Bemaž dešimtmetį Vitalijos ir Sauliaus Steponaičių užaugintomis gėlėmis puošiamos Tauragės miesto erdvės. Kasmet jiedu sugalvoja naujovių ir atnaujina trečdalį gėlių veislių, augina prieskoninių žolelių rinkinius, net ankstyvą rytą ar jau temstant klientai vis suka į jų kiemą. Sutuoktiniai pataria, kaip namus papuošti gėlėmis, kad jūsų aplinka taptų jauki ir skoninga.
Svarbiausia, kad laiku pražystų
Vitalija ir Saulius Tauragei šiemet užaugino arti 4 tūkst. našlaičių – jos jau puošia miesto erdves, po dviejų savaičių sodins vasarines gėles: daugiausiai įvairiaspalvių serenčių (15–16 tūkst.), jurginų (apie 500), pelargonijų (daugiau nei 1000), salvinijų (arti 1000). Gėlės vazonuose iš Steponaičių ūkio Aukštupių kaime jau netrukus užpildys specialius stovus ir arkas, po savaitės planuojama mieste gėlynuose sodinti ir įvairių daugiamečių augalų.
Gėles miestui pagal sutartį sutuoktiniai augina jau 8 ar 9 metus. Jos auga 12 arų šiltnamiuose, asortimentas kasmet atnaujinamas.
– Užauginome soruolių, ežiuolės gausiai žydės, nes jos jau antrametės. Labai daug turime įdomių augalų. Labai džiaugiamės, kad J.V.Kalvano parko rožyne mūsų rožės jau pernai gražiai žydėjo ir puikiai peržiemojo, – pasidžiaugė Vitalija ir Saulius, santuokoje gyvenantys jau 37-erius metus, užauginę du vaikus, sulaukę dviejų anūkėlių. – Tik šiemet pavasaris labai vėlyvas, žiedai nesiskleidžia. Net baiminamės, kad tik serenčiai laiku pražystų. Daugiametės gėlės lauke dar pusiau miego būsenos: kelis lapukus išleido ir laukia šilumos.
Gėlininkai augina daug rūšių miskantų, tik jie Lietuvoje sunkiai pakenčia šaltį: tokią žiemą, kaip buvusioji, ištveria vienetai. Šiuos augalus, kaip ir agavas, žiemai reikia nešti į patalpą. Kadangi užauga 180–200 cm, reikia nukirpti stiebus, paliekant 20 cm stagarus. Lietuvos klimatas priskiriamas 5–6 atšiaurumo zonai, todėl čia labiau tinka daugiametės soruolės. Gėlininkams užsakymus teikia ir kavinės, restoranai bei kitos įstaigos.
– Auginame ir prieskonių rinkinukus: jie populiarėja kavinėse ant stalų vietoje skintų gėlių. Ne tik puošmena, klientai ir pasigardžiuoti gali. Mūsų rinkinukuose – čiobrelis, šalavijas ir rozmarinas. Oi, kaip kvepia! – pasakojo Vitalija. – Tačiau populiariausios gėlės – pelargonijos ir surfinijos. Tauragiškiai vis labiau mėgsta ir visad žaliuojančias karpažoles, jos jau žydi. Ir šilokai labai populiarūs. Šitą gėlę vadiname paukščių snapukais, nes labai į juos panašios.
Šiemet brangesnės
Sutuoktiniai sako, kad tauragiškiai pamėgo ir mažesnių nuolatos žydinčių smulkiažiedžių begonijų rūšį, ir šiuo metu užsienyje labai populiarias solenijas – pastarųjų Vitalija ir Saulius augina apie 20 rūšių. Jas auginti galima ir ant palangių. Pernai šių gėlių Steponaičiai net pritrūko, buvo labai greitai išpirktos.
– Ant bangos dabar margeniai ir hominiai augalai. Klientai pageidauja tokių gėlių, kurioms reikėtų kuo mažiau priežiūros. Begonijas, pelargonijas palaistei ir savaitę gali apie jas pamiršti. Dėl šaltų orų šiemet šiltnamius teko ilgai šildyti, todėl gėlės šiemet brangesnės. Viskas pabrango, ir vazonai 30–40 proc. brangesni, karantinas padarė savo, – kalbėjo Saulius ir Vitalija, feisbuke turintys paskyrą „geliu-ukis.lt“. – Neprisimenam tokio šalto pavasario, nėra buvę, kad gegužę kūrentume. Šis šiltnamis naujai pastatytas – pernai mūsų gėlės, vazonai, daigai už 30 000 Eur sudegė.
Gaisrui prarijus didžiulį šiltnamį, į pagalbą Steponaičiams atskubėjo giminės, o iš daugybės draugų – tik keli. Savaitę dirbę pastatė naują šiltnamį, apie ištikusią nelaimę pranešė partneriams Vokietijoje ir Lenkijoje. Užteko skambučio ir jie atvežė 30 proc. turėtų daigų, už kuriuos nereikėjo mokėti. Sutuoktinius toks užsieniečių poelgis maloniai nustebino.
Šiemet gėlių sezoną jie pradėjo kovo pabaigoje, jau išpardavė beveik visas našlaites. Jas jau 11 metų sodina rudenį lauke, nors kiti gėlininkai tai daro vasarį. Šias tradicines gėles vis labiau nurungia viržiai. Pernai augino tokių chrizantemų, kokių Lietuvoje mažai kas augina, buvusi ant bangos geltona spalva užleidžia pozicijas alyvinei ir rudiems atspalviams, klientai ieško įmantresnių formų žiedų.
Kompozicijos – vargas augalams
Sutuoktiniai teigia, kad gėlininkai, kurių Tauragės krašte yra kelios dešimtys, senėja, nes, matyt, jaunimas nenori šio sunkaus darbo, o tik greito rezultato. Realizuoti augalus nelengva, nes konkurencija didelė. Vitalija ir Saulius klientų sulaukia iš visos Lietuvos, nes rinkoje yra įsitvirtinę ir žinomi. Steponaičiai, gėlių verslą pradėję prieš 35-erius metus, kompozicijų nekuria. Pasak jų, 3–4 litrų vazone pasodinti 5–6 augalai palengva sunyksta. Tokius šeimininkės įsigydamos turi paklausti, ar jie patręšti ilgalaikėmis trąšomis, o jei ir patręšti, vis tiek juos kaskart laistyti vandeniu su trąšomis.
– Žmonės perka tokias kompozicijas, bet mes nedarome taip, nes tai klientų apgaudinėjimas ir augalų žudymas. Tokį vazoną žmogus parsineš namo, palaistys 5 kartus su paprastu vandeniu ir augalai žus, – neabejoja profesionalūs gėlių augintojai.
Steponaičiai gamina eglės formos gėlių stovus, galima jų nusipirkti ar išsinuomoti. Tokius jau įsigijo kelios seniūnijos. Gėlininkai sulaukia ir užsakymų iš užsienio, kai vaikai prašo augalų nuvežti jų tėvams ar kitiems artimiesiems: iš Vokietijos užsakė nuvežti į Raseinius, iš Islandijos – į Draudenius. Daug metų Saulius ir Vitalija puošia ir Žygaičių bažnyčios aplinką.
Sezono metu net temstant ar auštant klientai dažnai suka į Steponaičių kiemą.
– Norėtųsi, kad žmonės būtų sąmoningi ir neatvažiuotų ryte 7 ar 8 val., o vakare – 21–22 val. Vasarą atvyksta ir vidurnaktį. Išeini 14 karvių melžti 7 val., o kieme mašina signalizuoja, – atviravo vyras su žmona, apdovanoti žemės ūkio ministro Kazio Starkevičiaus, pernai Tauragės valdžia jiems įteikė nominaciją. – Svarbiausia, kad žmonės mylėtų augalus ir pagalvotų, kaip jam pačiam būtų sunku nuolatos vėjyje stovint ar saulės kaitroje kepant. Reikia suprasti ne tik save, bet ir augalus.