kalbėjo V.Alijevas.

Nors sodo ir daržo reikmenų parduotuvė įsikūrusi atokiau nuo miesto centro, verslininkas sako, kad klientų sulaukia iš visur – Taurų, Jovarų ar sodų bendrijų. Labai daug parduoda grunto kapams, žvakių, gėlių puokščių ir kompozicijų. Klientams nuo pernai teikia išskirtinę paslaugą.

– Mums klientai atveža vazonus, įvairias kitas talpyklas, o mes juose pasodiname augalų kompozicijas. Bene vieninteliai Tauragėje tai darome. Perkantiems už 20 Eur dovanojame ekologinių trąšų, norime, kad kuo daugiau daržininkai naudotų organikos, kuri nekenkia dirvožemiui, yra draugiška aplinkai. Žinoma, kai kada neįmanoma išsiversti be mineralinių trąšų, bet mes propaguojame ekologiją, – sakė Vladas. – Perkantiems prekių už 15 Eur prekes atvežame į namus. Mums svarbu, kad visi gyventume laimingai, o pačių išauginti augalai žmonėms padeda pasijusti laimingesniems.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą