Aplinkos ministerija: daugiabučių administratorius savavališkai apmokestinti vėliavos iškėlimo negali

Dalintis:

Tauragės butų ūkio įvestas mokestis už vėliavos iškėlimą daugiabučių namų gyventojams yra savavališkas ir jo įvesti administratorius neturi teisės – išaiškino Aplinkos ministerija. O tauragiškiai dėl vėliavos iškėlimo mokesčio nerimsta, į redakciją nešdami parodyti sąskaitas, keikia butų ūkį už „prekybą patriotizmu“.

Kalbėjosi su butų ūkio vadovu

„Tauragės kurjeriui“ šių metų rugpjūčio 18 dieną paskelbus publikaciją „Apmokestino vėliavos iškėlimą“, tauragiškiai nepaliauja į redakciją nešti savo šį mėnesį gautų sąskaitų. Kam už šią paslaugą išrašyta 80 centų, o kam ir 1,60 ar 1,80 euro. Žmonės ne tik piktinasi naujo mokesčio įvedimu, bet ir iki šiol nesupranta, kaip jis apskaičiuojamas.

– Mano buto plotas 67 kv. m, už vėliavos iškėlimą priskaičiuota 1,51 euro. Straipsnyje vyras, kuris pirmasis jums atnešė parodyti savo sąskaitą, pasakojo, kad jo butas truputį mažesnis – apie 60 kv. m, o jam išrašyta sąskaita už vėliavos iškėlimą apie 80 centų. Man dvigubai daugiau. Labai įdomu, kodėl tokie skirtumai, – stebėjosi miesto centre gyvenanti moteris.

Kitam tauragiškiui, gyvenančiam Tauragės dvare, už vėliavos iškėlimą priskaičiuota 1,63 euro. Jo butas gerokai mažesnis – nesiekia 50 kv. m. Būtent šis tauragiškis neapsikentęs pasiprašė audiencijos pas Tauragės butų ūkio direktorių Egidijų Vaitiekų. Vyras sako jokių raštų ar skundų butų ūkiui nerašęs, nuėjęs su savivaldybės valdomos įmonės vadovu tik pasikalbėti.

– Paklausiau įmonės vadovo, ar jis skaitė, ką apie jo vadovaujamos įmonės skaičiuojamą vėliavos iškėlimo mokestį rašo vietos spauda. Egidijus Vaitiekus atsakė, kad vietinių laikraščių neskaito. Pasirodė truputį keista, kad savivaldybės įmonės direktorius nesidomi, ką apie jo vadovaujamą įmonę rašo spauda. Pateikiau jam įvairių klausimų, tačiau jo argumentas dėl vėliavos iškėlimo mokesčio šiek tiek nustebino. Direktorius teigia, kad iškelti ant administruojamų namų vėliavą jo vadovaujamą įmonę įpareigoja įstatymas, esą už vėliavos iškėlimą gyventojai turi mokėti kaip už atliekų iš jų namų išvežimą, tačiau kiek žinau, jokie poįstatyminiai aktai neįpareigoja už tai namų administratoriaus imti mokestį, – „Tauragės kurjeriui“ kalbėjo tauragiškis Vytautas.

Vyras taip pat stebisi, kodėl vienam butui nustatytas vienoks, kitam – kitoks mokesčio dydis.

– Nėra valstybės nustatyto normatyvo dėl tokio mokesčio nei kaip jis turėtų būti apskaičiuojamas, čia yra tik butų ūkio saviveikla. Tačiau įtikinti Egidijaus Vaitiekaus, kad toks mokestis nesąžiningas, deja, man nepavyko, kaip ir nepavyko įrodyti, kad butų ūkis prekiauja patriotizmu. Jei jau valstybė įpareigoja daugiabučių administratorių iškelti vėliavas ant administruojamų namų, turi numatyti ir lėšas šiai paslaugai teikti, o ne nurašyti ant gyventojų pečių. Butų ūkis dirba pelningai, tai tos lėšos, kurias patiria įmonė, keldama vėliavas, turi būti naudojamos iš pelno, – įsitikinęs tauragiškis.

Vyro teigimu, E.Vaitiekus jį informavo, kad vėliavos iškėlimo mokestis ir anksčiau buvo skaičiuojamas, tik ankstesniaisiais metais lėšos šiai paslaugai buvo naudojamos iš kaupiamųjų daugiabučių fondų. Tačiau atlikto audito rezultatai atskleidę, kad iš kaupiamojo namo fondo naudoti lėšas vėliavos iškėlimui yra neteisėta. Todėl mokestis išskirtas atskira eilute.

Vytautas „Tauragės kurjerio“ paprašė išsiaiškinti, ar vėliavos iškėlimo mokestis taikomas kitų apskrities savivaldybių gyventojams ir ar Lietuvoje yra galiojantis teisės aktas, kuris numato vėliavos iškėlimo apmokestinimą.

„Kuo didesnis butas, tuoj labiau myli Lietuvą“

„Tauragės kurjeriui“ paskelbus publikaciją, kad Tauragėje įvestas naujas – vėliavos iškėlimo mokestis, visuomenė sureagavo audringai. Socialiniame tinkle „Facebook“ pasipylė 100 procentų neigiami komentarai.

Tauragiškiai šį mokestį vadina „pasiubagavimu“, absurdiškiausiu ir pretenduojančiu patekti į kvailiausių mokesčių dešimtuką, laiko jį pasityčiojimu iš gyventojų. Štai Gintaras ironizuoja, kad valdžia netrukus apmokestins ir Lietuvos himno giedojimą, o Adas svarsto, jog netrukus tikriausiai turėsime susimokėti už tai, kad išėjome į kiemą, juk žemė, ant kurios stovi daugiabutis, yra valstybės. Vaidotas šio mokesčio rinkėjus gėdina, o Genė svarsto – „Kuo didesnis butas, tuo jo gyventojai labiau myli Lietuvą?“

Kitur tokio nėra

Šilalės mieste daugumos daugiabučių namų priežiūrą vykdo bendrovė „Mano būstas vakarai“. Bendruoju telefonu atsiliepusi šios bendrovės atstovė paprašė, kad klausimus atsiųstume elektroniniu paštu. Gavome atsakymą, kad į juos atsakingi asmenys atsakys per tris darbo dienas. Atsakymo tebelaukiame.

Jurbarko daugiabučius prižiūrinčios bendrovės „Jurbarko komunalininkas“ šiuo metu laikinai direktoriaus pareigas einantis Arvydas Grigucevičius informavo, kad už vėliavos ant daugiabučių namų iškėlimą mokestis Jurbarke netaikomas.

– Pas mus niekada tokio mokesčio nebuvo, nėra ir dabar. Tačiau aš – tik laikinasis įmonės vadovas, tapti nuolatiniu nepretenduoju, todėl nežinau, kaip šiuo klausimu nuspręs jau nuolatinis įmonės vadovas. Išsiverčiam kažkaip ir be to mokesčio, – „Tauragės kurjeriui“ kalbėjo A.Grigucevičius.

Pagėgiuose daugiabučius namus, kaip ir Šilalėje, administruoja bendrovė „Mano būstas vakarai“. Kadangi susisiekti su šios įmonės atstovais gana nelengva, kreipėmės į Pagėgių savivaldybės administracijos direktorę Daliją Ireną Einikienę. Ji patvirtino, kad Pagėgiuose joks mokestis už vėliavos iškėlimą gyventojams netaikomas, tačiau pasvarstė nežinanti – galbūt šį mokestį reglamentuoja koks nors teisės aktas.

– Nežinau, gal yra koks teisės aktas, reglamentuojantis tokio mokesčio įvedimą. Neteko tuo pasidomėti. Tačiau bent jau šiuo metu ir iki šiol pagėgiškiams jis netaikomas, – sakė D.I.Einikienė.

Už vėliavos iškėlimą savavališkai priskaičiuoti negali

Į „Tauragės kurjerio“ klausimus, ar yra koks nors teisės aktas, įpareigojantis daugiabučių administratorių gyventojams skaičiuoti vėliavos iškėlimo mokestį, atsakė Aplinkos ministerijos Statybos ir būsto politikos grupės vyriausioji specialistė Jūratė Kaklauskienė:

„Administratorių skiria savivaldybės vykdomoji institucija. Savivaldybės vykdomosios institucijos sprendime dėl administratoriaus skyrimo taip pat nurodomas administravimo tarifas, pagal kurį surenkamomis lėšomis administratorius užtikrina Daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų administravimo nuostatuose nurodytų funkcijų ir pareigų vykdymą, be kita ko, ir valstybinės vėliavos iškėlimą.

Atsižvelgiant į tai, manytina, kad administratorius savavališkai negali priskaičiuoti papildomo mokėjimo namo butų ir kitų patalpų savininkams už funkcijas ir pareigas (pvz., vėliavos iškėlimas ar kt.), kurias iki šiol atlikdavo administravimo tarifo lėšomis.

Pretendentas teikti administravimo paslaugą ir paskirtasis administratorius, bendradarbiaudamas su savivaldybe, turi tinkamai įsivertinti administravimo tarifo sąnaudas, žinoti, kokias konkrečias funkcijas ir pareigas vykdys šio tarifo lėšomis. Jei teisės aktuose nustatomos naujos funkcijos ar keičiasi jau nustatytų funkcijų mastas, veiklos sąnaudos ar pan., administratorius gali kreiptis į savivaldybę ir į administruojamo namo savininkus dėl tarifo suderinimo. Patikslintas tarifas negali viršyti administravimo tarifo, apskaičiuoto pagal savivaldybės tarybos nustatytą maksimalaus bendrojo naudojimo objektų administravimo tarifo apskaičiavimo tvarką“, – pranešė Aplinkos ministerijos atstovė.

Kaip po tokio Aplinkos ministerijos išaiškinimo elgsis, kokius sprendimus priims ir ar grąžins žmonėms sumokėtą mokestį, Tauragės butų ūkis, informuosime artimiausiame numeryje.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ redaktorė.

Rekomenduojami video:

3 komentarai

  1. Tauragiškė on

    Ar gali kas atsakyti kaip šis pilietis užima vadovo pareigas ? jis save laiko karaliumi jei ateini į kabinetą su reikalais jis kojas susikėlęs ant stalo ir tavęs net nesiteikia klausyti…. ar taip turi elgtis valdininkas?

  2. Stanislava on

    Ar tik administratorius ne Mano bustas,nes pagegiuose mums skaičiuoja mokestį uz vėliavos pakėlimo ir nuleidima.

Palikite komentarą