fbpx

Labiau moterims nei vyrams

Dalintis:

Jūs jau žinote: kai įprastą gyvenimą kažkas stiprokai kresteli, tai iš kampų (ir iš televizorių) ima lįsti visokiausi gyvenimo mokytojai. Apie tai rašiau ir prieš savaitę: truputėlį sarkastiškai. Tačiau viena kita niekinė laida nuo televizoriaus neturėtų atbaidyti. Gal net priešingai: tokios laidos verčia dažniau paspaudinėti valdymo pultą ir pabandyti darkart. Neretai pamoką gauti pasiseka net už dyką.

Dabar imuosi keisto eksperimento: perskaitysite keletą iš ekrano išgirstų gyvenimo pamokėlių. Ar gali būti, kad pravers? Spręskite patys.

Kadangi toji laida buvo apie savivertę ir pasitikėjimą savimi būtent dabar – kai  pasaulį apsėdusi covido šmėkla, o bendrauti trukdo karantinas – tai gal privalau keliais žodžiais apie tą savivertę papasakoti. Kas tai?

Tai žmogaus nuomonė apie save ir apie tai, kiek jis atrodo vertingas kitiems. Kodėl vieni didžiuojasi net menkučiais savo pasiekimais, o kiti teigia, kad jau prarado pasaulį, o pasaulis prarado juos? Kodėl vienus nesėkmės tik sustiprina, o kitų norus sužlugdo net nedidelės kliūtys? Atsakymo nebūtina ieškoti pas psichologus. Juo labiau pas aną penktadienį „Kurjeryje“ aprašytuosius „kaučerius“.

Savivertė šeimoje. TV laidos kūrėjai įsitikinę, kad sulauks daug juos kritikuojančių laiškų. Nes teigia, kad žemiausią savivertę turi svetimaujantys vyrai ir su vedusiais vyrais miegančios moterys. Pastarosios, žinoma, visuomet laukia pasiūlymo ištekėti. Vyrams gi (dažniausiai) tokie susitikimai yra tik prisiminimų neverti epizodai. Suprantu, kad teiginys nepatinka daug kam. Bet paaiškinimas toks: pasaulis surėdytas taip, kad vyrų ir moterų savivertė skiriasi. Skirtumų iliustracija tokia.

Triukšmingame šventiniame vakarėlyje (vyrai į jį susirinko itin turtingi, pačias brangiausias mašinas vairuojantys ir pinigais besišvaistantys) moterys tikrai nekreips dėmesio į nuošalyje stovintį neturtingą ir atsitiktinai čia patekusį studentą. Ir – jei kalbėsime apie to studento savivertę – jis jausis blogai. O tie kiti vyrai jausis vertingi. Ar galima už tokį požiūrį („vertingųjų“ požiūrį į save ir smailius moterų žvilgsnius į juos) jau teisti? Na, niekaip ne! Nes tie „blogieji“ vyrai savo reputaciją ir pinigus „nusikalė“ patys. Dažniausiai – sunkiu darbu arba gudrumu. O tai pagirtina. Ten buvusių moterų tikslas – gauti gėrybių už…, na, beveik už dyką: už savo grožį. Be ypatingų pastangų (gal tik šioks toks išsilavinimas reikalingas: kad sakinį taisyklingai ištartų).

Tačiau kas atsitiks, jei situaciją apversime? Pasaulyje (ir, žinoma, Lietuvoje) yra ne viena moteris, labai turtinga, labai laisva (nes pačios gali viską nusipirkti) ir… labai nelaiminga. Manote, jog šios moterys nelaimingos dėl to, kad vyrai joms dėmesio per mažai skiria? Ne dėl to: šeiminiai santykiai – tik gabalėlis pyrago. Toms moterims reikia pripažinimo (Lietuvoje, atrodo, jos jau tai suprato: šturmuoja Seimą, vadovauja partijoms ir ministerijoms). Ar pakilo jų savivertė nuo to? Galbūt. Ar tapo laimingesnės? Vargu.

O dabar nedidukas žurnalistinis eksperimentas: pateiksiu ne tolimesnį laidos turinį ar televizines situacijas. Bus kitaip: imu iš TV laidos konteksto atskirus teiginius ir manau, kad vienam kitam – nesvarbu, ar jis Angladegiuose, Kuisiuose ar Tauragėje gyventų – tik ir pritiks. Ir po tų minčių jis taps kaučeriu pats sau.

…Na, banalu kartoti, kad moterys – tai gražiausios pasaulio gėlės. Bet kas paneigs, kad itin svarbu yra, kur toji gėlytė auga: karališkoje klomboje ar nušiurusios palaukės skersvėjyje? (Atsakymą turite rasti ir variantus apgalvoti patys).

…Jei moteris šiandien savivertę „pasigerino“ paputlindama lūpas, tai laimė gali tęstis tris dienas. Arba tris savaites. Ir, žinoma, po to ateis noras pakoreguoti krūtinę. Po to dar ką nors. Ir vėl savivertė bus tarsi pagerinta. Bet ir vėl – trims savaitėms (Mielos ponios skaitytojos, ir čia recepto paieškokite pačios. Arba su draugėmis).

…Vienas blogiausių dalykų, kurį jūs nuolat darote: vos ne kasdien viena ar kita forma savo vyro (draugo) klausiate: „Ar tu tikrai mane myli?… O kodėl vakar, kai žiūrėjai į Birutę, tavo veidas buvo toks keistas?“ O po to slapčia patikrinate jo telefoną. Manote, kad tai nėra blogai? Galbūt. Bet savivertė Jūsų – pati žemiausia.

…Jei net po trijų perspėjimų nešvarios jo kojinės vis dar ne ten, kur turėtų būti, tai kas čia kaltas? Ne vyras. Ir ne moteris. Kaltas yra nemokėjimas susitarti. Blogi abiejų savivertės reikalai.

Beje, apie susitarimą. Šeimoje. Ryte, kai visi skuba, dukra ima ožiuotis: girdi, tokių pusryčių tikrai nevalgysiu. Mama susinervina, tėtis pyksta ne ant dukros, o ant žmonos. Problemėlė išsprendžiama lengvai: pusryčių meniu aptariamas iš vakaro. Rezultatas: padidėjo iškart trijų „derybinkų“ savivertė. Ir t.t.

TV laida „Čia ne Froidas“ filmuojama Amerikoje. Transliuojama RTVi kanalu.

Dalintis:

Palikite komentarą