Pamažu atleidžiamos karantino vadelės ir nuo šiandien įsigalioja dar daugiau leidimų. Duris atveria odontologų kabinetai, jau galima aptarnauti klientus kavinių ir restoranų patalpose. O nuo praėjusios savaitės apsauginės kaukės privalomos tik prekybos vietose.
Sveikatos apsaugos ministerija skelbiamose rekomendacijose informuoja, kad paplūdimiuose prie persirengimo kabinų ir viešųjų tualetų turi būti pakabintos dezinfekcijos priemonės. Draudžiama lankytis karščiuojantiems, sloguojantiems ar kosintiems žmonėms. Žmonių grupės raginamos išlaikyti saugų 2 m atstumą ir nesibūriuoti daugiau kaip po 5 asmenis.
Įvykdę specialias sąlygas, veiklą atnaujinti nuo šiandien gali ir lošimo namai bei lošimo automatų salonai. Nuspręsta, kad lošimo namų (kazino), lošimo automatų salonų administracijos turės riboti lošimo vietų darbo laiką nuo 8 iki 22 valandos. Taip pat numatyta riboti lankytojų srautus užtikrinant, kad kiekvienam lankytojui lankytojų aptarnavimo patalpoje būtų skiriama ne mažiau kaip 10 kv. m ploto ir būtų užtikrinamas ne mažesnis nei 2 m atstumas tarp asmenų. Visi lankytojai privalės dėvėti apsaugines kaukes.
Nuo šiandien darbus pradeda ir daugiau grožio paslaugas teikiančių specialistų. Gali dirbti plaukų, veido, kūno ir nagų priežiūros, tatuiravimo, ilgalaikio makiažo, papuošalų vėrimo, soliariumo ir kitas paslaugas teikiantys darbuotojai. Numatytose saugumo sąlygose taip pat nurodoma, kad būtina, jog vienam žmogui turi būti skiriamas ne mažesnis kaip 10 kv. m paslaugų teikimo patalpos ploto, tarp darbo vietų – ne mažesnis nei 2 m atstumas. Tokie reikalavimai leidžia daryti prielaidą, kad ne visi grožio specialistai iškart pradės dirbti, nes kai kurie grožio salonai nėra tokie dideli, kad būtų užtikrinamas reikalaujamas plotas kiekvienam žmogui. Kaukes grožio specialistai privalės keisti po kiekvieno kliento apsilankymo.
Nuo šiandien profesionalūs sportininkai gali dalyvauti aukšto meistriškumo sporto pratybose be fizinės distancijos apribojimų. Individualios sporto veiklos, fizinio aktyvumo pratybos (kai jas veda fizinio aktyvumo ar aukšto meistriškumo sporto instruktorius ar fizinio aktyvumo specialistas) galės vykti laikantis fizinio atstumo reikalavimų – užtikrinant ne mažesnį kaip 5 kv. m plotą vienam asmeniui ir ne mažesnį kaip 2 m atstumą tarp asmenų.
Kavinės ir barai savo patalpų duris atverti nuo šiandien gali tik ribodami darbo laiką nuo 8 iki 22 val. Nustatyta, kad viduje veikiančiose kavinėse, restoranuose, baruose ir kitose pasilinksminimo vietose atstumas tarp stalų turėtų būtų toks, kad prie skirtingų stalų sėdintys lankytojai vienas nuo kito būtų nutolę ne mažesniu kaip 2 metrų atstumu. Tuo atveju, jei tarp stalų įrengiamos ne mažesnės nei 90 centimetrų pločio ir 140 centimetrų aukščio pertvaros, atstumas tarp stalų gali būti toks, kad tarp lankytojų būtų išlaikytas ne mažesnis nei 1 metro atstumas. Taip pat numatyta, kad į patalpas gali būti įleidžiami tik nosį ir burną dengiančias priemones dėvintys lankytojai. Valgant ir geriant jų dėvėti neprivaloma.
Kavinių darbuotojai turės pasirūpinti, kad daugkartiniai meniu būtų dezinfekuojami. Indai po klientų apsilankymo turės būti plaunami ne žemesnėje kaip 60 laipsnių temperatūroje.
Skelbiama, kad sergamumas COVID-19 Lietuvoje yra 54 atvejai 100 tūkst. gyventojų, kai tuo tarpu Liuksemburge sergamumas šiuo metu siekia 600, Islandijoje – 509,7, o Ispanijoje – 489,5 atvejų 100 tūkst. gyventojų, remiantis Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) gegužės 14 d. duomenimis.
Pagal rodiklius, didžiausias sergamumas fiksuojamas Klaipėdoje, kur 10 tūkst. gyventojų tenka 12,7 atvejų, toliau rikiuojasi Vilnius su 8,25 atvejais ir Marijampolė su 7,2 atvejais 10 tūkst. gyventojų.
Lietuvoje, kaip ir kitose Europos šalyse, daugiausiai susirgusių asmenų priklauso 25-49 metų amžiaus grupei. Lietuvoje šioje amžiaus grupėje serga 541 žmogus, o 50-64 metų grupėje serga 446 žmonės. Kadangi ilgaamžių gyventojų Lietuvoje yra itin mažai, didžiausias sergamumo rodiklis 10 tūkst. gyventojų registruojamas vyresnių nei 80 metų amžiaus asmenų grupėje. Taip pat Lietuvoje šiuo metu 0-4 metų amžiaus grupėje serga 11 vaikų, o 5-14 metų grupėje – 14 vaikų.
Europoje nuo koronaviruso sukeltos infekcijos daugiau serga moterys, tai atsispindi ir Lietuvoje. Vidutiniškai iš 10 tūkst. gyventojų serga 5,77 moterys ir 4,79 vyrai. Lietuvoje nuo koronaviruso jau mirė 33 moterys ir 21 vyras ir tik 6 asmenys buvo jaunesni nei 65-erių metų amžiaus.
Šalyje sveikatos priežiūros specialistų sergamumas išlieka aukštas ir siekia net 20 proc. visų susirgusių koronaviruso infekcija asmenų Lietuvoje. Kinijoje sergamumas buvo vos 3,8 proc., Italijoje – 10 proc., išskyrus Lombardiją, kurioje masinių protrūkių metu sergamumas pasiekė 20 proc. Toks pat aukštas sergamumas fiksuojamas Ispanijoje, kurioje sergamumo rodiklis siekia 20 proc. Sveikatos specialistų sergamumas Lietuvoje siejamas su netinkamu apsaugos priemonių naudojimu arba naudojimu ne pagal apsaugos lygį.
Pranešk naujieną
Prenumerata
Kontaktai