Iki gegužės 15-osios visos įmonės privalo Registrų centrui pateikti praėjusių metų finansines ataskaitas. Dauguma jau tą padarė ir kaip matyti iš Registrų centro pateikiamų duomenų, dauguma Tauragės savivaldybės valdomų įmonių 2023 metais dirbo pelningai. Finansinį minusą pernai patyrę Tauragės šilumos tinklai dėl to nedramatizuoja – per metus didžiulį finansinį nuostolį įmonei pavyko sumažinti iki 58 tūkstančių eurų. O štai Tauragės regiono atliekų tvarkymo centras finansine sėkme pasigirti negali – 2022 metais patyręs 621 tūkstančio eurų grynąjį nuostolį, pernai dirbo dar nuostolingiau – skelbia apie 628 tūkstančių minusą.
Išbrido iš milžiniško nuostolio
Penkios strategines paslaugas tauragiškiams teikiančios savivaldybės valdomos įmonės šiemet gyvena jau optimistiškesnėmis nuotaikomis. Keturios jų – „Tauragės vandenys“, Tauragės autobusų parkas, „Dunokai“ ir Tauragės butų ūkis 2023 metus baigė pelningai.
Bene labiausiai džiaugiasi 2022 metais didžiulį finansinį nuostolį – 511 tūkstančių eurų patyrę „Tauragės vandenys“. Per metus bendrovė sugebėjo ne tik išbristi iš nuostolių, bet ir skaičiuoja 140 tūkstančių eurų pelną.
„Tauragės vandenys“ – didžiausia savivaldybės įmonė, joje dirba 95 darbuotojai. Vidutinis įmonės atlyginimas šiuo metu siekia 1757 Eur iki mokesčių.
Paklaustas, kaip pavyko išsikapstyti iš didžiulio nuostolio, „Tauragės vandenų“ vadovas Tadas Pauparis patikino, kad pastangų pelnui pasiekti prireikė – teko atsisveikinti su keliais darbuotojais, kiek įmanoma, taupyti ir kitose srityse. Įmonė įsirengė tris saulės elektrines, kurios padėjo sumažinti elektros energijos kaštus. Elektros energijos „Tauragės vandenys“ sunaudoja apie 3 mln. kW/h per metus.
– Susinormalizavo elektros kainų šuolis, įsirengėm tris saulės elektrines: nuotekų valykloje, ant siurblinės pastato ir Skaudvilės vandens gręžinyje. Elektros bendrai pasigaminam 14 procentų, kainos susinormalizavo. Šiek tiek optimizavome veiklą, šiek tiek darbuotojų sumažėjo, – kaip pavyko pasiekti pelno, kalbėjo T.Pauparis.
Pasak įmonės vadovo, pastaraisiais metais atlyginimai darbuotojams kilo apie 9 procentus. Tačiau dar daugiau kelti atlyginimų kol kas neplanuojama. Direktoriaus teigimu, tai bus galima daryti tik tuomet, kai Valstybinė energetikos reguliavimo taryba peržiūrės naujas vandens ir nuotekų tiekimo kainas.
Padėtį stabilizavo
2022 metai kitai strateginei Tauragės įmonei – Tauragės šilumos tinklams buvo liūdni. Tuomet įmonė patyrė 404 tūkstančius eurų grynojo nuostolio. 2023-ieji šilumininkams buvo sėkmingesni – registruotas 58 tūkstančių eurų finansinis nuostolis.
Kaip „Tauragės kurjeriui“, baigdamas šios žiemos šildymo sezoną, sakė Tauragės šilumos tinklų vadovas Audrius Arcišauskas, atsižvelgdama į 2022 metų finansinius rezultatus, 2023-aisiais įmonė taupė. Sėkmingai optimizavus veiklą, geromis kainomis įsigijus kuro, sutaupyti pavyko.
Tauragės šilumos tinkluose šiuo metu dirba 58 darbuotojai. 2023 metų lapkritį įmonėje dirbo 62 darbuotojai. Vidutinis įmonės darbuotojų atlyginimas – 2092 eurai iki mokesčių.
Šildymo kaina Tauragėje pastaruosius metus patenka į mažiausių šalyje šios paslaugos kainų dešimtuką. Šiuo metu kas mėnesį perskaičiuojama šildymo kaina čia siekia 7,03 ct/kWh. Mažiausia šilumos kaina šiuo metu skaičiuojama Šiauliuose – 5,54 ct/kWh.
Antrus metus laikinas
Tauragės autobusų parkas registravo 175 tūkstančių eurų 2023 metų pelną. 2022 metais įmonės pelnas buvo mažesnis – siekė 13 tūkstančių eurų.
Šiuo metu įmonėje dirba 69 darbuotojai. Panašiai tiek – vienu daugiau ar mažiau dirba nuolat. Vidutinis darbuotojų atlyginimas šiuo metu siekia 1814 Eur neatskaičiavus mokesčių. Tauragės autobusų parko direktorius Rimantas Martinavičius sako, kad nuo Naujųjų metų atlyginimai darbuotojams kilo apie 10–13 procentų, į darbą priimti keli nauji vairuotojai.
Tauragės autobusų parkas – vienintelė savivaldybės įmonė, kuriai skiriamos savivaldybės biudžeto dotacijos, kitaip, pasak R.Martinavičiaus, išgyventi nepavyktų, elektroninis bilietas kelionių kaštų neatperka, o finansuoti moksleivių keliones autobusais savivaldybė privalo pagal įstatymą.
Įmonės vadovo teigimu, ir pats autobusų parkas stengiasi optimizuoti sąnaudas. Pastaraisiais metais prie to labai prisidėjo nauji elektriniai autobusai, jų dabar autobusų parkas turi 16, kelionių savikainą mažina ir apie 30 proc. išaugęs kilometražas bei mažiau tarpmiestinių maršrutų. Šiuo metu Tauragės autobusų parko autobusais keleiviai gali nuvažiuoti tik į Klaipėdą ir Šiaulius, vasarą bus įsteigtas maršrutas ir į Palangą.
– Į Vilnių ir Kauną vežti keleivių mums nebeapsimoka. Dabar atsirado daug ekspresinių autobusų nuo Kryžkalnio, todėl tauragiškiams tai nesukelia daug nepatogumų, – kalbėjo R.Martinavičius.
Beje, R.Martinavičius, autobusų parkui vadovaujantis 32-ejus metus, jau antrus metus, pasibaigus kadencijai, direktoriaus pareigas eina laikinai. Paklaustas, kada bus skelbiamas konkursas naujam vadovui atrinkti, R.Martinavičius patikino, kad tai jau akcininko, tai yra savivaldybės, sprendimas.
– Mielai pasitraukčiau iš pareigų, tikrai nenoriu tiek ilgai būti laikinas vadovas. Ir manau, kad nebelikčiau įmonėje dirbti, laikas poilsiui. Jau netrukus pensinis amžius. Tik labai norėčiau, kad atsirastų rimtas vadovas, kuris aukotųsi šioms pareigoms, ne formaliai į jas žiūrėtų. Darbas nelengvas, – kalbėjo R.Martinavičius.
Atlyginimai nedideli
„Dunokai“ registravo 21 tūkstančio eurų 2023 metų pelną, 2022 metais įmonė dirbo pelningiau – turėjo 73 tūkstančius eurų grynojo pelno. Įmonėje dirba 53 darbuotojai, tačiau vidutinis jų atlyginimas palyginti su kitomis savivaldybės įmonėmis nedidelis – siekia 1309 eurus „ant popieriaus“. Per keletą pastarųjų mėnesių darbuotojų trimis sumažėjo.
Tauragės daugiabučius administruojantis Tauragės butų ūkis taip pat metus baigė pelningai – skaičiuoja 97 tūkstančių eurų grynąjį pelną (pernai buvo 26 tūkstančiai eurų pelno). Įmonėje dirba 24 darbuotojai, 2023 metų lapkritį buvo 36. Vidutinis atlyginimas panašus kaip „Dunokuose“ – 1335 eurai iki mokesčių.
TRATC‘as gilioje duobėje
O štai Tauragės regiono atliekų tvarkymo centrui ir vėl ne pyragai – keturių savivaldybių valdoma įmonė pernai patyrė 628 tūkstančių eurų grynąjį nuostolį. 2022 metais nuostolis buvo beveik toks pat – 621 tūkstantis eurų.
Jei visos keturios apskrities savivaldybės pritars įmonės įstatinio kapitalo didinimui, į TRATC sąskaitą įplauks apie 800 tūkstančių eurų savivaldybių biudžetų įnašų, tai turėtų stabilizuoti padėtį. Tačiau kol kas šiam sprendimui trūksta Šilalės rajono savivaldybės tarybos pritarimo. Būtent Šilalės politikai suabejojo, ar savivaldybių pinigų TRATC‘as nepanaudos didžiulėms skoloms dengti, kai įstatymas įstatinio kapitalo didinimą leidžia skirti tik investicijoms.
Šilalės savivaldybės taryba, prieš priimdama šį atsakingą sprendimą, nutarė kreiptis į savivaldybės kontrolierę, kad ši išaiškintų, ar jis neprieštarautų įstatymui. Kaip „Tauragės kurjerį“ informavo Šilalės rajono savivaldybės meras Tadas Bartkus, kol kas kontrolierės išaiškinimo politikai negavo, todėl ir šio klausimo nesvarsto.
O TRATC‘as, nors ir pernai patyręs didžiulių nuostolių, sėkmingai pučiasi – šiuo metu įmonėje dirba 37 darbuotojai, kai pernai buvo 29. Ir vidutinis atlyginimas šioje įmonėje vienas didžiausių palyginti su kitomis savivaldybės įmonėmis – siekia beveik 2000 eurų iki mokesčių.