Išlaidos mokyklai: nuo kelių iki kelių šimtų eurų

Dalintis:

Tauragiškiai, į mokyklas išleidę vaikus, skaičiuoja, kad net su savivaldybės dovanotu mokinio krepšeliu, kuriame – būtiniausios priemonės mokyklai, viską supirkti kainavo bent 200 eurų. Kai kurie tėvai pasakoja, kad šiemet drabužių, batų ir kuprinių ieškojo internetinėse atiduotuvėse.

Padės ir nepasiturintiems

Butkeliuose gyvenantys Lina ir Sigitas augina du vaikus. Dukrą išleido į trečiąją klasę Martyno Mažvydo progimnazijoje, o sūnų palydėjo į pirmąją klasę Tarailių progimnazijoje. Tėvai nerimauja ne dėl pinigų, kuriuos išleido vaikų drabužiams ir kanceliarinėms priemonėms, o dėl kasrytinio vežiojimo į ugdymo įstaigas.

– Tikėjomės, kad abu vaikai eis į tą pačią mokyklą, bet paaiškėjo, kad sūnaus į Martyno Mažvydo progimnaziją nepriims. Vaikai dar maži, kad galėtume jiems leisti savarankiškai važiuoti į mokyklas. Vyras dirba nuo 7 valandos ryto Pramonės rajone, o aš – ligoninėje ir turiu ten būti nuo 8 valandos. Logiškai galvojant, pirmiausia nuvešiu sūnų, o tada dukrą. Prasidėjus mokslo metams, prasidės ir kamščiai, išvažiuoti reikės bent prieš 35 minutes, vaikas klasėje turės ilgai laukti. Būtų abu vienoje vietoje, būtų paprasčiau, – sakė dviejų pradinukų mama.

Moteris nežino ir kaip pasiims vaikus iš mokyklos. Pirmokui pamokos baigsis daug anksčiau nei mamos darbo diena.

– Esu neišnaudojusi kasmetinių atostogų, tai rugsėjį atostogausiu namuose. Kai susipažinsime su klasės draugais ir vaikų tėvais, gal pavyks susitarti – vieną dieną vieni vaikus parvešime namo, kitą – kiti, – viliasi moteris.

Pasak Linos, šiemet daugiausia pinigų šeima skyrė pirmoko paruošimui mokyklai. Suskaičiavo, kad sūnaus mokymosi reikmenims išleido beveik 400 eurų.

– Jei antroji būtų dukra, būtų paprasčiau. Lieka daug drabužių ir daiktų nuo vyresnėlės. Dabar berniukui reikėjo uniformos, kuprinės, batų kasdienai, batų sportui, sportinės aprangos, įvairiausių priešpiečių dėžučių, gertuvės. Prieš mokyklą reikėjo patikrinti sveikatą, paaiškėjo, kad vaikui reikia akinių. Jie ir sudarė didžiausią sumą. Kai ėjo į darželį, tiek daug visko tikrai nereikėjo. Tiesą pasakius, netaupėme. Pirkome ortopedinius batus, patogią, lengvą, kokybišką kuprinę. Drabužius vaikas rinkosi pats tokius, kuriuos mielai nešios. Vaikas greitai auga, suprantu, kad daug nepripirksi, atsargų nepriruoši, nes po mėnesio jau gali būti maži, – „Tauragės kurjeriui“ pasakojo mama.

Trečiokei šeima išleido perpus mažiau.

– Neišėjo ir 200 eurų. Daug kas tiko iš pernai metų. Dar daug ką pirksime einant laikui. Spėju, kad daugiausia pinigų išeis pratyboms. Klasėje tėvai sutarėme, kad jei mokytoja siūlys pratybas, jas pirksime. Žinau, jog realiai mokymo programa turi būti sudaryta taip, kad pratybų nereikėtų, bet manau, kad papildomos užduotys dar niekam nepamaišė. Taip pat klasės tėvai sutarė, kad vaikams iš nepasiturinčių šeimų pratybas nupirksime, kad nebūtų išsiskiriančių, – kalbėjo medicinos darbuotoja.

Rado daiktų už dyką

Nemažai tėvų drabužius mokyklai pirko turguje. Ieškojo pigesnių naujų, užsukdavo apsipirkti ir į dėvėtų drabužių skyrių. „Tauragės kurjerio“ pašnekovė Dalia viena augina keturis vaikus: mažiausias – darželinukas, penktokė, septintokas ir dvyliktokas. Pasak moters, vaikus mokyklai ji pradėjo ruošti iškart pasibaigus mokslo metams.

– Vyriausias sūnus vasarą dirbo automobilių plovykloje, susitaupė pinigų, jo mokyklinėmis prekėmis man nereikėjo rūpintis. Daugiausia pinigų išleidau penktokei ir septintokui. Dukra labai išstypo per vasarą, reikėjo supirkti viską, pradedant apatiniu trikotažu ir baigiant striukėmis. Socialiniame tinkle prisijungiau prie Klaipėdos atiduotuvės. Labai daug gerų daiktų gavau nemokamai. Taip pat rašomąjį stalą iš Klaipėdos atidavė už dyką, – sako Dalia.

Keturių vaikų mama suskaičiavo, kad darželinuką rugsėjo 1-ajai paruošė už 70 eurų, penktokei išleido 220 eurų, septintokui – 200 eurų, o vyriausiam sūnui nė euro. Tačiau įpusėjus rudeniui vyriausiajam sūnui pirks naujus batus.

– Jei nebūčiau taupiusi, niekaip nesugebėčiau išleisti vaikų į mokyklą. Jiems reikia paskirti visą mėnesio algą. Sūnui daug ką pirkau dėvėtų drabužių turguje. Ten net naujų, su etiketėmis, marškinėlių radau pigiau nei parduotuvėje. Vasarą pinigai sunkiai taupėsi. Nesinori vaikų namie uždarytų laikyti. Išeini į parką, be 15 eurų dienai niekaip neišsisuksi. Vaikai – brangus rūpestis, – juokiasi tauragiškė.

Daugiavaikė mama su atžalomis sutarė, kad kas dieną jiems duos po 2 eurus dienpinigių, įdės užkandžių iš namų.

– Dukra pažadėjo pinigus taupyti ir už juos pirks ką nors naudingo. Šiemet nauji vargai laukia – daugiausia pinigų reikės abiturientui. Norėčiau samdyti korepetitorius, bet tada turėsime kažko atsisakyti. Papildomų pamokų kaina – nuo 15 eurų už akademinę valandą. Tokių korepetitorių reikėtų ne vieno. Mums tai labai daug, – sako moteris.

Mokyklinės uniformos – iki 30 eurų

Skaudvilės gimnazijos vadovas Nerijus Jocys supranta tėvus, kurie prieš rudenį patiria nemažų išlaidų. Direktorius mano, kad jos būtų dar didesnės, jei tėvams reikėtų pirkti ir kanceliarines priemones.

– Savivaldybės dovanojami rinkinukai – tikrai didelė parama. Bent mokslo metų pradžiai mokymosi priemonių tikrai užtenka, susitaupo nemažai pinigų. Mūsų mokinių tėvai vaikams perka mėlynos spalvos švarkelius. Nenurodome gamintojo ir neliepiame pirkti būtent iš vienos vietos. Tėvai ieško, kur pigiau. Nuperka uniformos švarkelį ir už 30 eurų, kai kas randa dar už mažiau, bet jei sudėsime kelnes, megztinius, batus, sportinę aprangą, striukes, tai suma gali viršyti ir 200 eurų vaikui, – skaičiuoja gimnazijos direktorius.

Šiais mokslo metais Skaudvilės gimnazijoje laukiama 38 pirmokėlių, o gimnazijos skyriuje Batakiuose mokysis dar devyni.

Tarailių progimnazijos direktorė Elmyra Jurkšaitienė apie pinigus, kuriuos tėvai išleidžia ruošdami vaikus į mokyklą, kol kas nediskutavo nei su tėvais, nei su mokytojais. Direktorė sako, kad didelių sumų tikrai nereikia.

– Stengiamės nenaudoti pratybų, taip taupome tėvų pinigus. Pradžiai vaikams užtenka duodamų rinkinukų, prašome tik nusipirkti megztinius vienodus, kurių kaina – iki 30 eurų. Mano pačios vaikai jau suaugę, sunku man pasakyti, kiek kuris tėvas išleidžia pasiruošimui. Tai labai individualus klausimas. Vieni išleidžia daugiau, kiti taupo. Visi laukiame mokslo metų, mokykla po truputį auga. Šiemet formavome dvi priešmokyklinukų ir dvi pirmokėlių klases. Pas mus mokysis 26 pirmokai, į progimnaziją ateina ir keli vaikai iš Ukrainos. Bus įdomu, – viliasi direktorė.

Dalintis:

Rekomenduojami video:

Komentarų skiltis išjungta.