Dacijonų ir Eičių kaimų bendruomenės sukūrė socialinį verslą – teikia gyventojams pagalbą namuose, atlieka ūkio darbus. Šių kaimų verslas dar jaunas, todėl bendruomenių tikslas – įsitvirtinti rinkoje ir ištobulinti socialinį modelį, kuris tiktų visam Tauragės rajonui. Sujudimas ir Šakviečio bendruomenėje – ši įgyvendina aplinkai draugišką verslo planą. Bendruomenės skatinamos, kad pačios užsidirbtų ir neprašytų pinigų iš savivaldybės.
Valanda – iki 12 Eur
Dacijonų kaimo bendruomenės pirmininkė Andžela Jakienė pasakojo, kad teikia pavėžėjimo ir aplinkos tvarkymo paslaugas: pjauna ir aeruoja žolę, įdirba žemę motobloku, karpo gyvatvores. Ji džiaugiasi, kad iš gyventojų nuo kovo mėnesio iki dabar sulaukia daug užsakymų.
– Viešiname savo paslaugas labai plačiai, po visą Tauragės rajoną. Jei atokesnis kaimas, tai skaičiuojame išlaidas, ar tikslinga ten vykti. Pirmiausia padedame savo kaimo gyventojams, vienišiems žmonėms, neįgaliesiems. Labai pasiteisino, pajautėme, kad mūsų pagalba tikrai reikalinga, – kalbėjo A.Jakienė. – Populiariausios – aplinkos tvarkymo paslaugos, iki šiol jų poreikis nemažas. Jau metus sėkmingai vykdome šią veiklą, nors karantinas jai ir trukdė.
Kurdama verslą Dacijonų bendruomenė analizavo kaimo gyventojų poreikius, vykdė apklausas, įsivertino, ruošėsi, tarėsi, kartu priėmė sprendimus. Ne vieneri metai prabėgo nuo idėjos gimimo iki jos įgyvendinimo. Šiuo metu bendruomenė turi traktoriuką, žoliapjovę, aeratorių, gyvatvorių karpymo žirkles, priekabą ir autobusiuką.
– Dažniausi klientai – mūsų kaimo žmonės, tuo labai džiaugiuosi. Reikia išlaikyti darbo vietą, degalus perkame, todėl apskaičiuojame, koks plotas žolės pjaunamas, kiek įdirbama žemės – valanda kainuoja 10–12 Eur. Teikiame pavėžėjimo paslaugą – štai ką tik gavome užsakymą parvežti žmones iš oro uosto į Tauragę ir Šilalę. Vežame į gydymo įstaigas, sanatorijas, turistines ar švenčių vietas, – vardijo bendruomenės pirmininkė.
Eičiai nenusileidžia Dacijonams
Panašų verslą sukūrė ir Eičių kaimo bendruomenė „Karšuva“ – mažindama socialinę atskirtį, Gaurės seniūnijos gyventojams teikia pagalbą namuose: informuoja, tarpininkauja, bendrauja, padeda sutvarkyti namus, skalbinius, laikytis asmens higienos, organizuoja maitinimą ir keleivių pavėžėjimą. Pageidaujantiems atlieka ūkio darbus: vykdo smulkų remontą, perveža krovinius, prižiūri aplinką, įdirba žemę, valo sniegą.

Žemės frezavimo paslaugą Eičių bendruomenė „Karšuva“ pradėjo teikti ankstyvą pavasarį. Eičių bendruomenės nuotrauka
– Mes jau įsibėgėjome, šias paslaugas teikiame nuo pirmojo karantino. Aplinkos priežiūros paslaugų poreikis priklauso nuo sezono: traktoriuku žiemą valome sniegą, pavasarį ir rudenį įdirbame žemę, daržus, vasarą pjauname žolę, genime krūmus, – pasakojo bendruomenės pirmininkas Simonas Gaidelionis. – Pavėžėjimo paklausa svyruoja, nes mes labiau koncentruojamės į socialinį pavėžėjimą, o ne šventes.
Simonas Gaidelionis sako, kad pagalba namuose – pilotinis projektas, kurį bendruomenė vykdė pavasarį, pratęsė rudenį – žmonėms, kurie atitinka kriterijus, padeda su daline savivaldybės kompensacija. Bendruomenės pirmininko teigimu, paslaugų kainos nėra aukštesnės už vyraujančias rinkoje.
– Teikdami pagalbą namuose, vadovaujamės nustatytais įkainiais iš savivaldybės aprašų. Stengiamės paslaugas priartinti prie žmonių. Seniūnijų socialiniai darbuotojai mato, kad kai kuriems žmonėms reikėtų tų paslaugų, bet jie neturi galimybės jų suteikti. Pavyzdžiui, nuvežti neįgalų žmogų į gydymo įstaigą Klaipėdoje ar Kaune. Mes tai padaryti galime, – patikino S.Gaidelionis.
Pasak S.Gaidelionio, Eičių bendruomenė turi užsibrėžę tikslą šį rudenį su Gaurės seniūnijos darbuotojais bendrai dirbti vykdydami pilotinį projektą – paslaugų teikimą namuose: seniūnija administruotų, padėtų įvertinti gyventojų socialinį statusą, nustatytų, kam iš tiesų pagalba reikalinga, kad nebūtų piktnaudžiavimo. S.Gaidelionis tikisi – jei Eičių bendruomenės projektas pasiteisins, jį būtų galima įgyvendinti visame Tauragės rajone.
Graviruos net ant riešutų
Šakviečio apylinkės bendruomenės centro pirmininkė Reda Pudževelienė pasakojo, kad bendruomenė taip pat įgyvendina verslumo projektą – jau perka įrangą. Bendruomeninį verslą Šakviečio bendruomenė tikisi įgyvendinti bent iki kitų metų kovo mėnesio, bus sukurtos dvi darbo vietos. Pasak R.Pudževelienės, Vietos veiklos grupės pirmininkė Nijolė Tirevičienė labai skatina, kad bendruomenės pačios užsidirbtų ir išsilaikytų, kad nereikėtų finansinės pagalbos prašyti iš savivaldybės.
– Pjaustysime ir graviruosime ant įvairių paviršių: medžio, odos, veltinio. Gaminsime dėžutes, tuo jau susidomėjo kitos bendruomenės – dėžučių reikia kepiniams. Mums buvo siūlyta įkurti senelių namus, bet mes nelabai norėjome, todėl gvildenome, kas sulauktų paklausos rinkoje, – sakė pirmininkė. – Sumanėme teikti graviravimo paslaugą – dirbsime su medžiu, oda. Graviruosime ant dėžučių, šviestuvų, žaisliukų, riešutų, stiklo – labai daug idėjų turime.
Pagramančio bendruomenė „Gramančia“ socialinio verslo Tauragės rajone ėmėsi viena pirmųjų – rekonstravusi seną pastatą įrengė socialinės globos namus, pastatė ir įsteigė kavinę su lauko terasa, teikia sveikatinimo ir viešojo maitinimo paslaugas. Vienus projektus įgyvendinę, jau dairosi kitų – planuoja įrengti dar vienus paliatyviosios slaugos namus seneliams.