Belieka „garsiai juoktis“: kaip vienas konteineris virto 16

Dalintis:

Šiukšlių (ne)išpylimo istorijos veja viena kitą. Sungailiškių kaime gyvenanti K.G., „Tauragės kurjeryje“ perskaičiusi Dapkiškiuose gyvenančio ir butą Tauragėje, kur teigia nesukaupiantis jokių atliekų, bet už tai privalantis mokėti, turinčio vyro istoriją, nupasakojo panašią ir net iš pirmo žvilgsnio neįtikėtiną situaciją. Moteris mano, kad atliekų vežėjas „Ekonovus“ gali klastoti išpilamų konteinerių kiekius, ir svarsto kreiptis į teisėtvarkos institucijas. „Tauragės kurjeriui“ pradėjus aiškintis šį konkretų atvejį, iš moteriai „prirašytų“ 16 konteinerių beliko vienas.

Bandė atlyginti moralinę žalą?

„Tauragės kurjeryje“ perskaičiusi panašią į jos atliekų (ne)išvežimo istoriją, Sungailiškių kaimo gyventoja K.G. papasakojo savąją. Jei tai, ką pasakoja moteris, tiesa, tai gali būti panašu į teisės pažeidimus. Todėl K.G. sako – jei atliekų surinkimo institucijoms nepavyktų įrodyti savo tiesos, kreiptųsi į teisėtvarką.

Kad būtų tikslu, skelbiame neredaguotą pokalbį su Sungailiškių kaimo gyventoja.

– Papasakokite savo situacijos esmę.

– Gyvenu Sungailiškių kaime, bet turiu sodybą Šaukėnų kaime, kur negyvename. Atliekų mokestį moku vieną kartą metuose. Įprastai gruodžio mėnesį ateinu į Tauragės regiono atliekų tvarkymo centrą, pateikiu pažymą iš „Ignitis“ ir jie man apskaičiuoja nuolaidą. Pernai sodyboje Šaukėnuose išdeginome elektros 30 kilovatų. Toje sodyboje auginu braškes, tai vasarą palaistau. Tai per metus tiek ir išeina, ką išdeginam. Tačiau kai gruodžio mėnesį TRATC‘ui pristačiau pažymą apie elektros sunaudojimą, man pasakė, kad 2023 metais negalėsiu pretenduoti į nuolaidą, nes esu labai daug šiukšlių išvežusi. Sutrikau, mano konteineriai užrakinti ūkiniame pastate ir, be to, mums ten nėra ką vežti. Jeigu ten ir būna kokių atliekų, atvažiavę pietus pavalgome, visas šiukšles parsivežu į savo namus. Gyvename dviese, Sungailiškiuose turime mažąjį konteinerį ir tai per mėnesį dviejų neišvežame.

– TRATC‘as mato, kad jūs 2022 metais iš sodybos Šaukėnuose vežėte atliekas?

– Taip, mato, kad konteineris buvo daug kartų skenuotas. Paprieštaravau, kad atliekų iš ten nevežėme. Man nurodė atnešti nurašytą to konteinerio numerį. Grįžau, nuvažiavom į sodybą, atsirakinom ūkinį pastatą, nupaveikslavau numerį, nuvežiau į TRATC‘ą. Taip – sako, šitas konteineris pernai buvo išpiltas 16 kartų. Tačiau realybėje jį išpilti išstūmėme tik vieną kartą, ir tai nepilną. Tai didysis, 240 kub. m, konteineris. Be to, Šaukėnuose labai prastas kelias, atliekų vežėjai net ne visada atvažiuoja. TRATC‘e man davė bendrovės „Ekonovus“ telefono numerį. Grįžusi namo, paskambinau. Atsiliepusios merginos paklausiau, kaip atliekų vežėjai sugeba atsirakinti mano ūkinį pastatą ir paimti šiukšles. Atliekų surinkimo mašina į mūsų kiemą net neįvažiuoja, nes kelias prastas. Žmonės konteinerius suveža į vieną vietą, prie pagrindinio kelio. „Ekonovus“ darbuotoja informavo, kad su manimi susisieks. Tačiau niekas su manimi nesusisiekė 1,5 mėnesio.

– Ką tada darėte?

– Surašiau prašymą „Ekonovus“, išsiunčiau jiems elektroniniu paštu, kopiją nusiunčiau TRATC‘ui. Laukiau savaitę, jokio atsakymo nei iš „Ekonovus“, nei iš TRATC‘o. Tada tą patį raštą išsiunčiau registruotu paštu. Į trečią dieną sulaukiau skambučio, kad „Ekonovus“ atstovai nori atvažiuoti apžiūrėti mano konteinerį. Sutarėme susitikti sodyboje Šaukėnuose šeštadienį, vasario 11 dieną, 12 valandą. Atvažiavo du vyrai. Neprisistatė. Pasakė, kad „Ekonovus“ būstinė yra Marijampolėje, buvęs ilgas kelias. Paprašė parodyti konteinerį. Atrakinau ūkinį pastatą, išvežiau konteinerį į kiemą.

– Ar jis buvo tuščias?

– Buvo įmesti du maišeliai nuo durpių, kai rudenį sodinome šilauoges. Konteinerį apžiūrėjęs vyras nuo jo nuplėšė lipduką su numeriu ir išsitraukęs 50 eurų pasiūlė man kaip moralinės žalos atlyginimą. Atsakiau, kad moralinės žalos nepatyriau. Tada jis pasakė, kad tai materialinės žalos atlyginimas. Pasakiau, kad nepatyriau ir materialinės žalos, kol negavau sąskaitos. Tuomet vyras manęs paprašė atsiimti skundą. Antrasis vyras manęs paklausė, ar man siūlomų pinigų per mažai. Neėmiau, net rankas į kišenes susikišau, kad negalėtų įduoti. Tada vienas vyras konteinerį įkėlė į savo mašinos bagažinę, paklausiau, kodėl jį išveža. Manęs paklausė, ar aš nenoriu, kad išvežtų. Pasakiau, kad ne. Sako – šiukšlių vis tiek nevežat. Ai, tai dėl šventos ramybės sakau, vežkitės. Ir su visu konteineriu jie išvažiavo.

– Vėliau kas nors su jumis susisiekė?

– Ne, visiška tyla.

Šiukšlių konteineris. Reginos Genienės nuotrauka

Skenuoja automobilis

Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro direktoriaus Virginijaus Noreikos paprašėme patikrinti, kokią TRATC‘as turi iš „Ekonovus“ gautą informaciją apie Šaukėnų kaime esančios sodybos savininkės 2022 metais išpiltų konteinerių kiekį. V.Noreika patvirtino, kad „Ekonovus“ nurodo, jog šioje sodyboje 240 kub. m talpos konteineris buvo nuskenuotas ir išpiltas 16 kartų.

– Pareikalavome „Ekonovus“ ištirti šį konkretų atvejį ir mus informuoti, – pranešė V.Noreika.

TRATC‘o vadovas pasvarstė, kad skenuojant konteinerius klaidų pasitaiko. Paklaustas, kokiu būdu atliekų vežėjai konteinerius išpildami skenuoja, V.Noreika informavo, kad skeneris įrengtas ant atliekų vežimo automobilio, konteineris nuskenuojamas jį keliant. Kaip būtų galima suklastoti šiuos duomenis, V.Noreika patikino neįsivaizduojantis.

V.Noreika patvirtino, kad vasario 11 d. iš sodybos Šaukėnų kaime konteineris buvo oficialiai bendrovės „Ekonovus“ paimtas ir po to jokių jo išpylimų nebefiksuota.

Pripažino – išpilta tik vieną kartą

Klausimus dėl K.G. atvejo „Tauragės kurjeris“ išsiuntė bendrovės „Ekonovus“ Tauragės padalinio vadovui Andriui Stankevičiui.

Antradienį, vasario 28-ąją, A.Stankevičius informavo, kad iki šiol skundo autorei į jį neatsakė, nes dar neturi galutinio atsakymo dėl šios situacijos išsprendimo, tačiau tądien įmonės informacinėje sistemoje vietoj anksčiau TRATC‘ui nurodytų 16 moters sodyboje išpiltų konteinerių jau buvo likę 13.

„Apklausėme vairuotojus, krovėjus, kurie važiavo ir vykdė aptarnavimą šiuo maršrutu. Yra informacinės sistemos išrašas su aptarnavimo istorija. Klientas turi savo versiją, ieškome kompromiso šioje situacijoje. Kai kuri informacija nėra išlikusi, kuri gali būti saugoma 14 kalendorinių dienų. Šiuo metu mūsų informacinėje sistemoje yra fiksuota 13 aptarnavimų už 2022 metus. Kiek tiksli informacija, šiuo metu aiškinamės, ar aptarnavimo/neaptarnavimo duomenys korektiškai išsisiuntė. Duomenų surinkimo ir apdorojimo procesas sudėtingas, nuskenuotas identifikacinis numeris patenka į mūsų informacinę sistemą, pagal numerį automatiškai priskiriamas objekto adresas, po šios operacijos duomenys atskiru ryšiu keliauja į Tauragės atliekų tvarkymo centro informacinę sistemą, kur su mūsų priskirtais požymiais duomenys nugula į tam tikrus „stalčius“, kliento korteles. Gali būti neišsiųstų, gali būti dubliuojančių duomenų dėl ryšio operatoriaus kaltės. Šiuo metu paslaugų teikimui naudojame du skirtingus ryšio operatorius, kurie negarantuoja 100 % ryšio sklandumo ir persiųstų duomenų tikslumo“, – tokį komentarą „Tauragės kurjeriui“ atsiuntė „Ekonovus“ Tauragės padalinio vadovas.

Galimą mėginimą neoficialiai atsilyginti su sodybos savininke A.Stankevičius pakomentavo taip: „Kas vyko objekte, apie ką ir kaip kalbėjo, siūlė, nesiūlė, paėmė ir t.t. būtų tik spėlionės“.

Tačiau jau trečiadienio rytą į „Tauragės kurjerio“ elektroninį paštą įkrito oficialus „Ekonovus“ padalinio vadovo surašytas raštas „Dėl duomenų patikslinimo“: „Tiksliname perduotus duomenis UAB TRATC už 2022 metus dėl aptarnavimo skaičiaus mišrių komunalinių atliekų konteinerio Nr. <…> (0,24 kub. m) (Tauragės r. Šaukėnų k. 5). Patvirtiname, jog mišrių komunalinių atliekų konteineris Nr. <…> (0,24 kub. m) (Tauragės r. Šaukėnų k. 5) per 2022 metus buvo aptarnautas vieną kartą“.

Kokiu būdu vienas kartas buvo virtęs į 16, A.Stankevičius nenurodė.

***

Žurnalisto komentaras. Ši istorija – puikus įrodymas, kad atliekų mokesčio apskaičiavimo, atliekų surinkimo sistema Tauragės rajono savivaldybėje veikia netinkamai. Rinkliavos tvarką yra nustačiusi ir beveik vienbalsiai (nebalsavo tik tarybos narys Vidas Bičkus) Tauragės rajono savivaldybės taryba. Per mažai kontrolės, privalomas išpilti konteinerių kiekis akivaizdžiai pažeidžia žmogaus teises. Kintamoji rinkliavos mokesčio dalis per metus įpareigoja gyventojus išpilti 12 didžiųjų, arba 24 mažuosius, konteinerių. Pastovioji mokesčio dalis skaičiuojama pagal gyvenamąjį plotą – pagal šią mokesčio dalį atliekų vežėjai į gyventojų namus atvažiuoja paimti 2 kartus per mėnesį. Aritmetinis uždavinys politikams – jei pagal pastoviąją dalį per metus išpilu 24 konteinerius, kuriuos iš mano namų išveža 2 kartus per mėnesį, kokiu būdu man išpilti privalomus dar 24 konteinerius, jei vežėjas į mano kiemą atvažiuoja tik 24 kartus per metus?

Politinių debatų metu visi kandidatai į Tauragės merus pripažino – sistema neteisinga, nors patys ją tokią patvirtino.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ redaktorė.

Rekomenduojami video:

5 komentarai

  1. Kažin koks imamas mokestis už 1 .konteinerio 0.24t. išvežimą.Išvežė 4 ,o mokestis 61.24.€

  2. Kiek kubiniu m yra geležinkelio vagonas jeigu buitinis šiukšlių konteineris240?

  3. Container on

    Tokia istorija- gera gyventojų nemoksiskumo ir abejingumo iliustracija.
    Išrinktą valdžią klusniai patvirtina tik siukslistams naudinga tvarka, o dar prisideda aprašyto tipo machinacijos…
    Ir tampam panašus į italus, kur žinot kas tuos reikalus užgrobe turi.

  4. Gintarė on

    Situacija labai panaši.Mums taip pat siunčia pilnas sąskaitas už buto šiukšles,nors bute negyvenam jau trys metai.Skaičiuoja neaišku už ką,nors konteineris stovi užrakintas.

Palikite komentarą