Lietuvai atgavus nepriklausomybę buvo nelengva, išgyventi sudėtingą laikotarpį Tauragės krašto žmonėms padėjo užsimezgusi draugystė su Vokietijos Rydštato miestu. Prieš 30 metų pasirašyta bendradarbiavimo sutartis peraugo į nuoširdžią ilgametę bičiulystę. Rugpjūčio pabaigoje iškilmingoje ceremonijoje Rydštate vėl susitiko Lietuvos delegacija su bičiuliais vokiečiais, kad pratęstų partnerystės sutartį.
Gerumo ištakos
Dvi organizacijos: Vokietijos bičiulių draugija Tauragėje ir Tauragės bičiulių draugija Rydštate buvo įkurtos 1993 m. Tais pačiais metais bendradarbiavimo sutartis buvo pasirašyta Vokietijoje, o po metų – Tauragėje. Nuo tada miestų delegacijos vykdavo vienos pas kitas, viešnagių metu apsistodavo draugijų narių šeimose. Šilti asmeniniai kontaktai išlikę iki šiol.
Vokietijos bičiulių draugijai Tauragėje visus 30 metų pirmininkauja abdominalinės chirurgijos gydytojas, bendrosios praktikos chirurgas ir proktologas Vilius Petrauskas, Tauragės ligoninėje dirbantis nuo 1979 metų. Jis yra ir Tauragės Rotary klubo bei Lietuvos chirurgų asociacijos narys.
Pasak V.Petrausko, Tauragės krašto žmonės iš Vokietijos sulaukė didelės pagalbos. Labdaros siuntose būdavo drabužių, buitinės technikos, maisto, medikamentų, baldų, mokyklinių suolų. Visa tai atitekdavo Tauragės biudžetinėms įstaigoms ir organizacijoms: vaikų namams, darželiams, mokykloms, nakvynės namams, daugiavaikėms šeimoms, bažnyčioms, seniūnijoms. Iki šiol glaudūs ryšiai palaikomi su Tauragės neįgaliųjų draugijos „Ratukų sąjunga“, Pagramančio socialiniais globos namais.
– Tai ne tik moralinė ir dvasinė, bet ir galinga materialinė pagalba. Nuo 1993 metų į Tauragę kas mėnesį ar kas kelis mėnesius atvykdavo sunkvežimiai su labdara iš Vokietijos. Tauragės ligoninę labai ilgai rėmė, neturėjome modernių medicininių lovų, vežė naudotą, tačiau kokybišką medicinos techniką, instrumentus, patalynę. Aktyviai rėmė Skaudvilės ligoninę. Su vokiečių pagalba įkurti Lauksargių globos namai, jie iki šiol remiami, – pasakojo V.Petrauskas.
Naujausias projektas
Lietuvai vis labiau tvirtėjant ekonomiškai, paramos poreikis Tauragei sumažėjo, todėl per metus čia atvyksta vienas kitas sunkvežimis su labdaros kroviniu. Iki šiol finansinę pagalbą Tauragės bičiulių draugija Rydštate su pirmininku Klaus Minter teikia 10–12 įstaigų ir organizacijų. Kasmet vykdomi paramos projektai. Pernai vaikų globos namams buvo nupirktas kondicionierius, šiemet finansiškai prisidedama prie istorinių Batakių evangelikų liuteronų bažnyčios vargonų restauracijos, kurią atlieka žymūs meistrai iš Šveicarijos.
– Sudėlioti prioritetai. Jie kiekvienais metais atvykę oficialiai išdalina nuo 5000 iki 10 tūkstančių eurų paramą. Kondicionieriui vokiečiai lėšų surinko, nes jiems lankantis įstaigoje vaikai pasiskundė, kad karšta. Tada bendrovė „Bremena“ suteikė nuolaidą ir sumontavo. Tai abiejų draugijų iniciatyva. Šiuo metu vykdomas labai gražus vertingų vargonų restauracijos projektas, kuriam reikia keliasdešimties tūkstančių eurų. Nors stipriai parėmė Tauragės rajono savivaldybė, tačiau dar trūksta. Dėl to į mus kreipėsi Lietuvos evangelikų liuteronų bažnytinės muzikos sandraugos pirmininkė Laura Kairienė, – apie naujausią organizuojamą paramą kalbėjo gydytojas.
Tauragės bičiulių draugija Rydštate norėdama surinkti vargonų restauracijai trūkstamą dalį lėšų organizuoja du labdaros koncertus. Vienas koncertas jau įvyko, o kitas suplanuotas spalio 13 dieną. Rugpjūčio 25 d. Erfeldeno evangelikų bažnyčioje įvyko pirmasis koncertas, kuriame grojo išeivė iš Lietuvos, Niurnbergo Frauenkirche vargonininkė Simona Dude, o dainavo sopranas Anna-Maria Thoma. Buvo surinkta beveik 2000 Eur.
Iškilminga ceremonija
Rugpjūčio 26-ąją iškilminga Tauragės ir Rydštato bendradarbiavimo pratęsimo ceremonija surengta Goddelau miesto Christoph Bär salėje. Renginyje dalyvavo 35 tauragiškių delegacija. Tauragės rajono savivaldybei atstovavo tarybos narys, taip pat draugijos narys Sigitas Mičiulis. Tai jis pasirašė svarbią sutartį ir sakė, kad „geriausia, kas galėjo nutikti Tauragei, yra draugystė su Vokietija“. 30-ųjų partnerystės metinių ir sutarties pratęsimo proga ceremonijos dalyvius sveikino Rydštato tarybos narys Otmar Eberling, Tauragės bičiulių draugijos Rydštate pirmininkas Klaus Minter, Heseno žemės parlamento narys, buvęs Rydštato burmistras Gerald Kummer, ceremonijos vedėjas Patrick Fiederer, Vokietijos bičiulių draugijos Tauragėje pirmininkas Vilius Petrauskas.
– Buvo gražus šventinis renginys. Vėliavos iškeltos, sugiedojome šalių himnus, apsikeitėme dovanomis, šoko vokiečių šokių kolektyvas. Mes taip pat buvome parengę puikią programą. Šiemet bendradarbiavimo sutartį, galiosiančią penkerius metus, pasirašėme Vokietijoje, kitais metais ji bus atnaujinta Tauragėje. Gražus tas bendradarbiavimas, nes žmonės draugauja, važiuoja vieni pas kitus, ne tik valdžios atstovai vyksta. Buvome susitikę su meru Marcus Kretschmann, – grįžęs iš Vokietijos įspūdžiais dalijosi V.Petrauskas.
Tauragiškių delegacija Rydštate viešėjo savaitę. Meras Marcus Kretschmann partneriams surengė ekskursiją po Büchnerhausą, visi apsilankė Stockstadte, užsuko į vynuogyną ir vyno daryklą Bechtheime, o Bonoje susitikę su Vokietijos gynybos ministerijos jaunimo reikalų pareigūnu Hardthöhe išklausė paskaitą ir aptarė svarbius klausimus. Tauragiškiams įdomu buvo istorijos muziejuje, garsios saldumynų gamybos įmonėje „Haribo“. Reino upe plaukė į Rüdesheimą, o atsisveikinimo vakaras surengtas Leeheimo kraštotyros muziejaus kieme. Programą svečiams vizito metu parodė meno mėgėjų kolektyvai.
– Rydštato miestas yra Vakarų Vokietijoje, Heseno žemėje. Jis buvo suformuotas 1977 metais, kai po savivaldybių reformos buvo sujungti gretimi penki miesteliai. Jame gyvena apie 25 tūkst. gyventojų, o Heseno žemėje – 6 milijonai. Netoli jo yra Frankfurtas, teka Reinas, didelės industrijos neturi, tačiau ten puikiai priesmėlio žemėje auga įvairios daržovės ir žalumynai, – pasakojo V.Petrauskas, patikinęs, kad apie miestą-ilgametį partnerį tauragiškiams būtina žinoti kuo daugiau.
Iki COVID-19 pandemijos Tauragės ir Rydštato delegacijos susitikdavo kasmet, pandemijos metu kelionės nutrūko, dabar tradiciniai vizitai atgyja. Birželį 30-ties vokiečių delegacija buvo atvykusi į Tauragės miesto šventę.
– Bičiuliai labai žavėjosi ir džiaugėsi Taurage. Gražiai juos sutikome. Puikūs jų atsiliepimai, kai kas dabar pas juos net paprasčiau. Prabėgus trims mėnesiams po Vokietijos delegacijos vizito mes pas juos rugpjūtį nuvykome. Matysime, ar kitais metais bus dvi kelionės, ar tik jie atvažiuos, o gal ir mes ten vyksime. Bet kokiu atveju jų delegacija kitąmet atvyks į Tauragės miesto šventę, nes yra pakviesti atsakomojo vizito. Tuomet atnaujinsime bendradarbiavimo sutartį Tauragės pusėje, – planus atskleidė ilgametis draugijos Tauragėje pirmininkas V.Petrauskas.