Tauragės medelynas pripažintas perspektyviu

Dalintis:

Lietuvoje dvejus pastaruosius metus įgyvendinama medelynų optimizavimo programa, jie suskirstyti pagal perspektyvumą. Vieni uždaromi, kitus ketinama modernizuoti ir valdyti centralizuotai. Tauragės medelynas pripažintas perspektyviu ir uždarymo išvengė, tačiau ar pasikeis jo administravimas – dar nežinia.

Tauragės medelynas priklauso Valstybinių miškų urėdijos (VMU) Tauragės regioniniam padaliniui. Vykstant pertvarkai jis iš šios struktūros gali būti perkeltas į atskirą funkcinį padalinį ir taptų pavaldus VMU Miško sėklų ir sodmenų skyriui. Pasak urėdo Raimondo Matemaičio, visi medelynai buvo suskirstyti į perspektyvius ir neperspektyvius, pastarieji uždaromi.

– Mūsų medelynas priskirtas prie perspektyvių medelynų, pavasarį sodmenis tiekiame 9 regioniniams padaliniams. Mūsų padalinio strategija tokia, kad medelynas išliktų, jos ir laikomės. Sprendimai dar nepriimti, yra tik pasvarstymai – galbūt centralizuoti medelynų valdymą, tokiu atveju mes jo nevaldysime, pasikeis administravimas, – kalbėjo urėdas. – Mūsų darbuotojų ir vadovų nuomone, medelynas pas mus tikrai turi išlikti, mes galėtume ir toliau jį valdyti. Dabar centrinės administracijos Sėklų ir sodmenų skyrius paskirsto, koks medelynas ir kokiems regioniniams padaliniams tieks sodmenis. Sodmenų reikia daug, nes pagal Vyriausybės strategiją būtina didinti miškingumą, želdinti tas vietas, kur miškas niekada neaugo.

R.Matemaičio nuomone, Tauragės medelyną reikėjo modernizuoti prieš 5–8 metus, kai tam buvo palankios sąlygos. Tuo metu keli medelynai Lietuvoje įsirengė šaldytuvus, šiltnamius, rūšiavimo ir persirengimo patalpas, požeminę laistymo sistemą. Iki šiol Tauragės medelyne sodmenų rūšiavimo darbai ankstyvą pavasarį vyksta po atviru dangumi, naudojamasi antžeminėmis laistymo priemonėmis, būna, kad išsenka vandens ištekliai.

Kiekvienas medelynas Lietuvoje turi savo darbo organizavimo tvarką. Pavasarį Tauragės medelynas 25 žmones įdarbina sezoniniam darbui (nuo kovo 1 d. iki lapkričio 1 d.). Balandžio mėnesį trumpajam pavasario sezonui intensyviems darbams atlikti (sodmenims iškasti ir rūšiuoti) prireikia dar daugiau darbuotojų, todėl pasamdoma rangovinė įmonė. Medelyne dirba tik keturi nuolatiniai darbuotojai: vadovas, specialistė ir du traktorininkai.

Keletą metų Tauragės medelynas nebeteikia gyventojams dekoratyvinių augalų pardavimo paslaugos, kadangi ji buvo nepelninga ir reikalavo daug darbo. Anksčiau labiau buvo žiūrima į gyventojų aptarnavimą, dabar medelynai labiau specializuojasi. Lietuvoje dekoratyvinius augalus augina tik Raudondvario medelynas, likusiuose šios veiklos atsisakoma ar jau atsisakyta. Pasak urėdo, pokyčius skatina ekonominiai motyvai.

Kasmet vasarą einantiems dviračių takeliu pro medelyną, įsikūrusį Papušynėje, akis džiugina dideli plotai žydinčių serenčių. Ne vienas pasvarstė – gal šios gėlytės parduodamos? R.Matemaitis sako, kad medelyne taikomas užimto pūdymo principas: iškasus sodmenis pasodinami serenčiai, kurie vėliau nupjaunami, sufrezuojami, sumaišomi su žeme ir tampa trąšomis. Taip pagerinama dirvožemio struktūra kitų miško medelių sodinukams sodinti.

Įvykdžius optimizavimo programą Lietuvoje turėtų išlikti apie 17 medelynų: 4–5 medelynai, kurie sodmenis augintų konteineriuose su uždara šaknų sistema, 10–12 medelynų juos augintų atvirame grunte. Buvo pripažinta, kad Tauragės urėdijos medelynas turi gerą infrastruktūrą ir galimybę plėstis, geba per metus parduoti 3 mln. sodmenų. Taip pat įvertinti Anykščių, Kaišiadorių, Kretingos, Nemenčinės, Radviliškio, Raseinių, Rokiškio, Šiaulių, Telšių ir Trakų urėdijų medelynai. Iš 37 urėdijų medelynų jau uždaryti septyni, dalis jų bus panaikinta iki 2023 metų, veiklą stabdyti privalės 20–22 neperspektyvūs miško medelynai.

***

Kai kalbinome Raimondą Matemaitį, jis buvo Valstybinių miškų urėdijos Tauragės padalinio vadovas.

Dalintis:

About Author

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą