fbpx

Traukos lenktynės Tauragėje: misija įmanoma

Dalintis:

Futbolininkai turi stadioną. Krepšininkai – krepšinio aikšteles. Nori žaisti šaškėm – gali išeiti ir į parką. O ką daryti sportinius automobilius vairuojantiesiems aistruoliams ar tiems, kuriuos vilioja greitis?

Kas tas dragas?

Vasaros pradžioje Policijos departamentas kreipėsi į Savivaldybių asociaciją dėl bendradarbiavimo ir priemonių organizavimo, siekiant užkardyti nelegalių traukos (angl. drag) lenktynių planavimą. Traukos lenktynėse dalyvauti gali kiekvienas. Jų tikslas – kuo greičiau įveikti distanciją. Paprastai trasa būna 200 arba 400 metrų ilgio. Vienu metu trasoje varžosi du automobiliai. Greitesni keliauja į kitą etapą.

Automobilių sporto žurnalistas, lenktynininko Roko Baciuškos vadybininkas, ne kartą pats traukos lenktynėse bandęs tiek naujus, tiek naudotus automobilius, Ramūnas Fetingis „Tauragės kurjeriui“ sakė:

– Dragas – tai, jeigu taip galima išsireikšti, – arklių sportas, beveik tiesiogine šio žodžio prasme, nes kuo daugiau „arklių“ po variklio dangčiu, tuo didesnis šansas nugalėti. Be to, tai kartu ir pinigų sportas, nes realiai laimi didžiąja dalimi galingesnis automobilis, o ne vairuotojo sugebėjimai.

Ramūnas Fetingis norėtų traukos lenktynes organizuoti ir septyniasdešimtmečiams. Asmeninio albumo nuotrauka

Ką mano savivalda?

Policijos departamento pareigūnų teigimu, būtų tikslinga savivaldybėse numatyti ar įrengti lenktynėms saugias vietas (tinkama lenktynių trasa ir kelio danga, dalyvių instruktavimas bei priežiūra, saugios vietos žiūrovams, medicinos darbuotojų ir gaisrinės dalyvavimas). Tauragės rajono saugaus eismo komisijai vadovaujanti vicemerė Virginija Eičienė apie tokį siūlymą išgirdo tik iš „Tauragės kurjerio“.

– Mes komisijoje nesame apie tai kalbėję. Nieko nesu girdėjusi, nemačiau jokio asociacijos rašto. Buvau atostogose. Gal nėra poreikio tokias lenktynes organizuoti Tauragėje. Jei tik būtų kreiptasi, būtume apsvarstę, ir greičiausiai radę sprendimą, – sakė vicemerė.

Pasak Tauragės miesto seniūno Žilvino Majaus, mieste organizuoti trasą traukos lenktynėms – tai ne gitara pagroti.

– Neįsivaizduoju tokios vietos mieste, kuri būtų saugi ir žiūrovams, ir dalyviams. Kol kas turime gavę prašymų tik motociklų lenktynes organizuoti, bet prieš priimdami sprendimą – galimos jos Vytauto gatvėje ar ne – turime gauti policijos pritarimą, – sakė Ž.Majus.

Tauragės sporto centro direktorius Gediminas Sakalauskas, kuriam, jei tik bus patvirtintas leidimas Tauragėje rengti lenktynes, bus pavesta organizuoti tokius renginius, pats greitį mėgsta, bet traukos lenktynėse dalyvauti nenorėtų.

– Neturiu tam tinkamo automobilio. O tas, kurį turiu, lai būna mano šeimos reikmėms. Vairuoju jau 35 metus, suprantu jaunimo norą pasidraskyti už mašinos vairo, bet man užtenka matyti, kas vakarais prie stadiono vyksta. Chuliganiško vairavimo prisižiūriu apsčiai. Organizuoti tokių lenktynių nenorėčiau, – sakė G.Sakalauskas.

Policija suinteresuota

Tauragė – visoje Lietuvoje pagarsėjusi naudotų automobilių prekybos ir remonto sostinė. Čia ir mažalitriai miesto automobiliai, čia ir visureigiai ar šeimyniniai karavanai. Gatvėse pamatysi ir sportinių, išskirtinių ir tikrai galingų automobilių aistruolių. Nors sankryžos išvagotos padangų žymėmis, bet oficialiai Tauragės policijos pareigūnai apskrityje nelegalių greičio varžybų nėra užfiksavę.

– Pareigūnai puikiai žino, kad yra nemažai vairuotojų, mėgstančių paspausti akseleratorių, todėl džiaugtųsi, kad jiems būtų sudaryta galimybė tai daryti legaliai, saugioje vietoje, – sako Tauragės policijos komisariato Komunikacijos poskyrio atstovė Lina Banienė.

Paklaustas, kodėl tiek jaunas, tiek senas vairuotojas taip mėgsta greitį, R.Baciuškos vadybininkas R.Fetingis atsakė emocingai:

– Užburia tas jausmas, kai paspaudus akseleratorių „nuvažiuoja stogas“. Be to, vyrams visada buvo kraujyje konkuravimas ir konkurento aplenkimas. Traukos lenktynės – natūrali priemonė „nuleisti garą“ nenuoramoms vairuotojams. Išsidūkę legaliai, tokie vairuotojai gatvėmis važiuoja ramiau, – sakė autosporto entuziastas.

Kur lenktyniaujama Tauragėje

„Tauragės kurjerio“ žiniomis, nelegalaus greičio mėgėjai naktimis susirenka kelyje link Balskų. Tiesa, jų lenktynės vyksta be žiūrovų ir tik tol, kol gaunamas skambutis – atvažiuoja policija. Yra greičio mėgėjų, kurie automobilio galimybes išbando ir pagrindinėje miesto gatvėje. Dar kiti važiuoja į Šiaulius. Čia, nelegalių lenktynių trasose, sutiksi ir garsių Lietuvos žmonių. Lietuvos ir pasaulio plaukimo čempionas Danas Rapšys gegužę neteko vairuotojo pažymėjimo ir gavo piniginę baudą. Sportininkas neatsispyrė pagundai ir sudalyvavo nelegaliose traukos lenktynėse. Būtent tokiose lenktynėse Zokniuose lygiai prieš šešerius metus, nepaisant saugumo reikalavimų, įvyko skaudi nelaimė. Be šalmo važiavęs motociklininkas susidūrė su lenktyniaujančiu automobiliu ir žuvo. Administracinių nusižengimų kodekse dalyvavimas neteisėtose lenktynėse prilygsta pavojingam ir chuliganiškam vairavimui.

Vyraujantis mitas – kad „be galvos“ lekia tik jaunimas, sporto žurnalistui R.Fetingiui juokingas.

– Senukams dragas irgi turėtų būti įdomus, bet juos reikia įkalbėti sudalyvauti. Būtų mintis – padaryti legalų dragą 70+ amžiaus vairuotojams, – idėją siūlo R.Fetingis.

„Pasimatuoti nori ir jaunas, ir senas“

Automobilių sporto klubo „Gralis“ vadovas Gediminas Maškauskas, organizavęs ne vieną automobilių kroso čempionatą, įsitikinęs – visos lenktynės reikalingos.

– Reikia pagalvoti ir apie tuos, kurie domisi autosportu, kurie investuoja pinigus, laiką, kurie tuo gyvena. Yra ir žiūrovų, kurie mielai ateitų pažiūrėti tokių varžybų, tik nereikia tokių iniciatyvų žlugdyti. Man jau 60 metų, bet vis dar jaučiuosi jaunas. Traukos lenktynės specializuotos, joms reikia pasiruošti, atitinkamai paruošti automobilius. Šiandien aš išsikraunu kitose lenktynėse, bet pažiūrėti drago tikrai ateičiau, – sakė automobilių sporto entuziastas.

Paklaustas, ar Tauragėje yra dragui tinkamų gatvių, pašnekovas nedvejojo:

– Kiekviename mieste yra tinkamų vietų. Tik noro dažniausiai pritrūksta tas vietas paruošti. Svarbiausia, kad varžybos vyktų saugiai.

Dragą išbandytų

Garsiausias Tauragės lenktynininkas R.Baciuška praėjusią savaitę Prancūzijoje dalyvavo Pasaulio ralio-kroso čempionato pasiruošimo testuose. Beveik kiekvieną savaitgalį jaunuolis dalyvauja varžybose, o jei jų nėra – intensyviai treniruojasi. Rokas automobiliais susidomėjo būdamas devynerių, pamatęs kartingų lenktynes. Paklaustas, ką mano apie traukos lenktynes, Rokas sako kol kas nėra jose dalyvavęs, bet pasitaikius progai legaliose varžybose važiuotų galingu automobiliu.

Lenktynininkas Rokas Baciuška ruošiasi pasaulio ralio-kroso čempionatui, bet legaliose traukos lenktynėse mielai sudalyvautų. Asmenino albumo nuotrauka

– Bet koks renginys mūsų mieste yra gera iniciatyva. O jeigu tai susiję su automobilių sportu, tik dar geriau. Visi jauni žmonės nori lėkti automobiliais, o čia būtų galima tai daryti visiškai legaliai – taip „nuleisti garą“ ir vėliau ramiau važinėti gatvėmis. Manau tai labai gera mintis. Ar geriau, kad kažkur vyks nelegalūs pasivažinėjimai, ar juos legalizuoti? Aš, kaip tauragiškis, labai tam pritariu, – sako R.Baciuška.

Pasak autolenktynininko, Tauragės mieste tikrai yra vietų, kur traukos lenktynes organizuoti būtų įmanoma. Svarbiausia, kad saugūs būtų ir žiūrovai, ir dalyviai.

– Svarbu, kad būtų kuo lygesnis asfaltas, nes dideliu greičiu lekiant net nedidelė duobė gali tapti didelės nelaimės priežastimi. Ir, aišku, kad tai būtų be posūkių ruožas, – sakė R.Baciuška.

Prieš mėnesį, pritardami policijos iniciatyvai, pirmąsias legalias traukos lenktynes surengė Alytaus ir Panevėžio savivaldybės.

Dalintis:

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą