Tarnybinis automobilis savo reikmėms – privilegija ar būtinybė?

Dalintis:

Savivaldybės valdomos įmonės turtu naudojasi kaip savo – tokį įtarimą prieš pat Naujuosius redakcijai pateikė skaitytojai. Anoniminiame laiške teigiama, kad neženklintu įmonės automobiliu Tauragės šilumos tinklų vadovas naudojasi savo reikmėms – važiuoja iš namų į darbą, važinėja laisvadieniais ir ne tik po Tauragės rajoną. Aiškinamės: ar valdiškas turtas prieinamas kiekvienam?

Redakcija gavo skundą

Prieš pat Naujuosius į „Tauragės kurjerio“ redakcijos pašto dėžutę atkeliavo laiškas. Kompiuteriu spausdintame tekste anonimu norėjęs išlikti skaitytojas prašo išsiaiškinti, ar neženklintu įmonės automobiliu savivaldybės kontroliuojamos įmonės Tauragės šilumos tinklai vadovas Audrius Arcišauskas naudojasi teisėtai.

„UAB Tauragės šilumos tinklai vadovas įmonės transportu (automobilis „Škoda“, valstybinis numeris LNE 947) naudojasi kaip savo nuosavu. Automobilis nėra ženklintas. Apmaudu, kad įmonės lėšos yra naudojamos tokiems dalykams. Vadovas juk dirba ir uždirba, kaip ir kiti įmonės darbuotojai, kurie naudoja savo automobilius įvairioms savo reikmėms. Prašau patikrinti informaciją“, – prašo skaitytojas.

Direktorius už mašiną susimoka

Rekvizitai.lt duomenimis, Tauragės šilumos tinklai valdo devynis automobilius, vienas jų įmonei nepriklauso, už jį dar tenka mokėti išperkamąją nuomą. Tai pats naujausias, 2020 metų registracijos, automobilis. Tauragės šilumos tinklų vadovas A.Arcišauskas neneigė naudojantis įmonės automobilį savo reikmėms, bet pabrėžė, kad už jį susimoka.

Tauragės šilumos tinklų vadovas Audrius Arcišauskas. Mortos Mikutytės nuotrauka

„Atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos teisės aktus, leidimas naudoti tarnybinį automobilį asmeniniais tikslais yra įformintas įsakymu. Asmeniniais tikslais naudojimasis įmonei priklausančiu automobiliu pripažįstamas kaip pajamos natūra ir yra apmokestinamos. Pagal panaudos sutartį iš mano darbo užmokesčio yra atskaičiuojama apie 200 Eur kiekvieną mėnesį“, – „Tauragės kurjerį“ raštu informavo A.Arcišauskas.

Pasak šilumos tinklų vadovo, įmonė eksploatuoja penkias katilines visame rajone, jų darbuotojai turi užtikrinti patikimą šilumos ir karšto vandens tiekimą visą parą ir valdiškomis mašinomis naudojasi nuolat. Žymėti valdiškų automobilių įmonės, pasak A.Arcišausko, neįpareigotos ir tą daro tik savo noru.

„Manau, kad jokia paslaptis, ir kiek pamenu, šia tema jau buvo diskutuota. Automobilių žymėti nėra privaloma. Mūsų įmonė kaip ir dauguma verslų turime ir naudojame tarnybinius lengvuosius automobilius savo veikloje, turime patvirtintą tarnybinių automobilių naudojimo tvarkos aprašą, kuriame aptartas tarnybinių automobilių naudojimas ir naudojimo kontrolė, automobilių saugojimas, ridos ir degalų apskaita, techninė priežiūra ir remontas bei darbuotojų, kuriems priskirtas automobilis, atsakomybė. Trys automobiliai skirti padalinių vadovams, kurie bet kuriuo paros metu važiuoja šalinti gedimų“, – į „Tauragės kurjerio“ klausimus atsakė Tauragės šilumos tinklų vadovas.

Tauragės šilumos tinklai. Mortos Mikutytės nuotrauka

Merui neatsiskaito

Tauragės rajono savivaldybei pavaldžios šešios strateginės rajono įmonės. Pasak mero patarėjos Sonetos Blankaitės, esant poreikiui, kaip naudojamas įmonių turtas prižiūri Kontrolės ir audito tarnyba. Merui dėl turto panaudos įmonių vadovai neatsiskaito.

„Išreikšti norą gauti pajamas natūra gali bet kuris darbuotojas. Sprendimą priima vadovas“, – informavo mero patarėja.

Apie A.Arcišausko panaudos sutartimi naudojamą jo vadovaujamos įmonės turtą savivaldybė informuota.

„Ištvirkavimas“

Tauragės autobusų parkui vis dar laikinai vadovaujantis Rimantas Martinavičius informavo, kad darbe naudojasi savo asmeniniu automobiliu. Įmonei priklausančių lengvųjų mašinų parke nebeliko.

– Turime vieną automobilį, kuris skirtas Ūkio dalies darbuotojams, bet jis nėra lengvasis. Šiuo automobiliu tiekiame detales. Tai pusiau krovininis aštuonvietis autobusiukas. Kažkada Tauragės autobusų parke turėjome tarnybinių automobilių, jais naudojomės, bet jau keleri metai jų nebėra. Mašinos paseno, nusidėvėjo ir kitų nebepirkome, – informavo R.Martinavičius.

Direktorius juokavo, kad labai norėdamas į namus galėtų parvažiuoti ir autobusu, bet, pasak vadovo, tai būtų „ištvirkavimas“.

Namo – budėjimo metu

Tauragės butų ūkio vadovas Egidijus Vaitiekus „Tauragės kurjerį“ informavo, kad įmonės veiklai užtikrinti naudojami penki tarnybiniai automobiliai, nuomojamų ar išperkamų automobilių įmonėje nėra. Rekvizitai.lt duomenimis, keturi įmonės automobiliai varomi dyzelinu ir vienas benzinu. Naujausias automobilis – 2018 metų registracijos.

– Automobiliais naudojasi Tauragės butų ūkio darbuotojai tarnybiniais tikslais. Avarinės tarnybos automobilis naudojamas ir grįžimui į namus pasyvaus budėjimo metu po darbo valandų, savaitgaliais ir švenčių dienomis, – sakė vadovas.

Pasak E.Vaitiekaus, visi Tauragės butų ūkiui priklausantys automobiliai yra pažymėti specialiais lipdukais.

Anksčiau naudojosi

UAB „Dunokai“ valdo 25 tarnybinius automobilius, bet didžioji dauguma sunkieji, naudojami komunalinėms paslaugoms teikti. Nuomojamų ar lizinguojamų automobilių „Dunokuose“ nėra.  Pasak direktoriaus Ediko Aleksos, įmonė automobilius naudoja tvariai ir privilegijomis nepiktnaudžiauja.

– Turime šešis lengvuosius automobilius. Jais darbo metu naudojasi administracijos darbuotojai ir specialistai. Ryte vyrai važiuoja ir tikrina miesto gatves. Administracija naudojasi dviem automobiliais. Asmeninėms reikmėms automobilių nenaudojame. Jie skirti tiems, kuriems reikia vykdant darbus, – sakė vadovas.

Darbo metu E.Aleksa vairuoja „Škoda“ markės automobilį.

– Būdavo, kad anksčiau darbiniais automobiliais ir iki namų važiuodavome, bet kai sulaukėme Valstybinės mokesčių inspekcijos išaiškinimo apie automobilių naudojimą, į namus tarnybiniais automobiliais niekas nevažiuos. Ir iki šiol nepiktnaudžiavome tokiomis galimybėmis, – sakė įmonės vadovas.

Anot direktoriaus, tarnybinius automobilius bus galima naudoti ir savaitgaliais, mat darbuotojai dirba visomis metų dienomis.

– Gal tik du automobiliai yra neženklinti. Kiti turi arba ženklinimą, arba švyturėlius, – sakė E.Aleksa.

Kontroliuoja darbuotojus

„Tauragės vandenims“ vadovaujantis Tadas Pauparis patikino, kad įmonės automobiliais po darbo ar asmeniniais tikslais nesinaudoja niekas. Direktoriaus teigimu, norinčiųjų pasirašyti panaudos sutartį nebuvo, mat mašinos – ne pirmos jaunystės ir laisvų įmonėje nėra.

– Mintinai net nežinau, kiek lengvųjų automobilių yra įmonėje. Aš pats darbo metu važinėju 2009 metų gamybos automobiliu. Nuo mano atėjimo į darbą yra sudiegta kontrolės sistema, miegu ramus kaip belgas. Automobiliuose yra sumontuoti GPS siųstuvai. Sutaupėme iš karto kuro, – apie situaciją įmonėje kalbėjo T.Pauparis.

Rekvizitai.lt duomenimis, UAB „Tauragės vandenys“ eksploatuoja 22 automobilius. Seniausia transporto priemonė registruota 2004 metais, o naujausia – 2018 metų gamybos.

– Visi automobiliai ženklinti. Mes nesam tokie turtingi, kad važinėtume naujomis mašinomis. Miegu ramiai ir žinau, kad nesivilks čekiukų skandalas ar dar kažkas, – sakė vadovas.

Susisiekti su Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro vadove Donvina Arlauskiene nepavyko. Nuo sausio 1-osios įvedus privalomą maisto atliekų surinkimą, vadovė dalyvauja nuotoliniuose ir gyvuose susirinkimuose.

***

Valstybinė mokesčių inspekcija išaiškino: jei tarnybiniu automobiliu važiuojama tik į darbą ar grįžtama iš darbo namo, tai be jokių išlygų turi būti vertinama kaip automobilio naudojimas asmeninėms reikmėms ir papildomai apmokestinama.

Dalintis:

About Author

Skaitomiausias Tauragės krašto naujienų portalas

Rekomenduojami video:

3 komentarai

  1. Šilumos tinklų vadovo mašinoje reikia įdėti GPS. Tas jo mokestis 200 eurų mėnesiui išgaruos per nepilną savaitę. Gėda direktoriau. Laikas įsigyti nuosavą transportą ir piltis kurą už savus.

  2. Anonimas on

    Visiems mūsų išrinktiesėms turi būti GĖDA,bet jie tokio žodžio turbūt nesupranta,gal nesuvokia …

Palikite komentarą