Dalyvavimas viešuosiuose pirkimuose: 7 punktai, kurie padės Jums laimėti

Dalintis:

Viešieji konkursai yra puiki galimybė tiek mažam, tiek vidutiniam verslui, kuris dar tik „skinasi“ kelius į rinką – pradėti savo veiklą, įsitvirtinti. Žinoma, dalyvavimas viešuosiuose konkursuose reikalauja įgūdžių, kurie dažniausiai ateina su metais, taip pat – geros komandos, kurios kiekvienas specialistas puikiai išmano savo darbą, tad gali užtikrinti, kad konkursai bus ne tik greitai rasti, tačiau ir parengtas tinkamas savęs pristatymas, galiausiai patrauklus pasiūlymas, kurio negalės atsisakyti nė viena įmonė.

Tiesa, patys pirmieji žingsniai konkursuose dažniausiai atrodo keblūs, reikalauja smulkmenų vertinimo. Siekdami pagreitinti Jūsų sėkmę ir tuo pačiu padidinti galimybę laimėti – nurodysime 7 punktus, kuriuos turi žinoti visi, planuojantys dalyvauti konkursuose.

1. Detaliai perskaitykite visas sutarties sąlygas

Konkurso skelbime pateikiamos sutarties sąlygos yra pats svarbiausias dokumentas, kurį reikia analizuoti. Dažniausiai verslininkai tam net turi specialistą komandoje, kurio darbas yra susipažinti su taisyklėmis ir įvertinti įmonės galimybes pretenduoti. Analizuokite ne tik pagrindines taisykles, tačiau ir tas, kurios pateikiamos prieduose. Tai padės tiksliau ne tik įvertinti savo galimybes laimėti, suteikti paslaugą, tačiau taip pat remiantis jomis – pateikti pasiūlymą verslininkams.

Kai sutartis jau bus sudaroma – pakeitimai sutartyse nebus galimi, štai todėl reikia ne tik susipažinti su svarbiausiais punktais, tačiau išsiaiškinti tuos, kurie atrodo sunkiai suprantami.

2. Pateikite reikalingus dokumentus

Dalyvaujant viešuosiuose konkursuose taip pat reikia pateikti nemažai dokumentų, kurie įrodo kvalifikacinius gebėjimus, galimybes suteikti tam tikras paslaugas arba parduoti prekes, žinoma, ir visas kitas smulkmenas, kurių įrodymas oficialiais dokumentais yra būtinas. Sąžiningam verslui tai neturėtų būti problema, tad svarbiausia juos pateikti laiku, kad tikrai galėtumėte atsakingai dalyvauti konkurse.

Kai kuriais atvejais organizacija gali reikalauti, kad dokumentai būtų ne tik lietuvių, tačiau ir anglų arba kitomis kalbomis. Tokiu atveju geriausia to nelaukiant iškart kreiptis į vertimų biurą, kuris su notaro pagalba tvirtina vertimus. Tokiu atveju staiga prireikus kitos kalbos dokumentų (dažniausiai tai būna anglų kalba) – juos jau turėsite.

Jeigu dokumentai nebus pateikiami laiku – tokiu atveju tiekėjo pateiktas pasiūlymas dažniausiai yra atmetamas, tokia kandidatūra net nėra svarstoma.

3. Domėkitės ir klauskite

Dalyvavimas viešuosiuose konkurse dažniausiai neatsiejamas ir nuo detalaus klausinėjimo apie tam tikras sąlygas, taip pat organizacijos poreikius, visas kitas smulkmenas, kurias įvertinus galite būti tikras, kad esate pajėgus suteikti paslaugas, atitinkate kvalifikacinius reikalavimus ir panašiai.

Jeigu kurie nors punktai Jums atrodo neaiškūs – tokiu atveju būtinai turite dėl jų domėtis. Svarbiausia, žinoma, tai daryti laiku, kadangi klausimų pateikimui yra paskiriami tam tikri terminai, kurių reikia laikytis.

Tiesa, klausinėjimas neturi būti labai įkyrus. Domėkitės dėl tų vietų, kurios Jums nėra aiškios, tačiau neprašykite organizacijų pagrįsti – kodėl vienas arba kitas punktas reikalingas, kodėl jie pasirinko konkrečias prekes arba paslaugas. Domėtis detaliau galima tik tais atvejais, kai atrodo, kad keliami kvalifikaciniai reikalavimai yra per aukšti. Tokiu atveju pirmiausia galima pateikti užklausą organizacijai ir negavus racionalaus paaiškinimo – būtinai kreipkitės į Komisiją, kadangi tai gali būti neskaidraus pirkimo atvejis.

Teikdami užklausas stenkitės formuoti tai, kad jos būtų kuo trumpesnės, aiškesnės ir detalesnės. Tokiu atveju ir atsakymus gausite greitai ir aiškius.

4. Siūlomos prekės duomenų charakteristikos

Norėdami pateikti savo pasiūlymą turėsite užpildyti organizacijos nurodytą formą, kurioje reikia detalizuoti reikalingos prekės arba paslaugos technines specifikacijas. Jos turi būti nurodomos labai tiksliai ir labai detaliai, kadangi būtent remdamosi šia informacija organizacijos sprendžia, kurie tiekėjai jiems atrodo tinkamiausi. Šiuo atveju labai svarbus detalumas. Reikia nurodyti – kiek ir ko bus naudojama, detalizuoti – kokiais terminais viskas bus suteikiama. Negalima tokiuose dokumentuose naudoti leksikos, kuri nėra konkreti, rašyti, kad paslauga bus suteikiama, kad viskas bus gerai ir panašiai. Tai oficialus dokumentas, tad jo pildymui reikia laikytis tam tikrų sąlygų, kurios padeda geriau sudaryti vaizdą dėl smulkmenų. Juk vėliau jomis remiantis bus suteikiamos prekės ir paslaugos, tad ir pačiam verslui kur kas paprasčiau stebėti darbus, kuriuos turi atlikti. Ypač tokiu atveju, kai vienu metu dalyvauja ne viename konkurse.

5. Nekritikuokite organizacijos

Dažnai patyrusiems verslininkams atrodo, kad jie puikiai išmano tam tikrą sferą, tad leidžia sau kritikuoti organizacijas, teikdami tam tikras korekcijas. Tai blogas žingsnis, kuris dažniausiai atrodo brutalus ir vien todėl Jūsų kandidatūra gali būti atmetama kaip netinkama. Kartais verslams atrodo, kad teikdami pasiūlymus organizacijoms jie joms daro paslaugą, padeda rasti optimaliausią variantą. Tačiau rezultatas būna priešingas.

Geriausia net nebandyti keisti tam tikrų aprašų elementų. Žinoma, kukliai galima pasiūlyti tam tikrus pakeitimus, tačiau tik tokiu atveju, kai tikrai matote klaidas, kurios galėjo būtų paliekamos netyčia. Kitais atvejais – neleiskite sau to.

6. Tikrinkite smulkmenas dėl kainos

Suma už suteiktas paslaugas arba prekes dažniausiai yra vienas svarbiausių dalykų, kuris vertinamas itin atidžiai, kad viskas sutaptų. Tiesa, kartais per skubėjimą net ir kelintas skaičius po kablelio gali sudaryti nesklandumų, tad sumų suderinimas – vienas svarbiausių darbų.

Baigus pildyti pasiūlymą labai svarbu kelis kartus atidžiai patikrinti – ar visi kabeliai yra vietoje, ar kiekvienas skaičius yra toks, koks ir turi būti. Dažnai verslininkai labai nesismulkina ir paprasčiausiai nedetalizuoja sumų iki kelių skaičių po kablelio, tačiau vienas prie kito galiausiai išaugina dideles sumas. Dažniausiai organizacija pati nurodo – kiek detaliai sumos turi būti pateikiamos, tačiau tais atvejais, kai nėra detalizuota – verslininkas turėtų tai padaryti.

Labai dažnai problemos dėl skaičių atsiranda tada, kai jie yra perkeliami iš vienos skaičiavimo platformos į kitą. Žinoma, dažniausiai skaičiavimai vykdomi Excel, tačiau tada, kai reikia juos perkelti į kitas programas – tam tikri skaičiai dingsta. Štai todėl po skaičių perkėlimo dar kartą tikrinkite. Taip, tai atrodo gana varginantis darbas, tačiau kuo daugiau kartų bus peržiūrėta, ar visi skaičiai vietoje – tuo didesnė tikimybė, kad tikrai viskas bus sutvarkoma tvarkingai, taip, kaip reikia.

Taip pat kainų lentelėje negalima palikti tuščių langelių. Tokiu atveju įrašykite nulius. Žinoma, daugiau dėmesio reikia kreipti ir į PVM tarifus, kurie pakeičia kainas. Dažniausiai pateikiamos kainos yra be PVM, tačiau susitarimo atveju gali būti kitaip. Tik tokiu atveju būtinai patikslinkite – kaip yra Jūsų nurodytuose dokumentuose.

7. Kvalifikacinių reikalavimų atitikimas

Siekiant dalyvauti viešuosiuose konkursuose taip pat privalu atitikti kvalifikacinius reikalavimus. Žinoma, taip pat reikia įvertinti, ar visi kvalifikaciniai reikalavimai, kurie yra keliami, tikrai yra racionalūs, tai yra jie tikrai būtini. Tais atvejais, kai atrodo, kad jie neatitinka realybės ir paprasčiausiai organizacija netyčia arba juos specialiai padidina – galima pirmiausia kreiptis į ją dėl paaiškinimo, o jo negavus į Komisiją, kuri peržiūri juos.

Žinoma, kai reikalavimai yra labai aukšti, tačiau ir Jums atrodo, kad būsite gebus suteikti paslaugų, tik neatitinkate jų – visada galima kartu su kitais verslininkais jungtiniu pagrindu teikti pareiškimus. Remkitės kitų ūkinių subjektų pajėgumais, sudarykite jungtinės veiklos sutartį, kitus susijungimo variantus, kurie padėtų remiantis kito verslo kvalifikacija dalyvauti Jums konkurse.

Galiausiai svarbiausia taisyklė yra bandyti dalyvauti. Tai bet kuriuo atveju suteiks daug patirties, kuri galiausiai atvers kelius sėkmingai pergalei konkursuose.

Užs. Nr. 63

Dalintis:

About Author

Rekomenduojami video:

Komentarų skiltis išjungta.