Ko valdžia aplinkos ministrui neparodė

Dalintis:

Antradienį Tauragėje viešėjusiam aplinkos ministrui Simonui Gentvilui vietos valdžia elektrobusu surengė ekskursiją, bet parodyti gyventojų skauduliu vadinamų Joniškės sodų neišdrįso. Sąvartynu paversta autobusų stotelė akis bado tik vietos gyventojams. Kiek beprašytų valdžios pagalbos gaudant šiukšlintojus, žmonės sako atsimušantys kaip į sieną. O štai valdžia beda į tuos pačius žmones – patys kalti.

Bijo žiurkių antplūdžio

Antradienį prie autobusų stotelės Joniškės soduose sustatytuose konteineriuose nebūtų tilpęs nė pušies šapas. Kalnas buitinių atliekų, senų baldų, plastikiniuose maišuose surištų šiukšlių, pasak sodų gyventojų, kasdien vis didesnis. Tauragės seniūnijos seniūnė Danguolė Jatautienė sutarė su šiukšlių vežėjais, kad šie atliekas iš sodų rinks kas savaitę, bet akivaizdu, jog to neužtenka. Vietos gyventojai baiminasi, kad dar labiau sušilus orui netrukus šiukšlyne užsiveis ne tik musių, bet ir žiurkių.

– Mano sodas prie pat suverstų šiukšlių. Vasaromis čia atvažiuoju jau beveik 50 metų, bet niekada tokios netvarkos nebūdavo. Matyt, ne tik sodų gyventojai, bet ir miesto žmonės čia atvažiuoja ir išmeta kas jiems nereikalinga. Bijau šiltų orų. Priskris musių ir uodų, o kur dar kvapas, – sakė soduose sutikta ponia Julijana.

Prie pat autobusų stotelės sodą turinti ponia Julijana šiukšles iš savo sodo išsiveža namo. Ramunės Ramanauskienės nuotrauka

Pasak pašnekovės, apie suverstas šiukšles sodų bendrijos gyventojai kalbėjo ir su bendrijos pirmininku. Žmonės svarsto įvairius variantus, kaip išspręsti situaciją, bet pripažįsta – be valdžios pagalbos neišsivers.

– Gal kokias kameras pastatyti reikėtų. Anksčiau šiukšles žmonės nešdavo į vietinį miškelį, pildavo už tvoros, bet dabar viską meta prie konteinerių. Į sodą važinėju autobusu, esu mačiusi, kaip privažiuoja automobilis, greičiausiai iš miesto, ir išmeta šiukšlių maišus, – sakė Joniškės soduose daržą prižiūrinti tauragiškė Stanislava.

Moteris į sodą atvažiuoja retai ir per dieną sukauptas šiukšles išsiveža atgal į Tauragę.

– Gyvenam Tauragėj bute. Kieme turim savo konteinerius, ten šiukšles ir išmetam. Tie, kas nuolat sode gyvena, turi savo asmeninius konteinerius, jiems nešti šiukšlių į bendrą nėra reikalo. Čia, manau, didžioji dalis atliekų iš aplinkinių kaimų, – sakė sodininkė.

Ir Julijana, ir Stanislava sutiktų, kad konteineriai nuo stotelės būtų patraukti į kitą vietą.

Tokia šiukšlių krūva Joniškėje pūpsojo antradienio popietę. Ramunės Ramanauskienės nuotrauka

Trūksta kultūros

Seniūnė D.Jatautienė į Joniškės sodus atvažiuoja bent du kartus per savaitę. Ji matė ir suverstą šiukšlių krūvą antradienį, o ketvirtadienį toje pat vietoje laukė „Ekonovus“ darbininkų ir prižiūrėjo, kad į šiukšliavežę būtų sukrauti visi aplink autobusų stotelę suversti šiukšlių maišai.

– Pirmiausia reikėtų paskirstyti atsakomybes. Ar seniūnijos darbuotojai turi rinkti atliekas? Už šiukšlių išvežimą atsakingas Tauragės regiono atliekų tvarkymo centras. Jis turi prižiūrėti, ar teritorijos išvalomos tinkamai. Seniūnijos darbuotojai, važiuodami per visą teritoriją, surenka popierius, išmėtytus kur papuola, anksčiau tvarkė ir šiukšles, kurių nepaimdavo vežėjas. Bet taip negalima. Tai atliekos ir dirbti su jomis pavojinga. Kai vežėjas nepaima buitinės technikos, baldų ar šiferio, mes juos susikrauname, parsivežame į angarą ir paskui iš mūsų šias atliekas paima „Dunokai“, – sakė seniūnė.

Danguolė Jatautienė. Mortos Mikutytės nuotrauka

Danguolė Jatautienė tikina savo akimis mačiusi, kaip skaudviliškis, nusipirkęs sodą Joniškės sodų bendrijoje, į aikštelę, kurioje sustatyti konteineriai, atvežė pilną priekabą atliekų. Vyras, nors ir matydamas, kad šalia stovi paženklintas seniūnijos autobusiukas, nesusigėdo.

– Trūksta žmonėms ir kultūros, ir informacijos. Nėra net įspėjamųjų stendų. Pamato žmogus, kad kaimynas šiukšles verčia, ir jis daro tą patį. Pavasaris soduose – pats darbymetis. Žmonės valo namus, o šiukšles veža ten, kur ir visi kiti – į bendrą krūvą. Ne tik Joniškės sodai mūsų skaudulys. Taurų miške vienas žmogus suvertė visas atliekas iš remontuojamo buto. Radome ir sąskaitas, ir jo pavardę. Jis įpareigotas mišką sutvarkyti, – sakė D.Jatautienė.

Vieta netinkama

Anot seniūnės, šiukšlintojų neišgąsdintų ir įrengtos stebėjimo kameros.

– Vieta šiukšlių konteineriams Joniškės soduose parinkta netinkamai. Aš labai priešinausi šiam sprendimui. Ir tada sakiau, ir dabar sakau tą patį – konteineriai ne šventa karvė, juos galima perkelti kitur. Kad ir prie kiekvienos sodininkų bendrijos. Tik paklauskit bendrijų pirmininkų, ar jie norės už juos prisiimti atsakomybę. Niekas šiukšlių nenori, – sakė D.Jatautienė.

Seniūnė sutiktų, kad konteinerių aikštelė soduose būtų panaikinta visai.

– Tie, kas nuolat gyvena, turi po tris šiukšlių konteinerius. Jie išvežami laiku ir problemų dėl to nekyla. O tik vasaroti atvykstantys sodininkai daug šiukšlių neprikaupia. Tie 30 senjorų, į sodus autobusu atvažiuojantys, šiukšles į maišelius susideda ir dažnas namo į Tauragę parsiveža. Jei kitose sodų bendrijose autobusų stoteles gėlėmis apsodiname, tai Joniškės soduose – konteineriai pirmame plane, – pyksta seniūnė.

„Ekonovus“ atliekas veš dar 6 metus

UAB „Ekonovus“ Tauragės skyriaus vadovas Egidijus Jurgilas pripažįsta, kad šiukšlės kaupiasi ne tik Joniškės soduose. Problema, pasak E.Jurgilo, visoje Tauragėje.

– Ten kur yra konteineriai, ten ir problemos. Yra gyventojų, kurie nesupranta ir savo šiukšles veža, neša ir meta bet kur. Jau kurį laiką Joniškės ir Bernotiškės sodų šiukšles surenkame kiekvieną savaitę, bet vos išvežame, po dviejų parų ir vėl ta pati baisi situacija. Sodų gyventojai turi konteinerius, bet nenori, kad jie užsipildytų, ir savo šiukšles neša į bendrus. Lygiai taip pat elgiasi ir nuosavų namų gyventojai. Šiukšles maišais veža į miesto konteinerius. Esu tik vežėjų atstovas ir ši problema ne mano atsakomybėje. Būčiau atliekų centro direktorius, ieškočiau išeičių ir sprendimų, – sakė „Ekonovus“ vadovas.

Egidijus Jurgilas prieš keletą savaičių laimėjo Mažonų seniūnijos seniūno konkursą, bet kol kas seniūnijai nevadovauja. Šiuo metu jis dar gali apsispręsti: likti toliau vadovauti „Ekonovus“ ar dirbti seniūnijoje.

Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro (TRATC) vadovas Virginijus Noreika patvirtino, kad po pasibaigusių viešųjų pirkimų procedūrų pasirašyti bendradarbiavimo sutarties kvies būtent „Ekonovus“. Sutartis galios trejus metus su galimybe ją pratęsti dar trejiems metams.

Reikia baudų ir kamerų

Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro Atliekų tvarkymo skyriaus vadovė Vilmantė Krištopaitienė puikiai žino apie sąvartynu paverstą konteinerių aikštelę Joniškės sodų bendrijoje. TRATC specialistai joje lankėsi ir šią savaitę.

– Seni baldai, kompiuterio monitorius, į maišus sukrautos statybinės atliekos. Kolega nuvažiavo į Joniškės sodus ir patikrino, kas yra suverstoje šiukšlių krūvoje. Šias atliekas privalu pristatyti į sąvartyną arba į stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelę. Tokias atliekas priimame nemokamai, bet gyventojams tai įtakos neturi, tempia iš namų visas šiukšles ir meta jas į vieną krūvą. Kai bendrijoje nebuvo konteinerių, nebuvo ir problemų, – sakė TRATC atstovė.

Konteinerių aikštelės privalomos visose sodų ir garažų savininkų bendrijose. Iš sodininkų renkama rinkliava už šiukšlių tvarkymą. Pasak TRATC atstovės, ji siekia 8 eurus metams. TRATC atstovai svarsto, kaip išspręsti šią opią problemą. V.Krištopaitienės nuomone, veiksmingiausia priemonė – vaizdo stebėjimo kameros.

– Stebėjimas ir viešinimas. Kai paviešino šiukšlintojus J.Tumo-Vaižganto gatvėje, šiukšlių kaipmat sumažėjo. Atliekas būtina rūšiuoti. Ant žemės draudžiama mesti bet kokias šiukšles. Nustačius pažeidėjus, jiems grės baudos ir vaizdo stebėjimo kameros čia labai padėtų, – įsitikinusi pašnekovė.

Paklausta, kaip TRATC spręs Joniškės sodų problemą artimiausiu metu, V.Krištopaitienė patikino, kad kalbėsis su vežėjais ir seniūnijos atstovais.

Dalintis:

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą