Akinių nuo saulės nepamirškite visus metus

Dalintis:

Akiniai nuo saulės – ne tik reikšminga stiliaus detalė, bet ir svarbi akių apsauga nuo žalingų ultravioletinių (UV) saulės spindulių. Konsultantė Lina Kruopaitienė sako, kad jie turi ne tik saugoti, bet ir suteikti komforto jausmą. Labai svarbu, kad tėveliai neužmirštų jų parūpinti vaikams, nes regą būtina tausoti nuo mažens. Specialistė atskleidžia, kokie akiniai madingi šį sezoną, pataria, kaip juos išsirinkti ir prižiūrėti.

Svarbiausia – išsirinkti tinkamus

Šiemet madingi įvairių stilių saulės akiniai: apvalūs retro, kampuoti „katės akies“, plačiais stačiakampiais ar kvadratiniais rėmais, spalvoti aviatorių. Pandemijos laikotarpiu labai išpopuliarėjo sportinio stiliaus akiniai. Pasak Linos Kruopaitienės, juos renkantis reikia atkreipti dėmesį į patogumą, turi tikti rėmelio kojelių ilgis ir gerai laikytis ant nosies, jos nespausti, nesiliesti prie skruosto, gali dengti antakių liniją ar su ja sutapti. Akys turi toleruoti pasirinktą spalvą.

– Svarbu, kad akiniai nespaustų ir nekristų. Spalvų diapazonas – ruda, žalia ir pilka, reikia rinktis tą, kuri akims malonesnė. Vairuojant ar poilsiaujant prie jūros – tinkamiausi poliarizuoti saulės akiniai, nes nevargina akių: panaikina vandens spindesį, atspindžius nuo horizontalių paviršių, kelio dangos, su jais matomos natūralesnės spalvos. Jie rekomenduojami lauko ir žiemos sporto mėgėjams. Gatvės stiliui gali būti ir nepoliarizuoti. – kalbėjo specialistė. – Akinius reikia nešioti po operacijų, pavyzdžiui, kataraktos. Žalia spalva yra terapinė, akis veikia raminančiai.

Poliarizuoti stiklai ir UV apsaugą turintys akiniai nėra vienas ir tas pats. UV apsauga yra žymima raidėmis CE arba UV400. Tik šituo žymėjimu paženklinti akiniai tikrai saugos ne tik akis, bet ir aplink jas esančią jautrią odą nuo spindulių, pasiekiančių žemės paviršių. Neapsaugoję akių nuo ultravioletinių saulės spindulių, pajusime perštėjimą, akys pradės ašaroti. UV spinduliai stipriai ardo akies tinklainę, gali sukelti ragenos nudegimus, gali išsivystyti katarakta. Šalia raidžių CE bus kategoriją nurodantis skaičius. Pirmos kategorijos akiniai skirti nešioti esant silpnam apšvietimui ir mūsų oro sąlygoms jie netinkami. Ketvirta kategorija skirta ypatingai stipriam apšvietimui, kalnuose, prie jūros, bet jie netinka vairuojant. Geriausia Lietuvoje nešioti antros arba trečios kategorijos akinius.

L.Kruopaitienė sako, kad šiemet žmonės renkasi masyvius akinius, tačiau su mada ne visiems pavyksta žengti koja kojon. Dauguma renkasi tai, kas jiems tinka, nes, nepaisant mados tendencijų, smulkaus sudėjimo ir veido žmogui netiks masyvūs akiniai. Lina teigia, kad turguose ar prekybos centruose parduodami akiniai taip pat gali apsaugoti nuo UV, tik svarbu patikrinti ar yra pažymėti CE ženklu. Jei jo nėra, akinių kokybe verta suabejoti.

– Kelis eurus kainuojantys akiniai nesuteikia akims pilno komforto, jas vargina ir prastai apsaugo. Nereikia labai taupyti sveikatos sąskaita. Brangesni ir stilingi vardiniai akinukai yra pagaminti iš labai kokybiškų medžiagų, gražaus modelio. Ypatingai reikia saugoti akis vaikams, kad jų rega nenukentėtų nuo šalutinių veiksnių: saulės, dulkių, žiedadulkių, vėjo. Tėveliai turi neužmiršti pasirūpinti vaikų akytėmis, – pasakojo konsultantė. – Mitas, kad kuo tamsesni akiniai, tuo geresni. Jie visi turi UV apsaugą, todėl žmonės pasirenka pagal akių jautrumą.

 Patarimai, priežiūra ir aksesuarai

Akinius reikia nešioti ne tik šiltuoju laikotarpiu, bet ir žiemą, nes apsaugo nuo žvarbesnio vėjo ir sniego atspindėtos šviesos. Žiemą naudingiausi akiniai su poliarizuotais stiklais. Teisingai parinkti akiniai tausoja grožį – apsaugo nuo raukšlių susidarymo aplink akis, ant kaktos ir tarpuaky. L.Kruopaitienė teigia pastebinti, kad pačių žmonių išsirinkti akiniai dažnai būna netobulai prigludę prie nosies – lieka tarpelis, jie net pakilę, neproporcingai pasirinktas ir dydis pagal veido formą.

– Akiniai – ne tik stiliaus detalė pakeičianti išvaizdą. Akiniai suteikia žmogui daugiau pasitikėjimo, juos galima derinti prie aprangos ir prie nuotaikos. Debesuotą dieną akiniai taip pat reikalingi, nes UV spinduliai prasiskverbia ir pro debesis. Jei jie subraižyti ar įskilę, reiškia, reikia naujų, – neabejoja specialistė.

Labai svarbi akinių priežiūra. Poliarizuotų akinių negalima palikti tiesioginių saulės spindulių veikiamose vietose, akiniams kenkia ir sūrus vanduo, todėl nerekomenduojama su jais maudytis. Kadangi akiniai reaguoja į temperatūrų svyravimą, vasarą ir žiemą nepalikite akinių ant automobilio panelės, parsineškite juos į namus.

– Visi tie faktoriai sugadina akinių lęšius. Juos reikia valyti su specialia valymo servetėle ar specialiu augaliniu tirpalu. Reikia vengti spiritinių priemonių, nes kenkia ne tik plastikui, bet ir stikleliui. Geriausi akiniai tie, kurie nevargina akių ir suteikia pilną apsaugą, – įsitikinusi konsultantė. – Svarbūs ir aksesuarai – grandinėlės, dėklai, norint, kad jie ilgiau tarnautų. Negalima akinių nešioti ant galvos, nes išsitampo rėmelio kojelės, jie pradeda kristi, tampa nepatogūs. Korekcinius ir saulės akinius reikia nusiimti abiem rankomis, o ne viena.

Lina Kruopaitienė pasakojo, kad saulės akiniai yra gaminami ir su korekcija. Fotochrominiai akiniai reaguodami į ultravioletinius spindulius patamsėja arba pašviesėja. Pageidaujantiems pagaminami saulės akiniai su dioptrijomis – atrodo taip, kaip saulės akiniai, bet yra su korekcija.

– Tauragiškiai labai mėgsta poliarizuotus akinius. Vienos moterys atsargiai eksperimentuoja, neskuba rinktis įmantresnių formų, pirmenybę teikia klasikiniam stiliui, o kitos nori įmantresnių. Dabar madinga tendencija – metaliniai, su plonesnėmis rėmelio kojelėmis. Turime įvairių, ir masyvių, – pasakojo Lina, trejus metus dirbanti salone „Optikos pasaulis“,  – Aš labai mėgstu akinius: derinu pagal savo stilių ir pagal nuotaiką. Mėgstu puošnesnius, su daug gražių detalių.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Komentarų skiltis išjungta.