Epidemiologė Jolanta Norbutienė: atidėkime šventes ir nesibūriuokime

Dalintis:

Aštuoni mėnesiai Lietuvoje ir dešimt pasaulyje. Tiek laiko gyvenimą sujaukusi koronaviruso pandemija gyvybinga ir neaišku, kada pasitrauks. Lietuvai kasdien fiksuojant vis naujus susirgusiųjų rekordus, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Tauragės departamento Užkrečiamų ligų valdymo skyriaus vyresnioji specialistė Jolanta Norbutienė pripažįsta – tauragiškiai kol kas gyvena lyg Dievo ausy. Susirgimų yra, bet situacija – valdoma.

Praėjusią savaitę Vyriausybei šalies savivaldybes suskirsčius į tris zonas, visa vakarų Lietuva nusidažė raudonai, išskyrus Tauragę. Ši savivaldybė bent kol kas koronaviruso atžvilgiu laikoma saugiausia šiame regione. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Tauragės departamente su užsikrėtusiaisiais telefonu bendrauja ir židinius tiria trys specialistės. Pokalbį su Jolanta Norbutiene teko vis atidėlioti. Mat, plečiantis židiniams, specialistams jau pradeda trūkti laiko ne tik darbui, bet ir poilsiui.

– Nežinau, kaip būtų, jei ne puiki ir darbui pasišventusi komanda. Surėmę pečius bandome kuo greičiau išsiaiškinti židinius ir užkirsti kelią infekcijos plitimui. Iš karto noriu padėkoti kolegėms ir departamento vadovei Gilmai Masiulionienei už bendrą darbą. Tik kartu mes galime valdyti situaciją rajone, – sakė pokalbio į departamento pasitarimų salę, išlaikant saugius atstumus, pakvietusi pašnekovė.

Departamento specialistės pakaitomis budi ir karštojoje linijoje, atsako į skambučius, konsultuoja ir nukreipia tyrimams.

Užkrečiamųjų ligų Lietuvoje – ne viena

– Gimiau ir augau Tauragės apskrityje, Šilalės rajone. Darbą pradėjau Šilalės higienos centre, mikrobiologijos laboratorijoje. Kartu su dvyne seserimi baigėme Prano Mažylio medicinos mokyklą ir šiandien abi kartu dirbame Tauragės nacionaliniame visuomenės sveikatos centre, tik skirtinguose padaliniuose, – pasakojo J.Norbutienė, į Tauragę atsikrausčiusi paviliota meilės.

Jolanta Norbutienė. Violetos Karaliūnaitės nuotrauka

Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriuje specialistė dirba jau 23-ejus metus, pradėjusi nuo dezinfektorės pareigų.

– Vėliau dirbau gydytojo parazitologo, gydytojo epidemiologo padėjėja, o tapusi valstybės tarnautoja buvau paskirta užkrečiamųjų ligų specialiste. Mano darbo tikslas visada buvo toks pat – rūpintis visuomene, infekciniais susirgimais, vykdyti užkrečiamųjų ligų registraciją ir prevenciją. Į kai kurias situacijas žmonės jautriai reaguoja, COVID-19 – ne išimtis. Ir gyventojai, ir specialistai vis dar nežinioje, vaistų nei profilaktikai, nei gydymui dar nėra, – apie kasdienius rūpesčius pasakojo J.Norbutienė.

Prakalbus apie nuolat besikeičiančias užkrečiamąsias ligas, pašnekovė prisiminė, kad pačioje jos karjeros pradžioje Tauragėje vienas po kito buvo nustatomi itin pavojingo Hepatito A užsikrėtimai, o šiandien apie šią ligą specialistai beveik pamiršo. Prasidėjus koronavirusinei infekcijai, garsiai nebekalbama ir apie tuberkuliozę, nors šios ligos židiniams reikia nuolatinės priežiūros.

– Pagerėjus gyvenimo sąlygoms, buvo laikas, kai sergančiųjų tuberkulioze labai sumažėjo. Deja, šiandien stebime susirgimų augimą. Infekcija plinta šeimose. Jei žmonės saugosi, stebi sveikatos būklę, tiriasi profilaktiškai, laiku pastebėjus tuberkuliozės infekciją, galima ligą suvaldyti, bet dabar vėl turime žmonių, kurie neturi darbo, pajamų, galimybės nuvažiuoti pas gydytojus. Į specialistus žmonės kreipiasi tik tuo atveju, kai labai pablogėja sveikata, o tuomet liga, deja, bet jau būna išplitusi, – patirtimi dalijosi J.Norbutienė.

Vis dėlto specialistė neigia gajų stereotipą, kad tuberkuliozė – asocialių žmonių liga. Pasak pašnekovės, šia infekcija Lietuvoje serga ir profesoriai, ir labai žinomi žmonės.

Paroje trūksta laiko

Siaučiant koronaviruso infekcijai, J.Norbutienei tenka bendrauti ne tik su sergančiaisiais, bet ir su žurnalistais. Į namus specialistė grįžta vėlai. Laiko kartu gyvenančiai abiturientei dukrai ir vyrui lieka vis mažiau.

– Man taip atrodo, kad jūs gyvenate darbu, – replikavau specialistei, su kuria pastaruosius keletą mėnesių dėl COVID-19 tenka bendrauti kasdien.

– Aš esu tas žmogus, kuris sąžiningai dirba darbą, – net susigraudino pašnekovė, – tenka išgirsti įvairių nuomonių, pasisakymų, klausimų, kodėl aš tiek dirbu. Turiu labai supratingą vyrą. Jis mane palaiko. Esu kilusi iš penkių vaikų šeimos, seserys stebi mano darbus ir neretai paklausia, ar tikrai darbui reikia atiduoti tiek laiko ir jėgų. Man norisi, kad visuomenė būtų informuota laiku, kad su žmonėmis būtų susisiekta laiku. Atiduodu daug širdies ir daug laiko bendraudama su sergančiaisiais. Tai užtrunka valandų valandas, o aš jų tiek neturiu.

Paklausta, ar dar lieka laiko nors vienam pomėgiui, Jolanta šypsodamasi prasitarė, kad bent kartą per savaitę pusantros valandos bando skirti sau.

– Norėtųsi iš visuomenės daugiau supratingumo. Sulaukiame ne mums skirtų replikų ir pastebėjimų tiek dėl pačios situacijos, tiek dėl suvaržymų. Kartais tenka išklausyti nepagrįstus kaltinimus. Mes esame tiesiog vykdytojai ir stengiamės visomis išgalėmis pagelbėti rajono žmonėms. Dirbdama dezinfektore važiuodavau į rajono šeimas, kuriose liepsnojo infekcijų židiniai. Žmonės laukdavo, dėkodavo, o mes buvome laimingi, kai infekciją pavykdavo suvaldyti, – sakė J.Norbutienė.

Prašo atidėti šeimų šventes

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga prognozuoja, kad užsikrėtusiųjų COVID-19 Lietuvoje artimiausias savaites tik daugės. Paklausta, kaip spės suvaldyti židinius, jei infekcija išplis ir Tauragės rajone, J.Norbutienė šviesiomis spalvomis situacijos nepiešia.

– Jei Tauragės apskrityje per dieną fiksuotume ne kelis, o keliasdešimt susirgimo atvejų, šalyje sergančiųjų jau būtų tūkstančiai. Neduok Dieve, tada turėtų būti priimami sprendimai šalies mastu. Mūsų specialistų pajėgumų suvaldyti židinius tikrai neužtektų. Greičiausiai reikėtų ir savanorių pagalbos, bet juos papildomai turėtume apmokyti. Kol mes dar galime valdyti situaciją, stengiamės ir tą darome padedami medikų, sveikatos apsaugos specialistų. Žmonės pavargę ir aš tikrai pritariu įvestam kai kurių savivaldybių lokaliam karantinui. Jei žmonės laikysis taisyklių, bus lengviau visiems, – sakė pašnekovė ir prašo visų rajono gyventojų susitelkimo bei tolerancijos vienas kito atžvilgiu.

Ir gyventojai, ir sveikatos specialistai šiuo metu išgyvena sunkų laikotarpį. Kiekvienas jį vertina iš savo pozicijų.

– Reikia likti budriems ir sąmoningiems. Labai prašau viso Tauragės rajono gyventojų laikytis rekomendacijų, saugaus atstumo, rankų higienos, kosėjimo ir čiaudėjimo taisyklių, vengti susibūrimų. Atidėkime šventes, nesibūriuokime. Įvertinkime savo šeimos situaciją. Svarbu ne tik vyresnio amžiaus žmonės, svarbu ir lėtinėmis ligomis sergantys vaikai. Apsaugokime savo šeimos narius, neparneškime infekcijos į namus. Labai nuoširdžiai to prašau, – į gyventojus kreipiasi J.Norbutienė.

Dalintis:

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą