fbpx

Kodėl Tauragės rajone nyksta daržininkystė?

Dalintis:

Tauragė – ne daržininkystės rajonas, čia vis labiau dominuoja grūdinės kultūros. Ekologiniai ūkiai be Europos Sąjungos paramos sunkiai išgyvens. Ar išliks Lietuvoje populiari juodmargių veislė, kokios žemės ūkio šakos rajone vis labiau nyksta, baigiantis metams pasakoja savivaldybės Kaimo reikalų skyriaus vedėja Ramutė Noreikienė.

Tarybiniais laikais Tauragės rajone buvo du dideli daržininkystės ūkiai Lomiuose ir Lauksargiuose. Pasak Ramutės Noreikienės, ten neliko daržovių augintojų, nes nebeliko darbo rankų, kurios padėtų nuimti derlių. Dabar daržininkai nepajėgtų ištisus metus daržovėmis aprūpinti net Tauragėje veikiančių vaikų darželių. Jiems sunku realizuoti savo produkciją, sunku konkuruoti su lenkiškąja, kurios pigesnės gausu prekybos centruose. Prekybos centre morkų maišelis kainuoja apie 15 centų, todėl mūsų žemdirbiai apskaičiuoja, kad auginti daržovių jiems neapsimoka.

– Savaime gyvenimas atrinko: subyrėjus kolūkiams reikėjo pirkti specialią techniką, kadangi ji brangi, tai ir likome be daržų. Daržoves augina apie 200 ha, bet tai per visą rajoną sudėjus, po labai mažus kiekius. Seniau Lazdauskų šeimos ūkis augindavo daug morkų, burokėlių, dabar jie perėjo į pieno ūkį, – pasakojo Kaimo reikalų skyriaus vedėja. – Kitas ūkininkas Lauksargiuose augindavo daug bulvių, bet sumažino, nes realizacija sunki. Tauragė – ne daržininkystės rajonas. Bet ir pieno ūkiai pas mus po truputį mažėja, ūkininkai pereina į mėsinių galvijų ir grūdinių kultūrų auginimą.

Tauragės krašte yra 72 ekologiniai ūkiai, bet jų dirbamas plotas nedidelis – tik apie 5 tūkst. ha. 2020-aisiais, paskutiniais ES finansinės paramos laikotarpio metais, lėšų ekologiniams ūkiams  pritrūko. Dar neaišku, kaip bus sudėlioti finansiniai krepšeliai naujam europinių išmokų laikotarpiui (6 m.). R.Noreikienė sako – jei bus skatinami ekologiniai ūkiai, jie plėsis.

– Jei negaus paramos, ekologiniai ūkiai neišsilaikys. Juk daug kartų reikia žemę įdirbti, kad piktžolės nesuvešėtų, o derlių užaugina mažesnį. Kaip jie rinkoje konkuruos? Pas mus yra ekologinių mėsinių galvijų, pienininkystės, grūdinių kultūrų ūkių. Bet nėra ekologinės daržininkystės. Nepertręštų daržovių čia neturime iš ko nusipirkti, – kalbėjo specialistė patikslindama, kad niekas žemdirbiams realizuoti produkcijos padėti neprivalo.

Žemės ūkio ministerijos specialistai teigia, kad Lietuvoje primilžis mažesnis nei kitose šalyse, todėl reikia keisti juodmargių karvių veislę į labiau pieningą. R.Noreikienės nuomone, juodmargių veislė nėra prasta, o primilžis priklauso nuo ūkininko, kaip jis vykdo selekcinį darbą, būna, kad laiko karvę tol, kol ši nugaišta.

– Mano jaunystėje trečios laktacijos karvė buvo pati geriausia, laikydavo iki septintos laktacijos. Dabar karvės greičiau sukryžminamos, jos holštenizuojamos, todėl pieningesnės, tačiau trumpiau žmogui tarnauja. Dideliuose ūkiuose, kaip Merkelių, Lazdauskų, Jonikaičių, vykdoma selekcija, jie atnaujina bandą priaugindami telyčaites, o maži ūkiai laiko karvutę tol, kol ji duoda pieno, – pasakojo kaimo reikalų žinovė.

Registruotų paukščių augintojų Tauragės rajone taip pat nedaug. Skaudvilės krašte didžiausią paukštyną turi Linas Jonča, jis augina ir grūdines kultūras. Ir kiaulininkystė vis labiau nyksta, nes ši sritis labai griežta – daugybė reikalavimų: reikia įrengti aptvarą, nusiprausimo ir persirengimo patalpą, turėti specialių priemonių dezinfekcijai. Kiaulių ūkius nuolat tikrina veterinarijos tarnyba, nes baiminamasi afrikinio kiaulių maro. Kiaulininkyste Tauragės rajone kadaise vertėsi apie 3 tūkst. ūkininkų, dabar nebeliko nė tūkstančio. Kiaulių auginimo atsisako ir mažieji ūkiai, nes ir vieną kiaulę auginant reikia vykdyti griežtus reikalavimus.

Kaimo reikalų skyriaus vedėja sako pastebėjusi, kad pandemija labiau pakenkė tiems ūkininkams, kurie perdirba produkciją (gamina sūrį, varškę) ir ją parduoda, pavyzdžiui, turguje. Pasak R.Noreikienės, ūkininkų produkciją žmonės, saugodamiesi viruso, dabar perka atsargiau.

Dalintis:

About Author

Regina Genienė

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą