Nuo Naujųjų maisto atliekas rūšiuoti įsipareigos tik miestiečiai

Dalintis:

Jau nuo sausio 1-osios Tauragėje turi būti pradėtas maisto ir virtuvės atliekų surinkimas iš gyventojų. Projektui įgyvendinti skirtas 1,145 milijono eurų finansavimas iš Europos Sąjungos. Tikėtina, kad šiukšlių išvežimas gyventojams brangs.

Stato naują pastatą rūšiavimui

Europos žiedinės ekonomikos pakete numatyta, kad iki 2024 metų visi Europos Sąjungos gyventojai turės rūšiuoti biologines, įskaitant maisto ir virtuvės, atliekas. Tauragės regiono atliekų tvarkymo centre (TRATC) jau vyksta naujo atliekų rūšiavimo pastato statybos darbai. Pasak laikinai TRATC‘ui vadovaujančios Rimantės Gailienės, Aplinkos ministerija statyboms skyrė papildomą finansavimą, kad jos būtų baigtos.

– Pagal mūsų planą žaliųjų atliekų surinkimas mieste vyks visus metus. Prašėme Aplinkos ministerijos papildomo finansavimo statomam naujam pastatui sąvartyne. Jame kartu su žaliosiomis atliekomis bus apdorojamos ir maisto bei virtuvės atliekos. Paskelbus rangos darbų konkursą paaiškėjo, kad statyboms užbaigti pinigų neužteks. Prašėme papildomo finansavimo ir jį gavome, – sakė laikinoji direktorė.

Rūšiuos tik miestiečiai

Už viešąją tvarką rajone atsakingas savivaldybės specialistas Paulius Goštautas informavo, kad nuo 2024-ųjų maisto atliekos bus surenkamos tik iš daugiau nei 2000 gyventojų turinčių vietovių. Tauragės rajone tiek žmonių gyvena pačiame mieste ir Skaudvilėje.

– Mūsų prioritetas yra kompostavimas. Jei gyventojai kompostuoja atliekas privačių namų sklypuose, nesinaudoja žaliųjų atliekų konteineriais, tai ir toliau tą galės sėkmingai daryti. Norintieji, kad žaliosios atliekos ir augalinės kilmės atliekos būtų išvežtos, gali prašyti konteinerių, kuriuos parūpins vežėjai, – informavo R.Gailienė.

Kol kas dar nenuspręsta, kaip maisto atliekos bus surenkamos iš daugiabučių namų gyventojų. Savivaldybė svarsto visiems norintiems rūšiuoti nupirkti specialius kibirėlius. Kai bus išsiaiškintas poreikis, gyventojai bus nemokamai jais aprūpinti.

– Buvome vienaip galvoję atliekų surinkimą vykdyti, dabar dar svarstome ir kitokius variantus. Iš privačių namų gyventojų maisto atliekas rinksime kartu su žaliosiomis atliekomis. Į žaliųjų atliekų konteinerius gyventojai mes ir augalinės kilmės maisto atliekas. Kol kas klausimas yra tik su daugiabučių gyventojais. Sprendžiame, kaip atliekas surinksime iš jų. Į žaliųjų atliekų konteinerius negalima mesti ne augalinės kilmės atliekų. Norime, kad gyventojai vartotų atsakingai ir nešvaistytų ne augalinės kilmės maisto produktų, pirktų tiek, kiek suvalgo. Jei ateityje būsim priversti rinkti gyvulinės kilmės maisto atsargas, turėsime ieškoti sprendimų, kaip tą padaryti,– sakė R.Gailienė.

Kaina augs

Pradėjus teikti naują paslaugą, tikėtina, kad išaugs ir atliekų surinkimo kaina.

– Ženklios įtakos kainų kilimui nauja paslauga neturės. Tikėtina, kad savivaldybės taryba nuo sausio 1-osios didins paslaugų kainą vien todėl, kad mums sutvarkyti toną atliekų kainuoja ženkliai daugiau nei suma, kurią sumoka gyventojai, – kalbėjo laikinoji įmonės vadovė.

Paklausta, ar neplanuojama nuo kitų metų keisti šiukšlių išvežimo apmokestinimo tvarkos ir pašalinti punktą, kad suma, kurią moka gyventojai, apskaičiuojama pagal turimo būsto plotą, R.Gailienė patikino, jog tokių planų yra.

– Šiuo metu rengiamas rinkliavos taisyklių projektas, kuris kol kas stringa Vyriausybėje ar Aplinkos ministerijoje. Būtent tame projekte numatomi pakeitimai ir kai jis bus patvirtintas ir atkeliaus į rajonus, savivaldybė galės rinktis, kaip apmokestinti. Tik noriu pasakyti, jog visiškai teisingos tvarkos nebus nė vienos. Žmonėms netiks, jei liks nuo būsto ploto priklausantis mokestis, netiks ir nuo būste prisiregistravusiųjų taikomas mokestis, – apmokėjimo tvarkų pokyčius komentavo pašnekovė.

Šiuo metu maisto atliekas rūšiuoja tik Alytaus regiono gyventojai. Jiems tokia paslauga teikiama jau nuo 2019-ųjų. Skaičiuojama, kad vidutinis Lietuvos gyventojas iššvaisto net 81 kilogramą maisto.

Dalintis:

Rekomenduojami video:

Komentarų: 1

Palikite komentarą