Tauragės baseinas pastatytas pažeidžiant įstatymą

Dalintis:

Galbūt ketvirtas kartas nemeluos? Savivaldybės klerkai su nerimu laukia į Tauragę vėl atvažiuosiančios baigto statyti baseino priėmimo komisijos. Statybos skyrius praneša, kad nurodytos statybos klaidos ištaisytos, belieka tikėtis specialistų malonės. Tačiau šios ir kitos baseino statybų klaidos rajono biudžetui nemenkai kainavo. Opozicija pareiškė – atsakomybę, šešis kartus vienašališkai pakeisdamas pirminę baseino darbų sutartį, privalo prisiimti savivaldybės administracijos direktorius. Šie veiksmai, socialdemokratų skaičiavimu, statybos darbų kainą išaugino daugiau nei 0,5 milijono eurų.

Suabejojo kompetencija

Pranešimą spaudai skambiu pavadinimu „Kam dirba Tauragės savivaldybės administracijos direktorius?“ Socialdemokratų partijos Tauragės skyriaus Informacinis centras išplatino po praėjusią savaitę vykusio tarybos posėdžio.

„Tauragės rajono savivaldybės tarybos posėdyje socialdemokratų frakcija išreiškė susirūpinimą dėl savivaldybės administracijos direktoriaus Modesto Petraičio veiklos viršijant savo įgaliojimus ir net pažeidinėjant Lietuvos Respublikos įstatymus.

Socialdemokratų frakcijos nariai įsitikinę, kad administracijos direktorius be savivaldybės tarybos sutikimo, vienasmeniškai, priėmė sprendimus ir pirminę Tauragės baseino statybos darbų sąmatą viršijo net 553 tūkst. eurų.

Administracijos direktorius, be tarybos pritarimo ir pažeisdamas tarybos sprendimą „Dėl Tauragės miesto gatvių rekonstrukcijos“, kuriame yra nustatytas ir rekonstruojamų gatvių eiliškumas, vienasmeniškai priėmė sprendimą Laisvės gatvę ne rekonstruoti, o atlikti tik einamąjį remontą, kas prieštarauja sprendimo turiniui ir eiliškumui (Laisvės g. buvo gatvių sąrašo 31 vietoje). Kai kurios gatvės pradėtos tvarkyti tarybos net neinformavus, ką jau kalbėti apie jos sprendimus, kurie suteiktų tokiems veiksmams pagrįstumą.

LSDP frakcija konstatuoja, kad administracijos direktorius grubiai pažeidė Biudžeto sandaros įstatymą. 2019 m. birželio 17 d. sudarydamas Energijos taupymo paslaugų sutartį, kurios vertė 1,08 mln. eurų. Sutartis sudaryta 10 metų, kiekvienais metais paslaugos teikėjui mokant po 108 tūkst. eurų.

Savivaldybės administracijos direktorius, pasirašydamas tokią sutartį, privertė savivaldybės administraciją, kaip biudžetinę įstaigą, prisiimti ilgalaikį skolinį įsipareigojimą. Įstatyme yra imperatyvi nuostata – biudžetinės įstaigos savo vardu negali prisiimti įsipareigojimų pagal įsipareigojamuosius skolos dokumentus, įskaitant paskolos, finansinės nuomos (lizingo) sutartis.

Tokių įsipareigojimų prisiėmimas – tik savivaldybės tarybos kompetencija.

Tauragės rajono savivaldybės mero Dovydo Kaminsko buvo paprašyta apsvarstyti administracijos direktoriaus veiksmus taryboje ir artimiausiame posėdyje priimti atitinkamą įvertinimą“, – rašoma Tauragės socialdemokratų pranešime spaudai.

Šis pranešimas buvo perskaitytas posėdžio metu, tačiau nei meras Dovydas Kaminskas, nei posėdį stebėjęs Tauragės savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis į šiuos kaltinimus nieko neatsakė.

Pažeidė įstatymą

Kad socialdemokratų teiginiuose bent jau dėl Tauragės baseino statybų yra tiesos, patvirtina dar šių metų gegužę Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) atliktas patikrinimas. Tikrinimo ataskaitoje teigiama, kad 2017 metų lapkritį su baseino statytojais Tauragės savivaldybės pasirašyta statybos darbų sutartis buvo keista 6 kartus. Penki papildomi susitarimai su rangovu viešųjų pirkimų sistemoje buvo paskelbti pavėluotai ir netinkamai. Viešųjų pirkimų tarnyba konstatuoja – Tauragės savivaldybės administracija tokiais veiksmais pažeidė du Viešųjų pirkimų įstatymo straipsnius ir nesilaikė skaidrumo principo.

„Atsižvelgiant į sutarties pakeitimus, keičiamos sutartyje nurodytos darbų grupių kainos, o atliktų darbų aktuose nurodomi tik procentai atliktų darbų per atsiskaitomąjį laikotarpį, todėl tampa neaišku, kuriuo darbų momentu yra atsisakoma, o kuriuo perkami papildomi darbai, t.y. kada  atliekami sutarties pakeitimuose nurodyti darbai. Sutartyje nurodyta, kad atliktų darbų aktuose turi atsispindėti darbų pakeitimai, todėl šiuo atveju perkančioji organizacija neužtikrino tinkamos sutarties vykdymo priežiūros.

Pagal perkančiosios organizacijos pateiktus dokumentus matyti, kad darbai pagal sutartį yra atlikti (2020-02-11 Darbų perdavimo-priėmimo aktas), darbų atlikta už 2 350 441,46 Eur su PVM ir perkančioji organizacija neturi rangovui pretenzijų dėl atliktų darbų. Pažymėtina, kad Susitarimu_4 buvo pakeista sutartis, buvo pasitelkti subrangovai, kad iki 2019-09-01 būtų baigti statybos darbai, tačiau nurodytu laiku jie nebuvo užbaigti“, – rašoma VPT išvadoje.

VPT skaičiavimu, iki šių metų gegužės baseino statybos kaina dėl 6 kartus pakeistos pirminės sutarties išaugo beveik 250 tūkst. Eur.   

Šilalė atidarė

Baseino, kaip baigto statyti objekto, Tauragės savivaldybei perduoti eksploatuoti nepavyko jau 3 kartus. Priėmimo komisijai kliuvo tai, kad kai kurie darbai neatitinka pirminio statybų projekto, kuriam ir buvo išduotas statybos leidimas. Klaidas, kurios turi įtakos pastato priešgaisriniam saugumui, nurodyta ištaisyti.

Kada baseiną bus bandoma priduoti ketvirtą kartą, kol kas neaišku. Į „Tauragės kurjerio“ klausimą, kada tai vyks ir ar buvo ištaisyti nurodyti trūkumai, savivaldybės Statybos skyriaus vedėjas Aivaras Preikštaitis atsakė: „Praėjimo koridoriaus kolonos vietoje panaudotų ugniai atsparių plokščių buvo padengtos ugniai atspariais dažais. Prašymas liepos 23 dieną buvo pateiktas Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai, laukiame, kol bus sudaryta nauja komisija“.

Ar baseiną pavyks atidaryti ir visuomenei leistis naudotis jo paslaugomis nuo rugsėjo, šiandien atsakyti dar negali niekas. O štai mūsų kaimynai ir čia mus aplenkė – vakar po karantino atidarytas Šilalės baseinas. Lankytojams primenama, kad visi, vyresni nei 6 metų, baseino lankytojai koridoriuose ir laukdami prie kasų privalo dėvėti veido kaukes. Baseino patalpoje, dušuose ir pirtyse kaukės neprivalomos.

O štai Tauragės baseino feisbuko paskyroje – vis dar nieko naujo, paskutinis įrašas, paskelbtas birželio 9-ąją, apie konkursą – tam, kas atspės atidarymo datą, bus įteiktas kvietimas 3 kartus apsilankyti baseine. Liepos pradžioje tauragiškiai dar spėliojo, šiuo metu procesas aprimęs. Paskutinis spėjimas – galbūt baseinas bus atidarytas liepos 15 dieną…

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ redaktorė.

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą