Kelionių ištroškę lietuviai pamažu kelia sparnus ir karantinui švelnėjant leidžiasi į šiltuosius kraštus. Viena populiariausių krypčių pastaruoju metu – Egiptas. Tačiau pasišovę skristi į šią saulėtą šalį keliautojai rizikuoja joje likti ilgam. Tauragės rajono savivaldybės tarybos narė Jolanta Skrodenienė į Egiptą ruošiasi keliauti balandį, tačiau labai džiugiai į kelionę nesiruošia. Politikė įsitikinusi – turistai šiuo metu tapo savotiškais situacijos įkaitais.
Mano, kad pažeidžia Konstituciją
Lietuvos Vyriausybė priėmė sprendimą, kad nuo kovo 10 dienos visi į Lietuvą atvykstantys žmonės, nesvarbu – Lietuvos pilietis ar ne, turi su savimi turėti neigiamą svečioje šalyje atliktą koronaviruso testą. Ši tvarka priimta, kad į Lietuvą nebūtų įvežta naujų COVID-19 atvejų iš užsienio, ypač baiminantis viruso atmainų. Iki tol galiojo paprastesnė tvarka – į Lietuvą iš svečios šalies grįžęs Lietuvos pilietis išsitirti dėl koronaviruso galėdavo Lietuvoje, užsiregistruoti tyrimui buvo galima jau oro uoste.
Viešojoje erdvėje spėjo pasklisti pasipiktinimo banga, kad naujasis Vyriausybės sprendimas pažeidžia Konstituciją ir žmogaus teises. Jei viešėdamas užsienio valstybėje Lietuvos pilietis susirgtų koronavirusu, jis būtų neįleistas į Lietuvą, tai yra negalėtų grįžti namo, kol neturėtų neigiamo COVID-19 testo. O užsitęsti tai gali mėnesius. Kur žmogui tokiu atveju dėtis? Ar užsienio valstybė suteiks jam gyvenamąjį plotą, jį gydys, maitins? Ir apskritai, kodėl užsienio valstybė turėtų rūpintis susirgusiu ne savo piliečiu? Tokį Vyriausybės sprendimą keliautojai laiko diskriminaciniu: esą pirmojo karantino metu visi, užsienyje buvę Lietuvos piliečiai gimtinėn buvo gabenami specialiai siunčiamais lėktuvais ir laivais, o dabar jiems, susirgus konkrečia liga, užtrenkiamos namų durys. Be to, pavyzdžiui, tuberkulioze sergantis žmogus iš užsienio valstybės į Lietuvą turi teisę grįžti, o COVID-19 jau ne.
Nebeatgautų pinigų
Kelionę į Egiptą jau beveik prieš dvejus metus turi įsigijusi ir Tauragės rajono savivaldybės tarybos narė Jolanta Skrodenienė. Moteris sako, kad kelionę dėl pandemijos vis nukeldavo, mielai neskristų atostogauti ir dabar, norėjo kelionę dar kartą atidėti vėlesniam laikui, bet paaiškėjo, kad to padaryti neįmanoma.
– Kelionių organizatorius paaiškino, kad nukelti kelionės nebegalima, nes jie turistus į Egiptą skraidina, kelionės vyksta, todėl neskristi mums nėra pagrindo. O jei nuspręstume nekeliauti, nebeatgautume sumokėtų pinigų. Kelionė kainavo nemažai, todėl rizikuosime, – kalbėjo tarybos narė.
Be to, papildomai Jolantos šeimai kainuos testų atlikimas, mat neigiamą testą turėti reikės ne tik grįžtant iš Egipto, bet ir skrendant į šią šalį. O toks testas į kiekvieną pusę žmogui kainuoja maždaug po 100 Eur.
– Bijome, žinoma, labiau norėtume nekeliauti, bet neturime ką daryti. Esu įsitikinusi, kad mūsų, keliautojų, teisės čia ne vienu aspektu pažeidžiamos, – kalbėjo J.Skrodenienė. – Kelionių organizatorius mus informavo, kad jei atsitiktų taip, jog ten susirgtume, gydymas ir izoliacija mums nekainuotų, kainuotų tik kartojami testai. Tik kiek laiko tai truktų, neaišku.
J.Skrodenienė COVID-19 persirgusi, atliko antikūnų testą, paaiškėjo, kad jos organizme jų yra. Moteris nesupranta, kodėl turint teigiamą antikūnų testą, keliaujant į kitą šalį, jis negalioja. Guodžia bent tai, kad Egipte koronavirusu greičiausiai antrą kartą nebeužsikrės.
Grįžus į Lietuvą iš Egipto, kaip ir iš kitų užsienio valstybių, net ir turint neigiamą koronaviruso testą, būtina 10 dienų saviizoliacija.
Naujos tvarkos nepabūgo
Tauragėje veikiančios kelionių agentūros „Tūkstantis mylių“ vadovė Inga Dikšaitienė nepabūgo tolimos kelionės ir šiuo metu ilsisi tolimojoje Meksikoje. Susisiekti su ja nepavyko, komentaro paprašėme šios kelionių agentūros vadybininkės Sandros.
Pasak kelionių agentūros atstovės, net ir dabar, kai Lietuva iš keliautojų, grįžtančių į šalį, reikalauja neigiamo COVID-19 testo, tauragiškiai keliauja.
– Keliauja, ir šiuo metu yra išvykusių į Egiptą, kitas, tolimesnes, šalis. Kai kurie mūsų klientai keliones turėjo įsigiję jau anksčiau, kai kurie pirko dabar, jau įvedus naująją tvarką, – sakė Sandra.
„Tūkstančio mylių“ vadybininkė pasidžiaugė, kad kol kas jų klientams problemų nekilo – dar nepasitaikė atvejo, kad užsienio šalyje viešinčiam turistui iš Tauragės būtų nustatytas koronavirusas. Jei taip atsitiktų, bent jau Egiptas turistu pasirūpintų – jam nemokamai būtų suteiktas gyvenamasis plotas, maitinimas ir gydymas. Ar skrydis į Lietuvą kainuotų, priklauso kiekvienu konkrečiu atveju – jei lėktuve tuo metu būtų laisvų vietų, gali ir nekainuoti, jei ne, gali tekti už bilietą namo susimokėti. Pasak Sandros, turistui bet kokios problemos atveju būtų stengiamasi kuo operatyviau padėti ir apie situaciją jį informuoti.
Nuo balandžio 1-osios atnaujinamos organizatorių organizuojamos kelionės į lietuvių pamėgtąją Turkiją. Paklausta, ar galima bus šį sezoną į Turkiją įsigytas keliones dėl pandemijos atidėti vėlesniam laikui, juk organizatorius gali neįžvelgti svarbios priežasties nekeliauti, jei skrydžiai į šalį bus vykdomi, kelionių agentūros atstovė patikino, kad kiekvieno turisto atvejis bus sprendžiamas individualiai.