Planuoja modernizuoti žaliųjų atliekų aikštelę

Dalintis:

Tauragės regiono atliekų tvarkymo centras (TRATC) paskelbė viešąjį konkursą inžinerinio projektavimo paslaugai įsigyti – Kaupių kaime įrengtame sąvartyne planuoja statyti pastatą, skirtą maisto/virtuvės ir žaliųjų atliekų kompostavimui. Iki šiol žaliųjų atliekų aikštelėje nėra net stoginės, o įgyvendinus modernizavimo projektą perdirbimo procesas pagreitėtų.

TRATC direktorius Virginijus Noreika sako, kad nereikia painioti – maisto atliekos nebus atskirai renkamos, o tik norima modernizuoti žaliųjų atliekų kaupimo aikštelę pastatant statinį, įsigijus įrenginių ir padidinus jos plotą. Šį projektą, kuris tęsis ir kitąmet, TRATC‘as pradėjo vykdyti pernai. Iš pradžių Aplinkos ministerija nereikalavo statinio, o tik nurodė padidinti žaliųjų atliekų kaupimo aikštelę – tai buvo rengiamasi padaryti. Vėliau ministerija paskelbė, kad reikia pastato.

– Žaliosios atliekos – žolė, lapai, šakos, su jomis gali būti ir maisto, yra biodegraduojančios, bioskaidžios. Jos iki šiol kaupiamos po atviru dangumi, todėl puvimo procesas užtrunka 1–2 mėnesius, o žiemą dar ilgiau. Pastate-angare tas procesas užtruks apie dvi savaites, – kalbėjo TRATC‘o vadovas. – Tik turiu nuojautą, kad gali nepavykti, nes tam skirti labai maži pinigai, o kainos didžiulės. Kai suprojektuos, matysim, kokia sąmata, ar užteks finansavimo. Žaliųjų atliekų kaupimo aikštelė užima 2 tūkst. kv. metrų, norime maždaug tiek pat padidinti. Reikia modernizuotis, juk net stoginių neturim, viskas po atviru dangumi.

Sąvartynas. Reginos Genienės nuotrauka

Kaupių kaime veikiančio sąvartyno teritorijoje žaliosioms atliekoms skirta aikštelė per maža, trūksta įrenginių atliekoms perdirbti, o puvimo trukmė priklauso nuo gamtinių sąlygų. Anksčiau Europos Sąjungos direktyvos reikalavo, kad įvairios atliekos būtų renkamos atskirai, tik po kelerių metų trukusių derybų ES sušvelnino savo poziciją – virtuvės atliekos gali būti kartu su žaliosiomis.

– Pastato reikia, kad negaudamos kritulių atliekos greičiau pūtų. Norime nusipirkti įrenginių, kad būtų atskiri pajėgumai. Jei atskirai rinktume maisto atliekas, būtų absurdo teatras: kiek reikėtų važiuoti, kol surinktume kibirą sriubos, – svarsto TRATC direktorius.

Sąvartynas. Reginos Genienės nuotrauka

Pasak V.Noreikos, individualių namų gyventojai turi konteinerius žaliosioms atliekoms, į kuriuos nedraudžiama mesti duonos kriaukšlės ar kopūsto. Toks maistas perdirbamas – susmulkinamas, supūdomas ir tampa puikiu kompostu.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą