Atliekų tvarkymo centro vadovui – atleidimo grėsmė

Dalintis:

Tarsi prieš teisėjus teismo salėje Tauragės rajono savivaldybės tarybai teisintis dėl itin prastos finansinės įmonės padėties turėjo Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro vadovas Virginijus Noreika. Savivaldybės administracijos direktorė Gintarė Rakauskienė TRATC‘o direktoriaus nė kiek negaili ir sako, kad netrukus bus keliamas klausimas dėl V.Noreikos kompetencijos vadovauti vienai svarbiausių apskrities įmonių. Savo kaltės dėl didesnio nei 600 tūkstančių eurų nuostolio direktorius neįžvelgia, tačiau išsamiau situacijos nekomentuoja.

Viešai kaltino direktorių

Praėjusią savaitę sušauktame posėdyje naujosios kadencijos Tauragės rajono savivaldybės taryba nepatvirtino Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro (TRATC) pateiktos finansinės ir veiklos ataskaitos už 2022 metus. 2022-aisiais įmonė patyrė 657 tūkstančių eurų nuostolį, jos vadovas teigia, kad kitos išeities nėra, kaip dar kartą didinti rinkliavos mokestį. Dėl šio klausimo turės apsispręsti taryba.

Nors nuostolingai, skaičiuodamos ne dešimtis, o taip pat šimtus tūkstančių eurų nuostolius, pernai metus baigė ir dar dvi Tauragės savivaldybės valdomos įmonės – „Tauragės vandenys“ patyrė 511 tūkstančių eurų, o Tauragės šilumos tinklai – 404 tūkstančius eurų nuostolių, ant kilimėlio į viešai transliuotą tarybos posėdį iškviestas tik TRATC‘o direktorius Virginijus Noreika. Valdantieji vienas po kito į jį sviedė kritikos ir net viešo kaltinimo strėles.

Liberalas Sigitas Mičiulis iš direktoriaus pareikalavo pateikti strateginį planą, kaip įmonė turi mažinti išlaidas ir didinti pajamas. Politikas pirmasis pareiškė, kad taryba turi nepriimti V.Noreikos pateiktos ataskaitos.

„Valstietis“ Kęstutis Balašaitis TRATC‘o vadovo griežtai paklausė – ar per laiką, kai paskirtas įmonės direktoriumi, jis yra pateikęs įmonės akcininkams kokių pasiūlymų, kur reikėtų investuoti, ką reikėtų daryti, kad TRATC‘o situacija pagerėtų. V.Noreika K.Balašaičiui priminė, kad į jo klausimus jau atsakė komitetų posėdžių metu, o akcininkų susirinkimuose kiekvienąkart, pasak jo, svarstoma ir dabartinė, ir būsima įmonės padėtis.

Kęstutis Balašaitis pabrėžė – jei ataskaitai būtų pritarta, būtų išsakyta nuomonė, kad viskas su šita bendrove yra gerai.

– Deja, vadovas neturi vizijos ateičiai. Valstiečių ir žaliųjų frakcija šitam sprendimui nepritars. Tai būtų kaip ir pasakymas, kad mes nesam patenkinti šito UAB‘o darbu, – prieš balsavimą konstatavo K.Balašaitis.

Mero klausiamas V.Noreika paaiškino tarybos nariams, kas atliekų tvarkytojų laukia ateityje.

– Iki 2030 metų yra įpareigojimas komunalinių atliekų nebešalinti sąvartynuose. Tai iššūkis. Seimas pernai priėmė naują taršos mokestį. Kitais metais mokestis valstybei bus 85 Eur už vieną toną, pašalintą sąvartyne. Šiemet mūsų didžiausias iššūkis yra kuo mažiau atliekų pašalinti sąvartyne. Kaip alternatyva yra tik viena išeitis – kad gyventojai daugiau rūšiuotų, kad mažėtų komunalinių atliekų srautai šiukšliadėžėse ir atliekas deginti, kol kas tai vienintelis šaltinis. Kitas iššūkis – maisto atliekų tvarkymas. Irgi tam ruošiamės, nes kitais metais maisto atliekos turi būti surenkamos atskirai. Turime šiokių tokių sunkumų su pastatu, nes pagal reglamentą maisto atliekos turi būti priimamos uždaro tipo pastate. Su šito pastato statyba mes sustrigę. Dalį konteinerių maisto atliekoms prie daugiabučių esam nupirkę, o individualių namų gyventojai jas mes į žaliųjų atliekų konteinerius, – kalbėjo V.Noreika, informuodamas, kad šių atliekų surinkimas taip pat bus apmokestintas.

Mano, kad pasielgė neetiškai

Trims tarybos nariams balsavus už TRATC‘o pristatytą veiklos ataskaitą, 18 nebalsavus, sprendimas nepriimtas. Socialdemokratė Rita Grigalienė po balsavimo replikavo, kad taryba pasielgė mažų mažiausiai neetiškai, viešam linčui pasmerkusi tik vienos nuostolingai metus baigusios įmonės vadovą. Kitų savivaldybės valdomų įstaigų vadovų pateiktoms veiklos ataskaitoms taryba pritarė.

Ką reiškia tarybos sprendimas atmesti TRATC‘o vadovo tvirtinti pateiktą ataskaitą ir kas dabar laukia direktoriaus, paklausėme savivaldybės administracijos direktorės Gintarės Rakauskienės. Ji patvirtino – netrukus bus keliamas TRATC‘o vadovo kompetencijos ar, tiksliau, nekompetencijos klausimas.

– Tai, kad Tauragės savivaldybės taryba nepatvirtino TRATC‘o ataskaitos, nėra aktualu. Mes esame viena iš keturių savivaldybių ir mūsų balsas nėra lemiamas. Nepatvirtindama ataskaitos taryba išreiškė poziciją, kad įmonėje situacija yra negera, kad savivaldybė yra nepatenkinta šito vadovo darbu, ateities nematymu, įmonės vidaus politika. Įmonės direktoriaus nekompetencijos klausimas ir ar jis gali toliau eiti pareigas yra keliamas ne pirmus metus. Kažkada jau buvo TRATC‘o ataskaita nepatvirtinta. Dabar pagal pasikeitusį Vietos savivaldos įstatymą įmonės akcininkai yra merai, tai manau, kad artimiausiame akcininkų susirinkime bus sprendžiamas šitas klausimas. Jei mūsų meras iškels šitą klausimą, bus taip, kaip apsispręs dauguma, – „Tauragės kurjeriui“ kalbėjo savivaldybės administracijos vadovė.

Griežtai teisti nelinkę

Tačiau kitų savivaldybių vadovai taip staiga teisti V.Noreikos nelinkę. Jurbarko rajono meras Skirmantas Mockevičius sako, kad visas problemas suversti ant direktoriaus pečių būtų nelabai sąžininga.

– Daug problemų pernai buvo visiems. Pasakyti – kaltas ar nekaltas būtų paprasta, bet yra daug priežasčių, kodėl tokie nuostoliai. Pirmiausia reikia įvardyti įmonės sudėtingos finansinės situacijos priežastis ir galvoti ne kas kaltas, o ką reikia daryti. Ne direktoriaus pakeitimas čia turi būti pirmas žingsnis. Pirmas žingsnis – problemų įvardijimas, planas, kaip jas spręsti, ir tik tada galvojimas apie naują vadovą. Jei naujas vadovas ateis tik „dėl grožio“, tai niekas nuo to nepasikeis, – mano Jurbarko meras.

Pagėgių savivaldybės meras Vaidas Bendaravičius patikino į TRATC‘o finansinę padėtį dar neįsigilinęs ir komentuoti nelabai ką galįs. Jo teigimu, Pagėgiams tenkanti nuostolio dalis tesudaro vos keliolika tūkstančių eurų, todėl jo vadovaujamai savivaldybei tai nesanti didžiulė problema.

Viešai kalbėti nenori

TRATC‘o vadovo V.Noreikos paklausus, kaip jaučiasi po tarybos posėdžio, jo balse nuskambėjo ironijos gaida: puikiai, – atsakė direktorius. Jis teigė esąs įsitikinęs, kad jį norima atleisti iš pareigų, išsakė ir savo poziciją dėl įmonės bei kai kurių vietos politikų, papasakojo net kas gali taikytis į TRATC‘o vadovo pareigas, bet paprašė jo žodžių neviešinti. Esą su žiniasklaida kalbės, jei bus atleistas iš pareigų.

Virginijus Noreika TRATC‘ui vadovauja nuo 2020 metų gruodžio.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ redaktorė.

Rekomenduojami video:

Komentarų: 1

  1. Pasipiktinusi on

    Nu joooo,geriausias sprendimas bus pakelt kainas gyventojams.Per metus isvezu 4-5 konteinerius,saskaita pareina 90€ Tai kiek dar gali nuo zmogaus jie lupti,parazitai.Jiem pastoviai vien nuostoliai,zmogui nera,tik mokek jiems….

Palikite komentarą