Pabrango malkinė mediena – žmonės ją perka ir žalią

Dalintis:

Pabrango degalai, elektra, dujos, maisto produktai, kainų šuolis įvyko ir malkų sektoriuje – tokia kasdienybė jau nieko nebestebina. Įvairaus dydžio sunkvežimiai su malkine mediena ir telefono numeriais ant langų nuolatos stovi prie prekybos centrų ir pakelėse. Nors artinasi šaltasis sezonas, prekiautojas malkomis Robertas Jakaitis sako, kad pirkėjai labai išrankūs. Medienos kainų pokyčių tikimasi tik kitų metų pradžioje.

Tauragiškis Robertas Jakaitis miškuose motopjūklininku dirba jau 30 metų. Šiuo metu pjauna medžius Tauragės apskrities miškuose, anksčiau dirbdavo visoje Lietuvoje, vykdavo į komandiruotes Vilniuje, Kaune, Panevėžyje.

– Dirbu pagal patentą, esu pats sau bosas. Kas pasamdo, tam pjaunu. Paskutinius septynerius metus dirbu Tauragės krašte. Miškai pamažu nyksta, medienos žaliavos vis mažėja, nebėra taip, kaip buvo prieš 15–20 metų, medžių labai sumažėjo, – pastebi Robertas. – Pačios malkos nelabai brango, dabar brangesnė nei anksčiau darbo jėga, degalai, detalės. Aš malkas gal tik iki 10 proc. pabranginau, nors yra kas užkėlė kosmines kainas.

Pasak Roberto, ruošdamas malkas jis patiria nemažų išlaidų organizuodamas medienos pakrovimą, išvežimą iš miško, iškrovimą ir jos supjaustymą kaladėlėmis.

– Vieną dieną malkos baigsis, miškuose nebus nė šakų kūrenimui. Viskas pastaraisiais mėnesiais brangsta, ne tik mediena, – teigė pašnekovas. – Malkomis prekiauju jau apie dešimt metų. Konkurentų daugėja. O pirkėjai labai išrankūs: nori labai gerų malkų, kad būtų beržas ar juodalksnis, bet kad būtų pigios ir didelis kiekis.

Ir šaltuoju laikotarpiu žmonės perka šlapias malkas. Roberto Jakaičio asmeninio albumo nuotrauka

Pasak vyro, žmonės nemėgsta priskaičiuoti atvežimo išlaidų, jiems neįdomi malkų paruošimo savikaina. Sezoniškumas šioje srityje yra, daugiausia malkų nuperkama pavasarį. Roberto nuomone, ateityje malkos brangs.

– Nusipirkę pavasarį malkų per vasarą jas džiovina. Žiemą daug žmonių prašo sausų malkų, tačiau retas prekeivis tokių turi, – pastebėjo malkų prekeivis. – Tauragės malkų rinkoje didelio sujudimo nėra, malkų poreikis šiemet beveik toks pat, kaip ir visada.

Valstybinių miškų urėdijos Tauragės regioninio padalinio specialistas Dainius Andriuškevičius sako, kad malkinės medienos netrūksta – jos lieka ruošiant rąstus. Malkos skirstomos į 3 grupes. Pirmajai grupei priklauso kietmedis (ąžuolai, skroblai, beržai), antrąją grupę sudaro juodalksniai ir pušys, o trečiai grupei priskiriama prastesnė mediena (drebulės, eglės). Kainos priklauso nuo medžių rūšies.

– Kainos, lyginant su praėjusiu pusmečiu, išaugo stipriai. Pavyzdžiui, trečios grupės medienos 1 kubinis metras kainavo 21 Eur, o dabar – 25 Eur. Kaip bus pasibaigus šiam pusmečiui, bijau prognozuoti. Bus pusmetinis aukcionas, po kurio nuo sausio 1 d. kainos keisis. Pas mus kainos keičiasi kas pusmetį: už kiek aukcione nuperka didmenininkai, pagal tai sudarome mažmeninį kainininką, – sakė miškų specialistas. – Norėdami pasimalkauti gyventojai kreipiasi į urėdijas dėl miško ruošos liekanų.

Pasak miškininko, medienos ruošos liekanų urėdija gyventojams parduoda apie 80 kubinių metrų. Malkinės medienos poreikis kasmet stabilus – parduoda apie 4–5 tūkst. kub. m. Anksčiau, kai juodalksnio kubas kainavo tik 19 Eur, parduodavo daugiau.

– Miško kirtimo normas ne mes nustatome, jas mums nustato Vyriausybė, pagal tai mes planuojame darbus ir ką parduosime. Anksčiau labai daug pigių skiedrų katilinėms atveždavo iš Baltarusijos, tačiau dėl dabartinės politinės padėties to nebeliko. Mums konkurencija sumažėjo, aukcionuose su mumis dalyvauja kaimynai latviai arba lenkai, – kalbėjo D.Andriuškevičius.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą