Afrikinis kiaulių maras masiškai plinta tarp šernų visoje Lietuvoje, pamažu braudamasis ir į kiaulių ūkius. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai pastebi, kad šernams nustatomas „gyvas virusas“ – tai rodo, jog užsikrėsta visai neseniai.
Spalio 15-ąją prasidėjo medžioklės sezonas. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Tauragės departamentui laikinai vadovaujančios Aušros Stumbrienės teigimu, jau sumedžiota 50 šernų. Iš jų 5-iems nustatytas Afrikinis kiaulių maras (AKM).
– Tokių skaičių per tokį trumpą laiką Tauragės rajone dar nebuvo. Noriu pabrėžti, kad visiems šernams buvo nustatytas „gyvas virusas“, o tai reiškia, kad gyvūnai buvo visai neseniai užsikrėtę. Virusas mūsų plotuose yra aktyvus ir daro savo darbą negailėdamas faunos, – sakė A.Stumbrienė.
Kai bent vienam sumedžiotam šernui laboratoriniais tyrimais nustatomas užsikrėtimas AKM, sunaikinti būtina visus tądien medžiotojų būrelio sumedžiotus šernus.
Kad būtų apsaugoti kiaulių ūkiai ir šernų populiacija nuo šios pražūtingos ligos, anot veterinarijos specialistų, labai svarbu kuo greičiau nustatyti AKM viruso cirkuliacijos vietas. Čia ypatingą vaidmenį atlieka medžiotojai ir visuomenė. Todėl VMVT ragina miškuose besilankančius žmones nedelsiant pranešti apie pastebėtas šernų gaišenas. Už tai žadamos 30 eurų išmokos.
– Šiuo metu AKM virusas aptinkamas 20-yje Lietuvos savivaldybių. Tauragės rajone kiaulių ūkiuose AKM šiemet nebuvo nustatytas. Pats naujausias AKM atvejis kiaulių ūkyje – Kelmės rajone. Labai svarbu ūkininkams laikytis biosaugos reikalavimų – aptverti ūkį, įrengti dezinfekavimo kilimėlius, einant į tvartą pasikeisti rūbus ir avalynę. Negalima kiaulių šerti žaliu pašaru ar maisto atliekomis. O pašaliniams patekti į tvartus, kur laikomos kiaulės, apskritai negalima, – patarimus vardijo A.Stumbrienė.
Pasak VMVT Tauragės departamento laikinosios vadovės, pastaruoju metu ypač aktyvus AKM pastebimas Jurbarko rajone – praėjusią savaitę nedideliame plote rasta net 15 šernų gaišenų. Jų mėginiai pristatyti į laboratoriją dėl AKM. Taip pat kone kiekvieną savaitę AKM nustatomas sumedžiotiems šernams.
– Nuolat raginame medžiotojus plotuose, kuriuose šernams buvo nustatytas AKM, aktyviai ieškoti šernų gaišenų, informuoti mūsų tarnybą ir kuo greičiau jas utilizuoti. Tačiau dažnu atveju pranešimų apie rastas gaišenas negauname, – sakė pašnekovė.
VMVT Tauragės departamentas per šiuos metus gavo tik 5 žmonių pranešimus apie rastas šernų gaišenas. Nė vienas jų dėl 30 eurų išmokos už radybas nesikreipė.
Primename, kad aptikus šerno gaišeną, reikia kreiptis ir apie tai pranešti Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT) arba jos teritoriniam padaliniui. Tai patogiausia padaryti visą parą veikiančiu trumpuoju telefono numeriu 1879, elektroniniu paštu (info@vmvt.lt) arba paskambinus į artimiausią VMVT padalinį. Būtina nurodyti tikslią radinio vietą. Rekomenduojama ją pažymėti aiškiai matomu ženklu – kad ir užrišus spalvotą medžiagos juostą ant medžio. Draudžiama gaišeną liesti ar pačiam kur nors gabenti.
Norint gauti 30 išmoką, būtina užpildyti prašymą. Kaip tai padaryti, informuos VMVT specialistas, priėmęs pranešimą apie rastą šerno gaišeną.
Svarbu – išmokos už suteiktą informaciją mokamos tik suradus šerno gaišeną nurodytoje vietoje ir atrinkus mėginius Afrikinio kiaulių maro tyrimams. Jei apie tą pačią šerno gaišeną praneša keli asmenys, teisę į išmoką turi pirmas informaciją pateikęs asmuo.