Liudmila Jokubauskienė, gyvenanti Pužiškės kaime, augina įvairių daržovių daigus, bet daugiausiai jos šiltnamiuose dera pomidorų ir agurkų. Profesionaliai agronomei šis darbas nors ir nelengvas, tačiau kaip ji sako – labai mielas širdžiai. Liudmilos šiltnamiuose stiebiasi apie 50 pomidorų veislių ir hibridų, o sėklų patyrusi daržininkė parsisiunčia net iš Sibiro.
Daržininkė Liudmila Jokubauskienė augina pomidorų, agurkų, paprikų, baklažanų, cukinijų, apie kilogramą užaugančių svogūnų daigus. Sezono pradžioje parduoda žemuogių ir braškių kerelius, vėliau – prinokusias jų uogas, prekiauja gausiai derančiais raudonųjų ir juodųjų serbentų sodinukais, augina dviejų rūšių gausiai derančius ilgavaisių ir trumpavaisių agurkų daigus – tuos, kuriuos labiausiai pamėgo pirkėjai.
– Pomidorų šiemet pasėjau apie 50 veislių ir hibridų, ir tai visų sėklų nesusėjau. Labai mėgstu įvairovę, man reikia viską išbandyti. Pirmą kartą naują rūšį pasėjusi ir užauginusi pirma pati įvertinu ir tik tada siūlau pirkėjams. Pomidorų turiu įvairiausių spalvų, įvairaus ankstyvumo, žemaūgių ir aukštesnių, auginamų šiltnamiuose ir lauke, avietinių, – vardijo Liudmila, Pužiškės kaime gyvenanti jau 33-ejus metus, o su vyru Egidijumi – 39-erius, drauge užauginusi tris vaikus.
Daržininkės šiltnamiuose gausu ne tik tradicinių, bet ir slyvinių, vyšninių, svyrančiųjų ir vazonuose auginamų pomidorų daigų. Sodindama daigą į duobelę beria kiaušinių lukštų (juos per žiemą kaupia), pelenų ir dolomitmilčių saujelę. Sau pomidorus Liudmila augina vadinamuosiuose tuneliuose – angariukuose, uždengtuose plėvele. Todėl skanauja pirmuosius pomidorus Liudmilos šeima gerokai anksčiau nei kitiems jie sunoksta šiltnamiuose. Baklažanus ir paprikas siūlo sodinti darže ir neabejoti – užderės, nes dabar yra šių daržovių rūšių, skirtų auginti po atviru dangumi.
– Jau pradėsiu sodinti lauke. Žmonės pomidorus perka ne tik auginimui šiltnamiuose, daugeliui patinka juos auginti lauke. Turiu tokių daigų – sibirinių, tokius pasodinai ir pamiršai – net genėti nereikia, ateini tik nusirinkti vaisių. Auginu dumplainius, jų vaisiai skanūs ir turi labai daug vitaminų, be to, nereiklūs: pasodinai, patręšei, apkaupei ir viskas. Yra pirkėjų, kurie dumplainius saldainiukais vadina, – atviravo pašnekovė. – Pernai sibirinius sau sodinau, tai patikėkit – derlius toks gausus buvo, kad sultis kaip vandenį geriame, o spaudžiu jas rankomis, nes tuomet skonis nepalyginamai gardesnis už spaustas kitaip. Iš daržovių labai daug ką gaminu, žiemai užšaldau.
Ankstesniaisiais metais Liudmila augino ir daugybę agurkų rūšių, bet pirkėjai vangiai pirko jiems negirdėtas – naujienas, todėl šių daigų asortimentą sumažino. Jos auginamų agurkų rūšys tinka konservavimui ir salotoms. Nuo voratinklinės erkutės, paplitusio kenkėjo, augalus saugo purkšdama svogūnų lukštų ištrauka. Patyrusi daržininkė patikino, kad šis būdas efektyvus – profilaktiškai nupurškia augalus kas savaitę, mažus ir didelius, todėl šis kenkėjas jai nebaisus.
– Sau agurkus jau pasodinau, jie auga maišeliuose šiltnamyje. Veislė „Pasalimo H“ – mano „arkliukas“, ne prastesnė – „Merengue“. Paprikų turiu aitriųjų ir saldžiųjų, net širdelės formos, jos man tokios fainos. Mano paprikos jau žydi, – didžiuojasi daržininkė. – Pernai arbūzų užauginau du karučius, užfiksuotam Lietuvos rekordui nusileido apie 200 g, svėrė 14,7 kg. Arbūzų daigus augindama sėju po dvi sėklytes – taip, „dėl žmonių gerovės“. Sakau, kad jų neardytų, o kaina kaip už vieną. Pernai pasisodinau tokius du moliūgų daigus, tai užaugo 40 moliūgų.
Daigų auginimu L.Jokubauskienė verčiasi jau aštuonerius metus. Ji nežiūri į specialius kalendorius, kuriuose rekomenduojama ką ir kada sodinti, nes, kalendoriumi vadovaudamasi, nespėtų visų darbų nudirbti. Šildyti šiltnamius baigia tuomet, kai lauke nebelieka minusinės temperatūros. Daigus parduoda iš namų, veža ir į turgų. Šiltnamiuose prie kiekvienos rūšies pateikiama išsami informacija.
– Dirbu savo malonumui, tai mano pomėgis, terapija. Vargo daug, anksti keliesi, vėlai guliesi, reikia laistyti, kai prasideda karščiai, tuomet dar sunkiau. Apie pomidorus galiu šnekėti ir šnekėti, jie – mano silpnybė. Šis pavasaris vėlyvesnis ir šaltesnis, šiemet daug malkų sukūrenom, bet kainos nekils, manau, visur bus tokios kaip pernai: pomidoro, paprikos daigas – 80 centų, agurko – 1 Eur. Sezonas jau prasidėjo, žmonės perka ir sodina, – kalbėjo Liudmila.
Konkurentų patyrusi daržininkė nesibaimina, sako, kad Tauragėje jų nedaug. Mat jauni žmonės labiau linkę auginti ir prekiauti medeliais, braškėmis, su šiais augalais esą vargo mažiau.