fbpx

Tauragėje 5G ryšio dar teks palaukti

Dalintis:

„Telia“ paskelbė, kad Lietuvoje jungia 5G mobilųjį ryšį, 11 stočių jau veikia Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, dar 2 gruodį bus įrengtos uostamiestyje. Šis testinis ryšys bus nemokamas tol, kol įvyks dažnio aukcionas. Įmonė tvirtina, kad 5G ryšys išmanus, todėl nepavojingas.

„Telia Lietuva“ atstovas spaudai Audrius Stasiulaitis teigia, kad Tauragei tikėtis 5G ryšio dar ankstoka. Šiuo metu bendrovė testuoja 5G ryšio technologijų veikimą. Kitąmet, įvykus aukcionui, ryšį planuojama plėsti visuose Lietuvos miestuose.

– Dažniai, kuriais ryšys veikia, suteikti nemokamai, nes Lietuvoje dar neįvyko dažnio aukcionas, kurį organizuos Lietuvos ryšio reguliavimo tarnyba. Ji dar nesusitarė su Rusija dėl pasienio zonos. Tarnyba dažnius planuoja parduoti kitais metais: vyks aukcionas, kuriame varžysis operatoriai dėl dažnio juostos, – kalbėjo specialistas. – Kai nupirksime tuos dažnius, tai tą technologiją plėtosime, kur labiausiai reikia, tada ir apmokestinsime.

„Telia“ 2018 m. pirmąsias dvi testines stotis pastatė Vilniuje, tačiau tuo metu nebuvo įrenginių, kurie šiuo ryšiu galėtų naudotis, nors buvo pasiektas mobiliojo ryšio greičio rekordas – 1,8 GB. Pasak A.Stasiulaičio, šis įrenginys – maršrutizatorius panašus į tokį, kurį dauguma turime namuose, kainavo tiek, kiek naujas automobilis.

– 5G ryšiu gali naudotis žmonės, esantys šio ryšio zonoje. Antenų Lietuvoje bus 13, dabar veikia 11: Vilniuje – 7, Kaune – 2, Klaipėdoje bus 4. Reikia turėti telefoną, kuris palaikytų 5G ryšį, vadinasi, gamintojai turi pritaikyti programinę įrangą, – pasakojo įmonės atstovas. – Dabar mūsų tinkle ne visi telefonai veikia, kadangi ne visi gamintojai yra patvirtinę savo telefonus mūsų tinkle. „Samsung“ ir „Apple“ neveikia, nors ir palaiko 5G ryšį, kadangi gamintojas jų nepatvirtino pas mus programiniu būdu. Greitai veiks „Nokia“ ir „Asus“ telefonai.

Reginos Genienės nuotrauka

Pasak A.Stasiulaičio, 5G ryšys neskirtas jungti žmones, kaip dabar įsivaizduojama, nors jis duoda milžinišką greitį, per kelias sekundes galima parsisiųsti didžiulį failą. Vartotojai šio ryšio nelabai pajus, nes 5G jungs daiktus (robotus, konvejerius).

– Prieš septynerius metus įrengus 4G technologiją susikūrė EKO programėlių sistemos, su jomis atėjo didžiulis virtualus verslas. Su 5G atsiranda daiktų internetas. Žmonės turi savo jungtis, o daiktai – ne, jiems reikia milijonų jungčių, – kalbėjo specialistas. – Pavyzdžiui, Tauragėje bus daug jutiklių: šviesoforai, orų sąlygos, jutikliai davikliai tarp automobilių, kad greitai sureaguotų, kas vyksta priekyje. Galbūt kiekvienas automobilis turės jutiklį, kurio variklis kalbėsis su servisu, kad jam reikia tepalus pakeisti. Šaldytuvas praneš parduotuvei, kad trūksta pieno, iš ten daviklis kitur nusiųs informaciją. Tai didžiulė EKO sistema, jai reikia didžiulės erdvės, kurios 4G negalėjo pasiūlyti.

Audriaus Stasiulaičio nuomone, dabar tauragiškiams nereikia 5G ryšio, nes šio ryšio tikslas – ne kad greičiau veiktų internetas. Šią problemą galima išspręsti ir su 4G – reikia įrengti naują stotį, kuri kainuoja 100 tūkst. Eur. Verslininkai įvertina, ar apsimoka, ar tai atsipirktų. O skeptikams, kalbantiems apie 5G ryšio kenksmingumą, „Telia“ atstovas atkerta – nėra ko baimintis.

– 5G ryšys fizikine prigimtimi ir skaičiais yra identiškas 3G ar 4G technologijoms, spinduliuotės normos yra identiškos. Jis nuo pirmtakų skiriasi tuo, kad stotis daug išmanesnė: randa vartotoją ir į jo įrenginį transliuoja bangas. Spinduliuotė mažesnė, nes ji siunčia tam, kam reikia, o ne plačiai, į visas puses kaip 3G ar 4G, – kalbėjo įmonės atstovas. – 5G ryšys efektyvesnis duomenų perdavimo, spinduliuotės ir energijos sąnaudų prasme. 5G penkis kartus mažiau sunaudoja elektros energijos, todėl yra gerokai draugiškesnė aplinkai visomis prasmėmis. Faktai įrodo, kad ji nekenksminga.

Dalintis:

About Author

Regina Genienė

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą