Tauragėje gyvenanti Viktorija Verpečinskienė ėmėsi ypatingos veiklos: nusprendusi nusikirpti savo ilgus plaukus rado būdą, kaip juos tikslingai paaukoti. Ar daug kas esate girdėję apie galimybę tapti plaukų donoru? Pasirodo, užtenka turėti tinkamo ilgio kasą, kurią norite nukirpti, ir ją išsiųsti labdaringai organizacijai. Pamažu šią gražią idėją atranda ir tauragiškiai.
Apie donorystę papasakojo kolegė
Tauragėje gyvenančią Viktoriją Verpečinskienę pastebėjau visai netikėtai – „Instagram“ tinkle. Tik ten visai ne Viktorijos vardu ją galima rasti – paskyra pavadinta „Plaukų donorystė“. Atidžiau panaršiusi pastebėjau tauragiškių komentarus ir pasiteiravus, ar tik po šiuo profiliu nesislepia Tauragės gyventoja, paaiškėjo, kad taip ir yra. Įsikalbėjus Viktorija papasakojo, kad „Facebook“ ir „Instagram“ tinkluose puslapį „Plaukų donorystė“ sukūrė dėl didžiulio informacijos trūkumo: kai ji pati panoro paaukoti savo nukirptą ilgą kasą, siekusią net 40 cm, teko ilgai kapstytis, kol surado, kas tuo gali pasirūpinti. Tokių organizacijų Tauragėje tikrai rasti nepavyks, ir visoje Lietuvoje tik „Mamų unija“ šiek tiek prie to prisiliečia.
– Viskas prasidėjo nuo to, kad mano kolegė nusikirpo savo ilgus plaukus per du kartus. Po to su šiokiu tokiu liūdesiu pasiguodė, kad galėjo nusikirpti iš karto daugiau ir paaukoti plaukus. Tąkart mano plaukai irgi buvo ilgi. Mudvi pasikalbėjom ir nusprendžiau, kad ir aš paaukosiu, – pasakojo Viktorija.
Kaip tarė, taip padarė, tačiau kelias iki to nebuvo toks paprastas.

Viktorija Verpečinskienė ilgai spyriojosi fotografuojama, nes tikino pati nieko nedaranti – gera daro aukoti norintys žmonės. Mortos Mikutytės nuotrauka
Informaciją rinko pati
Plaukus paaukoti norėjusi Viktorija susidūrė su informacijos trūkumu. Tik susisiekusi su „Mamų unija“ šį tą atkapstė.
– Parašiau „Mamų unijai“ ir sužinojau, kad jie tiesiogiai nieko nedaro su plaukais, tik perduoda juos kitai organizacijai – „Prabangūs plaukai“, iš kurios gauna pinigus. Iš surinktų lėšų „Mamų unija“ pildo vaikų svajones – jei tarp svajonių yra perukas, tai jį ir perka. Jau ir nepamenu, kaip pastebėjau užsienio organizaciją „Locks of Love“, – prisiminė pašnekovė.
Pastaroji organizacija, įkurta JAV, taip pat surenka dovanotus plaukus, tačiau jų neperparduoda kaip „Mamų unija“, o gamina perukus. Juos dovanoja dėl sveikatos sutrikimų plaukų netekusiems vaikams (iki 21 m.).
– Man ši idėja patiko, todėl ir apsistojau ties šiomis dviem organizacijomis. Kad mano surinkta informacija nenueitų veltui, sumaniau, kad reikia sukurti feisbuko puslapį ir ja pasidalinti. Maniau, kad ta informacija gali kažkam padėti, ir tai pasiteisino, – pasakojo Viktorija, rodydama vieną po kitos puslapio sekėjų atsiųstas nuotraukas su kerpamomis kasomis.
Viešumo visai nenorinti pašnekovė tikino jokių akcijų neorganizuojanti. Jos tikslas esantis tik padėti kitiems suprasti, kaip plaukų donorystė veikia, kam ji reikalinga. Jauna tauragiškė siekia, kad idėja pasiektų kuo daugiau žmonių. V.Verpečinskienė sako nesidomėjusi, kiek už parduotus plaukus gauna Lietuvos organizacija – jai svarbu, kad nors šiek tiek gali prisidėti prie kilnaus tikslo.
Idėja dar dažnam kelia nuostabą
Pati V.Verpečinskienė su onkologine liga nesusidūrė, tačiau jautriai žvelgia į skausmingas situacijas. Kilniam tikslui paaukojusi savo plaukus ir pasidalijusi informacija su socialinių tinklų vartotojais, pamažu sulaukia vis daugiau stebėtojų. Galiausiai savo nuoširdžiomis aukomis žmonės ėmė dalytis su puslapio „Plaukų donorystė“ šeimininke.
– Yra ir tauragiškių, paaukojusių savo plaukus. Anksčiau neklausdavau, iš kokio miesto. Berods, esu paviešinusi trijų tauragiškių nuotraukas. Gerai, kad yra neabejingų žmonių, kurie prisideda, kad bent pagalvoja apie tai, nes dar daug žmonių apie tokią donorystę nieko nežino, nenumano, kad tai išvis įmanoma, – apie idėjos viešinimą kalbėjo tauragiškė.
Viktorija atvira – pasaulyje yra ne viena organizacija, kuri priima dovanojamus plaukus. O jos kuriamose socialinių tinklų paskyrose yra tik tos dvi, apie kurias pati Viktorija ir surinko informaciją.
Anot pašnekovės, Tauragėje buvo ne taip paprasta rasti kirpėją, kuri sutiktų įgyvendinti idėją kirpti plaukus ir juos paaukoti. Vienas salonas, kurio Viktorija korektiškai neįvardijo, atsisakė kirpti ilgus plaukus ir dar procesą užfiksuoti nuotraukoje – turbūt nesuprato idėjos.
– Rašiau, skambinau ir klausiau, ar būtų galima nukirpti plaukus bei nufotografuoti šį procesą. Vienas gan žinomas Tauragėje salonas atsisakė tai daryti. Tikrai neprašiau akcijos-atrakcijos ar kad nemokamai tą darytų, bet jie tiesiog atsisakė, kai papasakojau idėją. Tačiau vėliau radau kirpėją, kuri ir nukirpo, ir pafilmavo, ir pafotografavo visą procesą, – džiaugėsi Viktorija, sulaukianti ir kitų plaukų donorų nuotraukų.
Istorijomis dalijasi
Tauragiškė, bendraujanti su plaukus dovanoti norinčiais žmonėmis, visada jų paprašo vėliau pasidalyti ir nuotraukomis socialiniams tinklams. Sako, kad dar nė vienas dar neatsisakė.
– Visos „Facebook“ ir „Instagram“ puslapyje esančios nuotraukos yra tikros, realios. Kokius ilgus plaukus dovanoja! Ir vaikai, ir suaugę. Ir net vyrai! Vienas jaunas vaikinukas specialiai šiam tikslui augino plaukus, – neįtikėtinas istorijas pasakojo V.Verpečinskienė.
Plaukus jau kartą nusikirpusi ir paaukojusi „Tauragės kurjerio“ pašnekovė tikina tai darysianti ir dar kartą. Šįkart gerą darbą atlikti nusprendė kartu su dukryte.
– Kirpau prieš dvejus metus, lapkritį. Manau, kitų metų lapkritį jau su dukryte kirpsim kartu, nes plaukai pasieks reikiamą ilgį. Yra dar viena moteris, kuri parašė, kad praėjo jau dveji metai ir vėl kirps bei dovanos plaukus, – geromis emocijomis ir gerų darbų užkratu dalijosi plaukų donorė.
Paklausta, ar nebuvo gaila nusikirpti ilgai augintas kasas, pašnekovė tikina nejautusi jokio gailesčio. Gal šis jausmas būtų kilęs, jei būtų kirpusi plaukus tiesiog šiaip sau, be jokio tikslo – tik vardan kitokios šukuosenos. Tačiau plaukus dovanojusi Viktorija tikino pajutusi nuoširdų pasitenkinimą.
– Aš tai dariau su džiaugsmu širdyje. Tu gauni pasitenkinimą savimi ir jis nėra vienpusis – paaukojai, vadinasi, padarei kažkam gera. Gal savanaudiškas jausmas, bet manau, abiem pusėms būna gera, – įsitikinusi tauragiškė mama.
Pagal naujausius duomenis „Mamų unijai“ aukojami plaukai turi būti nedažyti, tvarkingai surišti ir sudėti į užspaudžiamąjį maišelį. Plaukus aukoti galima ne trumpesnius kaip 35 cm. Negalima nukirptų plaukų laikyti ilgiau kaip pusmetį. Paaukoti per trumpi plaukai bus naudojami mokymo tikslais.
Organizacijos „Locks of Love“ taisyklės panašios. Tačiau jie priima plaukus ne trumpesnius kaip 25,4 cm. O trumpesnius plaukus organizacija parduoda, iš gautų lėšų kompensuodama perukų vaikams gaminimo išlaidas. Tas pats vyksta ir su žilais plaukais.
Komentarų: 1
Plaukų aukojimas – jokia naujiena Lietuvoje. Mano dukra jau prieš 3 ar 4 metus Lietuvon iš Airijos išsiuntė. Kiek atsimenu, plaukų ilgis turėjo būti bent 30 cm ir nedažyti.