fbpx

Bankrutuojantis „Molupis“ atleidžia visus darbuotojus

Dalintis:

Bedarbių armija auga kaip ant mielių – dešimtmečius sėkmingai veikusios Tauragės įmonės praneša atleidžiančios darbuotojus. Visi jie netrukus keliaus į Užimtumo tarnybą. Ką tik 20 veiklos metų sukaktį minėjęs didžiausias Tauragės duonos kepėjas „Molupis ir ko“ nebesugebėjo rasti sėkmės recepto ir skelbia bankrotą – gegužės 12-ąją darbo neteks visi 108 kepyklos darbuotojai. Dar 31 bedarbį į Užimtumo tarnybą siunčia viena sėkmingiausių apskrities įmonių – medienos gaminių eksportuotoja UAB „F.B.Production“ (buvęs „Tauragės medis“).

Bandė stotis iš pelenų

Balandžio 25-ąją įsiteisėjo Klaipėdos apygardos teismo nutartis iškelti Tauragėje jau 20 metų veikiančiai UAB „Molupis ir ko“ bankroto bylą. Bankroto procedūroms vykdyti paskirtas bankroto administratorius Mantas Stankevičius.

Prieš kelerius metus Klaipėdos apygardos teismas „Molupiui“ buvo iškėlęs restruktūrizacijos bylą. Tuomet įmonėje dirbo 200 darbuotojų, būtent todėl iš milijoninių skolų jau tada nesugebėjusiems išbristi duonos kepėjams leista tęsti veiklą ir bandyti stotis iš pelenų. Jau prieš dvejus metus skelbta, kad „Molupio“ skolos kreditoriams siekia apie 4 mln. Eur. Didžiausia skola ir tuomet buvo, ir dabar – įsipareigojimai bankui. Įmonei jau kelerius metus iš eilės trūko apyvartinių lėšų atsiskaityti su kreditoriais, Mokesčių inspekcija, „Sodra“, vėlavo atlyginimai darbuotojams. „Molupis“ vieną po kitos uždarinėjo savo prekybos vietas, veiklą orientuodamas į sutartis su didžiaisiais prekybos tinklais.

Dar prieš kelerius metus, kalbėdamas su žurnalistais, tuometinis „Molupio“ vykdantysis direktorius Arūnas Cibitis tikino, kad visomis išgalėmis įmonė sieks išvengti bankroto, ieškodama naujų partnerių ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje, peržiūrės produkcijos asortimentą, labiau orientuosis į sveikuoliškus produktus.

Deja, restruktūrizacijos planas žlugo. Gegužės 12-ąją „Molupis“ atleidžia visus 108 darbuotojus.

Vienintelė „Molupio“ produkcijos parduotuvė dar veikia, bet jau paskutines dienas. Renaldo Malycho nuotrauka

Pranešė darbuotojai

Kad gavo atleidimo lapelius, „Tauragės kurjeriui“ pranešė „Molupio“ darbuotojai. Šiuo metu įmonėje dar vykdoma veikla, Paberžių gatvėje veikia vienintelė likusi produkcijos parduotuvė. Tačiau gyvuoti jai teliko kelios dienos.

Redakcijai pranešta, kad iki šiol neatsiskaityta su dauguma bendrovės darbuotojų, kai kurie jų atlyginimo teigia negavę dar už vasarį, kai kurie šiuo metu turi nedarbingumą. Pasak vienos bendrovės darbuotojos (vardas ir pavardė žinomi), jai buvo pranešta, kad ji bus atleista ir turėdama nedarbingumą. Moteris klausia – ar darbdavys turi tokią teisę, jei įmonė bankrutuoja?

– Iš esmės mes nieko nežinome. Nelabai mums kas informacijos apie tai, kas šiuo metu vyksta įmonėje, suteikia. Tik buvome iškviesti pasirašyti ant rašto, kad nuo gegužės 12 dienos esame atleidžiami. Aš dar paklausiau, jei nepasirašysiu, ar kas nors pasikeis. Man paaiškino, kad ne, tai ir pasirašiau, – „Tauragės kurjeriui“ kalbėjo ilgus metus „Molupyje“ dirbanti moteris.

Atlyginimo ji teigė negaunanti nuo vasario mėnesio. Esą už sausį ir gruodį šiaip ne taip išsireikalavo dalimis.

– Kai kurie darbuotojai pasimetę, jau nebežino, už kokį mėnesį gavo, – kalbėjo „Molupio“ darbuotoja.

Sergančių atleisti negali

Valstybinės darbo inspekcijos Tauragės skyriaus vadovas Raimundas Leonavičius sako, kad į jo vadovaujamą skyrių pastaraisiais mėnesiais vienas po kito plaukia bendrovės „Molupis ir ko“ darbuotojų prašymai padėti iš darbovietės atgauti nesumokėtą atlyginimą. Kas mėnesį išnagrinėjamos mažiausiai penkios tokios bylos.

– Darbo ginčų komisija visais šiais atvejais įpareigoja darbdavį išmokėti atlyginimą. Jei jis reikalavimo nevykdo, darbuotojas turi teisę kreiptis į antstolį, kad neišmokėta suma būtų išieškota, – sakė R.Leonavičius.

Paklaustas, ar bankrutuojantis darbdavys gali atleisti darbuotoją, jei šis serga ir turi nedarbingumą, R.Leonavičius patikino, kad sergantis žmogus iš darbo gali būti atleistas trimis būdais: paties darbuotojo prašymu, šalių susitarimu ir jeigu jo darbo sutartis terminuota.

– Jei šių trijų sąlygų nėra, atleisti sergančio žmogaus nėra jokių galimybių. Kai įmonė bankrutuoja, įsijungia Bankroto įstatymas, paskiriamas bankroto administratorius, iš darbo žmones atleidžia jau jis. Atleidžiamiems darbuotojams privalo būti išmokėta 2 mėnesių išeitinė kompensacija, nedarbingumo atveju darbuotojo atleidimo data nusikelia į jo nedarbingumo pabaigą, – informavo Darbo inspekcijos atstovas.

Bendrovės „Molupis ir ko“ bankroto administratorius Mantas Stankevičius įmonės bankroto bylos detales komentuoti atsisakė, pareiškęs, kad ši informacija nevieša. Jis tik patvirtino, kad visiems darbuotojams jau įteikti atleidimo lapeliai, darbo jie neteks gegužės 12 dieną.

Skolos milžiniškos

„Tauragės kurjeris“ susisiekė su „Molupio“ direktore Biruta Cibitiene. Ji patvirtino, kad šiuo metu įmonė dar vykdo veiklą – darbuotojai dirba, iki gegužės 12-osios veiks ir vienintelė likusi „Molupio“ gaminių parduotuvė.

– O toliau jau spręs bankroto administratorius, kaip bus. Didžiausias mūsų kreditorius yra „Citadele“ bankas. Yra kaip yra, toks gyvenimas, kartais taip būna – verslas bankrutuoja, – sakė B.Cibitienė, tačiau skolos bankui dydžio neatskleidė.

„Tauragės kurjeriui“ keletas įmonės darbuotojų sakė sulaukę žinios, kad ateityje jie gali būti pakviesti dirbti į kitą įmonę, tačiau kas ji ir kokia jos veikla, patikino nežinantys. Ar šiose kalbose yra tiesos, paklausėme B.Cibitienės. Ji tokio varianto neatmeta.

– Čia priklausys nuo bankroto administratoriaus ir nuo banko. Jeigu atsiras tokia įmonė, sutars su bankroto administratorium, su banku, visai gali būti, bet konkrečiau šiandien dar nieko negaliu komentuoti, – kalbėjo įmonės vadovė.

Ji patvirtino, kad dalis įmonės darbuotojų atlyginimų negavę nuo vasario, tačiau tokių esą nedaug, vos keletas. Didžioji dalis darbuotojų „už vasarį tikrai yra gavę“, – patikino B.Cibitienė.

Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, šiai mokesčių institucijai „Molupis“ yra skolingas 417,3 tūkst. Eur, skola „Sodrai“ viršija 130 tūkst. Eur. „Tauragės kurjerio“ žiniomis, bankui „Molupis“ gali būti skolingas apie 2 mln. Eur.

„Molupis“ nepranešė

Užimtumo tarnybos Tauragės skyriaus vedėjas Juozas Bendikas informavo, jog apie planuojamą grupinį darbuotojų atleidimą „Molupis“ Užimtumo tarnybai kol kas nepranešė (kalbėjomės praėjusios savaitės ketvirtadienį). Užimtumo tarnyba informuota tik apie kitos įmonės – „F.B.Production“ grupinį darbuotojų atleidimą. Tarnybos duomenimis, balandžio 24 d. ši įmonė pranešė, kad bus atleidžiamas 31 darbuotojas.

Įprastai grupinio atleidimo atvejais Užimtumo tarnybos specialistai vyksta į įmonę, nagrinėja atleidimų priežastis, karantino metu fizinės konsultacijos nevyksta. Išnagrinėję atleidžiamų darbuotojų kvalifikaciją Užimtumo tarnybos specialistai svarstys, kuo jiems gali padėti. Kai kurie darbuotojų dirbo nuo pat įmonės įkūrimo pradžios – maždaug 10 metų. Priklausomai nuo buvusio atlyginimo Užimtumo tarnyba pašalpas darbo netekusiems žmonėms moka 9 mėnesius. Jei žmogus priešpensinio amžiaus, pašalpa mokama 11 mėnesių.

Nors daugiau pranešimų apie planuojamus grupinius atleidimus Užimtumo tarnyba nėra gavusi, tačiau, J.Bendiko teigimu, bedarbių armija auga – balandžio mėnesį registruota apie 500 naujų bedarbių. Atleisti „Molupio“ ir „F.B.Production“ darbuotojai šią armiją dar padidins.

Vieni sėkmingiausių

Medienos gaminių eksportuotoja „F.B.Production“ laikoma viena sėkmingiausių Tauragės apskrities įmonių. Šiuo metu ten dar dirba 84 darbuotojai, vidutinis atlyginimas viršija 1500 Eur iki mokesčių. „F.B.Production“ patenka į daugiausiai pelno mokesčio Mokesčių inspekcijai 2019-aisiais sumokėjusių šalies įmonių 500-tuką.

„F.B.Production“ Tauragėje veikia jau beveik 10 metų, pirmą kartą ją užgriuvo tokie rimti rūpesčiai.
Renaldo Malycho nuotrauka

„F.B.Production“ vadovas Audrius Šimkevičius atviras – priimti skaudų sprendimą privertė koronaviruso pandemija, stipriai sulėtinusį eksportą. 31 darbuotojas darbo neteks birželį.

– Nebeturim užsakymų ir nematom į priekį perspektyvų. Dalį darbuotojų dabar išleidome apmokamų atostogų. Iki šiol dirbome dviem pamainomis, dabar jau tik viena, – sakė A.Šimkevičius.

„F.B.Production“ Tauragėje pagamintą produkciją – grindų segmentus eksportuoja į Angliją, JAV, Olandiją, Kanadą.

– Tikimės veiklą vykdyti. Ilgai galvojome, kokį čia geriau sprendimą priimti, tačiau jeigu rinka ir atsigaus, tai bus tik kitais metais. Mums skaudu, kad taip atsitiko, kūrėm, organizavom, įmonė veikė neblogai. Visi matom, kas darosi kitose šalyse, toje pačioje Anglijoje. Žinoma, dar rusena paskutinė viltis – gal per stebuklą iki birželio 15-osios, kai reikės atleisti darbuotojus, rinka nors kiek atsigaus, – nelinksmai pokalbį baigė A.Šimkevičius.

Dalintis:

About Author

Ramunė Ramanauskienė

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ redaktorė.

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą