„Tam davė, anam davė, o mums ir nebeliko“

Dalintis:

Pinigai supriešina ir geriausius draugus, ką jau kalbėti apie bendradarbius. Viešai paskelbus, kad karantino metu pavojingomis sąlygomis dirbusiems medikams buvo išmokėti priedai prie atlyginimų, su žiniasklaida susisiekę Tauragės ligoninės Radiologijos skyriaus darbuotojai tikino pasijutę podukros vietoje – jokių priedų jiems nekliuvę, nors dirbo jie pirmosiose COVID-19 diagnostikos linijose. „Tam davė, anam davė, o mums ir nebeliko“, – liūdnai konstatavo radiologai. Ligoninės administracija atkerta – jeigu nedirbo, tai ir negavo. 

 „Jaučiamės lyg pas pamotę“

Su „Tauragės kurjeriu“ susisiekusi viena Tauragės ligoninės Radiologijos skyriaus darbuotoja (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) patikino, kad kalba ne tik už save. Medikės teigimu, į žiniasklaidą nutarė kreiptis visas skyriaus kolektyvas, nes ligoninės administracijos sprendimas neskirti šio skyriaus kolektyvui jokių priedų už darbą pandemijos metu juos labai įskaudimo. Be to, skyriaus atstovė patikino, kad Radiologijos skyriaus specialistai negalės pasinaudoti šalies medikams Vyriausybės skirtais 200 eurų vertės kuponais, skirtais poilsiui.

Radiologijos skyrius atlieka įvairius skubius tyrimus – echoskopijas, kompiuterinę tomografiją, rentgeno tyrimą ir kitus.

– Ir karantino metu, ir po karantino mūsų skyrius dirbo karščiausiomis sąlygomis. Kai sužinojome, kad medikams už darbą karantino metu skirti priedai prie atlyginimų, manėme, kad ir mums, kaip visiems, dirbusiems pavojingiausiomis sąlygomis, jie priklausys. Tačiau praėjo ir vienas, ir antras mėnuo, negavome nė euro, – pasakojo Radiologijos skyriaus atstovė.

Medikės teigimu, ligoninės administracija savo sprendimą neskirti Radiologijos skyriaus darbuotojams jokių priedų motyvavo tuo, kad visiems lėšų neužteko.

Keturiuose izoliatoriuose prie ligoninės tikrinami sunkiai apsirgę, sukarščiavę pacientai, kuriems įtariamas koronavirusas. Ramunės Ramanauskienės nuotrauka

Paprašyta papasakoti apie Radiologijos skyriaus darbą karantino metu, šio skyriaus darbuotoja vardijo – beveik kasdien skyriaus darbuotojai būdavo kviečiami į vadinamąjį COVID-19 skyrių (karantino metu jis buvo įrengtas Nervų ligų skyriaus patalpose), izoliatorius (karščiavimo kliniką, tai vagonėliai, pastatyti prie pat ligoninės, kuriuose būdavo apžiūrimi sukarščiavę ligoniai), kiekvienąkart turėdavo gabentis sunkią tyrimų techniką, vilktis specialią apsauginę aprangą. Medikė vardijo dėl koronaviruso apžiūrimo paciento kelią – pirmiausia jis patekdavo į Priėmimo skyrių, tuomet dažniausiai prireikdavo Radiologijos skyriaus tyrimų – plaučių nuotraukos, jei pacientas kosti ir karščiuoja.

– Ir štai už šitą darbą mes negavome nė cento, nors Tauragės ligoninei priedams išmokėti buvo skirta didžiulė suma, o mes dirbome didžiulės rizikos sąlygomis. Mūsų skyriaus darbuotojai, kitaip negu kiti medikai, per karantiną kasdien turėjo eiti į darbą, nes mūsų darbo neįmanoma atlikti nuotoliniu būdu. Tam reikėjo mūsų rankų. Gydytojas tyrimų rezultatus aprašyti, juos įvertinti dar galėjo nuotoliniu būdu, o mes privalėjome kontaktuoti su kiekvienu pacientu, vežtis portatyvinį aparatą į izoliatorius. Mums būtų labai įdomu sužinoti, kodėl esame ignoruojami, – kalbėjo skyriaus darbuotoja.

Paklausta, ar skyriaus darbuotojai klausė Tauragės ligoninės administracijos, kodėl jiems priedai neskirti, skyriaus atstovė informavo, kad tai oficialiu raštu padarė skyriaus vedėjas Saulius Jančys. Tačiau, darbuotojos teigimu, atsakymas atėjęs, kad „nėra galimybės, nėra lėšų“.

– Dar kas mums labai skaudu – netikėtai paaiškėjo, kad mes net ne medikai. Daugybė straipsnių internete skelbė, kad po 200 eurų bus skirta kiekvienam medikui, greitosios vairuotojams, slaugytojų padėjėjams pailsėti, o mes negavome ir to, nes paprasčiausiai nebuvome įtraukti į tuos sąrašus, – kalbėjo įsiskaudinusi ligoninės darbuotoja.

Paklausta, ar Radiologijos skyriaus darbuotojai yra medikai, moteris patvirtino – taip, visi Radiologijos skyriaus darbuotojai yra medicinos darbuotojai, baigę medicinos mokslus, kas felčerio, kas akušerio, kas slaugytojo, įgiję radiologijos specialistų kvalifikaciją. Sąrašus dėl medikų poilsio ligoninės administracija turėjo pateikti savivaldybei, o ši perdavė Vyriausybei.

Ramunės Ramanauskienės nuotrauka

– Jaučiamės lyg pas pamotę – tam davė, anam davė, o mums ir nebeliko, – liūdnai reziumavo ligoninės darbuotoja.

 „Savo požiūrį į mus išdėstė“

Tauragės ligoninės Radiologijos skyriaus vedėjas Saulius Jančys, vadovaujantis didesnei nei 10 specialistų komandai, pripažino parašęs raštą ligoninės administracijai ir paprašęs skirti nors kokius priedus ypatingomis sąlygomis dirbusiems jo skyriaus darbuotojams. Atsakymą skyriaus vadovas gavo, tik jis nenudžiugino.

– Mes priedų nesame gavę. Administracija teigė, kad konkrečiai mes turėjome mažai darbo, tiesiogiai su sergančiaisiais COVID-19 nesusidūrėme ir viskas. Neva ir taip gavome algas, – sakė S.Jančys.

Paklaustas, gal administracija teisi ir Radiologijos skyriaus specialistai karantino metu atostogavo, vadovas tokius samprotavimus atmetė.

– Mes eidavome ir į skyrius, ir rengdavomės specialia apranga, ir echoskopijas gydytojai atlikdavo, eidavome į karščiuojančiųjų boksus ir tuos pacientus tyrėme. Kaip jūs įsivaizduojate tiesioginį kontaktą su sergančiuoju? Tauragės ligoninėje per visą karantino laiką buvo tik du ligoniai, kuriems nustatytas koronavirusas. Švietėme visus ligonius ir echoskopavom boksuose. Administracijos teigimu, ligoninei ir taip sunkus laikas. Yra toks geras pasakymas – viskas priklauso nuo požiūrio. Savo požiūrį į mus administracija išdėstė, – kalbėjo S.Jančys.

Radiologijos skyriuje dirbantys technologai licencijų neturi, bet jie nelicencijuojami visoje Lietuvoje. Tačiau, pašnekovo teigimu, jie taip pat dirba ypatingomis sąlygomis ir turėtų būti skatinami finansiškai.

– Negaliu vertinti ligoninės administracijos, bet požiūrį supratau. Suprantu, kad įstaiga neuždirbo daug lėšų, bet vidurkį gavo, o kam ten išsidalino – klausimas. Taip, aš suprantu, reikėjo nuomoti boksus, papildomą įrangą. Dirbo punktas, kuris galbūt yra apmokamas iš Vyriausybės ekstremalių situacijų fondo. Pasakysiu paprastai – mes, skyrių vedėjai, nežinome, kokios pinigų sumos vaikšto. Mums gali pasakyti bet kokius skaičius, vis tiek negalėsime jų patikrinti, – kalbėjo pašnekovas.

Radiologijos skyriaus vadovas patikino išklausęs skyriaus darbuotojų nuomonę, žino, kokios nuotaikos tvyro ligoninėje. S.Jančio teigimu, dirbdami karantino metu medikai pavargo ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai.

– Galiu pasakyti apie save. Kiekvieną kartą, vilkdamasis tą kostiumą, turėjai atsisveikinti su savo šeima. Mūsų vaikas du mėnesius gyveno pas senelius. Mes abu su žmona medikai ir negalėjome rizikuoti artimųjų sveikata, negalėjome prie savo vaiko net prisiartinti, kalbėdavomės su juo per atstumą. Kaskart vilkdamasis apsauginį kostiumą medikas nežino, ar neužsikrės, eini pas pacientą ir nesi tikras, kad jis neserga koronavirusu. Pandemijos akivaizdoje kasdien eidamas į darbą turi labai smarkiai susitarti su savo psichologija. Todėl man tikrai pikta matant tokį ligoninės administracijos požiūrį, – „Tauragės kurjeriui“ kalbėjo medikas.

Medikas tikino ne tik stebintis koronaviruso naujienas visame pasaulyje, bet ir pasikalbantis su kolegomis iš kitų miestų. Gydytojus labiausiai įskaudino sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos viešas pažadas 50 ar net 100 procentų padidinti atlyginimus visiems karantino metu dirbusiems medikams.

– Viskas prasideda iš aukščiau. Jei Veryga 50 procentų priedus skyrė visiems savo darbuotojams… Bet medikai 50 procentų negavo, – kalbėjo S.Jančys.

Užsiminus apie medikų poilsį Lietuvoje už 200 eurų, kuriuos valstybė medikams pasiūlė kaip kompensaciją, S.Jančys patikino, kad čia situacija turėtų būti geresnė. Ligoninės darbuotojų, kurie nebuvo įtraukti į sąrašus ir kurių poilsio valstybė nekompensuos, išlaidas – po 200 eurų, neoficialiomis žiniomis, žada padengti ligoninė.

 „Jeigu nedirbo, tai ir negavo“

Su Tauragės ligoninės direktoriumi Liutauru Indriuška apie tai, ar Radiologijos skyriaus darbuotojams buvo skirti priedai už darbą karantino metu, teko kalbėtis net tris kartus. Pirmojo pokalbio metu L.Indriuška konstatavo:

– Jeigu nedirbo, tai ir negavo. Turėčiau žiūrėti, kurie konkrečiai žmonės dirbo ar nedirbo per karantiną. Žmonės sako, kad dirbo, bet ar tikrai jie dirbo? Visi tikrai nedirbo, gal nedarbingume buvo, gal atostogos buvo, gal dirbo, bet nekontaktavo su pacientais. Jūs kalbėjote tik su vienu žmogumi.

Liutauras Indriuška. Renaldo Malycho nuotrauka

Netrukus L.Indriuška perskambinęs patikslino – tie Radiologijos skyriaus darbuotojai, kurie, ligoninės vadovo žodžiais, „dirbo per „covidą“, gavo priedus ir tie žmonės, kurie žurnalistams pateikia kitokią versiją, esą sako netiesą. Kokio dydžio priedai buvo išmokėti ir kiek skyriaus darbuotojų juos gavo, L.Indriuška neįvardijo.

Dar vėliau perskambinęs L.Indriuška siekė sužinoti, vis dėlto dėl ko žurnalistams skundžiasi ligoninės darbuotojai – ar kad negavo priedų, ar kad negavo 200 eurų kuponų poilsiui. Ligoninės vadovas informavo, jog poilsio kuponai radiologams neskirti todėl, kad jie nėra licencijuoti medicinos darbuotojai. Tačiau, pasak L.Indriuškos, prieš keletą dienų gydymo įstaigai leista sąrašus patikslinti.

***

„Tauragės kurjeris“ jau rašė, kad Valstybinė ligonių kasa rajone karantino laikotarpiu dirbusiems medikams išmokėjo 187 600 eurų. 52 400 eurų skirta konkrečiai Tauragės ligoninės specialistams. Komentuodamas, kam buvo paskirti priedai, Tauragės ligoninės direktoriaus pavaduotojas medicinai Danas Masiulionis sakė, kad 49 medikai dirbo apsunkintomis sąlygomis. Pasak jo, aktyvus gydymas Tauragės ligoninėje nebuvo taikomas nė vienam COVID-19 užsikrėtusiam asmeniui.

– Papildomos išmokos darbuotojų skatinimui buvo skiriamos potencialiai visiems: budintiems ligoninės Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuje, konsultuojantiems medikams, medicinos darbuotojams, kasdien dirbantiems Konsultacijų poliklinikoje. Būtent jiems gali tekti diagnozuoti ir pradėti gydyti sergančius pacientus, – kiek anksčiau sakė ligoninės atstovas.

Valstybinės ligonių kasos duomenimis, Tauragės ligoninei kovą pervesta 12 100 eurų. Balandį medikus pasiekė 17 500 eurų Valstybinės ligonių kasos išmoka. Gegužę – 17 000 eurų. Už darbą birželį, per 16 karantino dienų, pervesta – 5800 eurų. Kam paskirti priedus, sprendė įstaigos administracijos vadovai.

Dalintis:

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą