fbpx

Šimtmečio sienelė: kodėl neatsirado žadėta pavardė?

Dalintis:

Prieš metus įrengtoje Lietuvos šimtmečio sienelėje įamžintos pavardės iškilių tauragiškių, kurie savo indėliu nusipelnė Tauragės kraštui. 2020 metais joje taip ir neiškalta nė viena papildoma pavardė, nors tą padaryti buvo žadėta dar birželį – tarp kitų garbių tauragiškių pavardžių turėjo nušvisti ir naujosios Tauragės garbės pilietės, dailininkės Juzefos Bružienės (80) pavardė. Nuskriausti jaučiasi ir kai kurie rajono ūkininkai – tarp garbingiausių tauragiškių vietos nerado nė vienas šio sektoriaus atstovas.

Iškalti 100 tauragiškių pavardes ant Šimtmečio sienelės nuspręsta Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga 2018-aisiais. Buvo pasiūlytos 196 asmenų kandidatūros, iš kurių savivaldybės komisija išrinko 100 labiausiai nusipelniusių žmonių, garsinusių Tauragę ir jos kraštą ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio mastu. Jų pavardės buvo įamžintos ant verslo centro „Šimtmetis“ sklypo atraminės sienelės išdėliojant žodžius „Atkurtai Lietuvai 100“.

Pernai pavasarį savivaldybės tarybos sprendimu kultūros darbuotojai, renginių organizatorei ir menininkei Juzefai Bružienei buvo suteiktas Tauragės garbės pilietės vardas, o regalijos jai iškilmingai įteiktos pilies menėse švenčiant miesto gimtadienį. Tai buvo 30-oji Tauragės garbės piliečio nominacija nuo 1994 metų.

Iškilmingos ceremonijos metu, įteikdamas garbės piliečio regalijas J.Bružienei, meras Dovydas Kaminskas dalijosi prisiminimais, kad augdamas matė šios mažoniškės (meras kilęs iš Mažonų) dailininkės paveikslus savo namuose ir Mažonų seniūnijoje, jie jam labai patikę, būdamas vaikas mėgęs juos tyrinėti. Meras teigė, kad žavisi menininkės optimizmu ir meile gyvenimui, o jos pavardė būsianti iškalta Lietuvos šimtmečio sienelėje. Tačiau pažadas iki šiol neištesėtas.

Dėl Šimtmečio sienelės savo pastebėjimus „Tauragės kurjeriui“ išsakė ir vienas rajono ūkininkas. Paskambinęs į „Tauragės kurjerio“ redakciją vyras stebėjosi, kodėl Šimtmečio sienelėje nebuvo įamžintas nė vienas Tauragės rajono žemdirbys.

– Mes tarpusavyje kalbame: negi niekada Tauragės rajone nebuvo nė vieno darbštaus ūkininko, kuris vertas dėmesio, kuris nusipelnė pagarbos? Kodėl mes ignoruojami? – klausė Algirdas (ūkininko pavardė redakcijai žinoma). – Atidžiai skaitėme pavardes, tarp jų ūkininkų neradome. Norėtųsi sulaukti didesnio dėmesio, bent kad būtume pastebėti.

Mero patarėjas Kasparas Bertašius atsakė, kad Šimtmečio sienelėje 2020 m. ir nebuvo numatyta iškalti nusipelniusių Tauragės kraštui žmonių pavardžių, tačiau tai padaryti savivaldybė planuoja šiemet. Dėl to, kodėl nebuvo pastebėti ūkininkai – neatsakyta.

Juzefa Bružienė – apie save

Birželį iškilmingos garbės pilietės regalijų įteikimo ceremonijos metu J.Bružienė pasakojo, kad Vilniaus Juozo Tallat-Kelpšos konservatorijoje mokėsi chorvedybos, o dailę ir tapybą studijavo Maskvoje. 1983 m. atvykusi į Tauragę dirbo kultūrinį darbą, kūrė aprangos kolekcijas, tapė paveikslus, vykdė edukacinę veiklą, mezgė ryšius su Lenkijos Punsko valsčiaus savivaldybe. Jos ilgamečių ryšių dėka iki šiol su Lenkija vyksta kultūrinės mainų programos. Nuo 1986 m. J.Bružienė pradėjo žengti tapytojos keliu, pirmąją personalinę parodą pristatė 1990 m., parodas rengė ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Yra nutapiusi daugiau nei 500 paveikslų, piešia iki šiol.

J.Bružienė atviravo, kad tėvelių noru turėjo tapti buhaltere. Tačiau neilgai pasimokiusi šiuos mokslus metė, nes traukė meno pasaulis. Išmoko režisuoti pasakas, statyti baleto vaidinimus, kurį laiką dirbo Vilniaus operos ir baleto teatre. Teigė, kad yra labai laiminga, nes „gyveno labai gražų, ilgametį, kūrybingą, prasmingą, turtingą ir laisvą gyvenimą“. Didžiausia Dievo dovana vadina savo vyrą Leoną, kuris yra didžiausias jos pagalbininkas, piešinių vertintojas, padeda įgyvendinti įvairius projektus.

– Svajoju daug, žmogus be svajonės yra niekas. Tikriausiai dėmesys žmogui yra didžiausia laimė. Man patinka dirbti, man patinka mylėti žmones ir visą pasaulį, – atviravo garbės pilietė ceremonijos metu. – Turiu surinkusi didelę atvirukų ir apie 300 lėlių kolekcijas. Nepaprasto grožio savo darbų parodų turėjau, nuostabus jausmas, kai užsienyje demonstruoji savo kolekcijas su garsiais žmonėmis ir tuo pačiu metu vyksta mano paveikslų paroda.

Dalintis:

About Author

Regina Genienė

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ žurnalistė

Rekomenduojami video:

Palikite komentarą