Tie, kurie skaito, ne visuomet žino, kaip teksto autoriui ateina į galvą pasisakyti per laikraštį (arba tinklaraštyje, arba feisbuko paskyroje) tam tikra konkrečia tema. Ogi nieko paslaptingo tame nėra: padeda atsitiktinai išgirsta frazė, dienos aktualija, arba koks nors keistas ir nestandartinis žinomo žmogaus žodis.
Taip buvo ir šiuo atveju. Žiūrėjau spalio 22-osios TV laidą su Vytautu Landsbergiu. Ir štai ką – apie Covid‘ą ir skiepus nuo sunkios ligos kalbėdamas – pasakė ponas patriarchas: „…Kadangi žmonių yra labai daug planetoje, tai, jeigu koks ketvirtadalis išmirs, tai gal Žemė pasakys: ačiū, Dieve, kad palengvinai… Yra tokia senovinė sakmė, kaip Žemė kreipėsi į Dievą ir prašė palengvinimo, kai žmonių per daug prisidaugino… Jau senoliai buvo suvokę, kad ateis toks laikas, kai žmonių bus per daug…“
Nei girsim, nei kritikuosim, nes laisvoj šaly kas ką nori, tą ir šneka. O jei jūs norėtumėte profesorių pagirti ar sukritikuoti – taip pat neskubėkite. Vietoje to pasiūlysiu – kaip dažną penktadienį siūlau – turiningai praleisti savaitgalį: internete susirasti ir paskaityti puslapį „Worldometer“. Tas puslapis skelbia situaciją pasaulyje realiuoju laiku. Todėl galėsite savo akimis išvysti, kaip milžinišku greičiu – nepaisant, kad už lango XXI amžius – daugėja mirusiųjų nuo maisto ar vandens trūkumo. Sužinosite (mokslininkai gana tiksliai tai suskaičiavo), kad maždaug po 42-ejų metų bus išsisurbta visa Žemės gelmėse susikaupusi nafta, kad mieliems gyvūnėliams – koaloms – iki visiško išnykimo lieka vos 148 tūkstančiai dienų. Ir kiek suvalgoma pamatysite, ir kiek išgeriama (kai skaičiai „gyvi ir judantys“ – įspūdis didelis). Na, ir galėsite laukti, kol ekrane (vadinasi, ir gyvenime) numirs dar vienas Covid‘u užsikrėtęs žmogus. Šio straipsnio rašymo metu pasaulyje tokių buvo suskaičiuota 5 032 876.
Kaip keista bebūtų, bet TV kanalo „National Geography“ kūrėjai, atrodo, bus išgirdę ne tik anivakserių erezijas, bet ir lietuviškame TV eteryje paskleistas mintis. Jie sukūrė filmą apie tai, kas artimiausiu metu laukia pasaulio. Kai kas gal jį ir susiras. O kai kam galbūt užteks šiame rašinyje atpasakotų to filmo fantasmagorijų.
Akimirkai sugrįžkime į „Worldometer“. Dabar, kai šias eilutes rašau (trečiadienis, 21 valanda), nuolat gyvas skaitytuvas rodo: pasaulyje gyvena 7 904 180 300 žmonių.
Bet buvo kitaip. Kai Egipte statytos pirmosios piramidės, žemėje gyveno vos 30 milijonų gyventojų. Kai Londone atsirado Big Benas, mūsų buvo jau milijardas.
Antrąjį milijardą pasiekėme dar po 80 metų. Trečiąjį – dar po 45-erių. Kaip matote, tempai didėjo. Tad „National Geography“ TV kūrėjai, elektronikos padedami, sumanė ekrane sumaketuoti mūsų visuomenę ir Žemės gyvenimą tokį, koks jis – anot prognozių – turėtų būti, kai planetoje mūsų dar padvigubės. T.y. kai sąlyginai nedidelėje Žemės sausumoje turės tilpti apie 16 milijardų (!) bendrapiliečių.
„Ateities filmo“ pranešimai. Los Andželas: tarp jūros ir kalnų nebeliko vietos gyvenamiesiems namams. Todėl jie stiebiasi tik į viršų. Suprojektuoti pirmi 200 aukštų namai. Bet tokio aukščio ir svorio (1 mln. tonų) namai gali stovėti tik ant uolinio paviršiaus. Tad ne vienas jų jau sugriuvo, palaidodami ir žmones. Milijardas piliečių jau pamiršo apie nuosavus namus: gyvena palapinėse, kurios statomos stadionuose. Kad rastųsi vietos žemdirbystei (duonai ir mėsai auginti) – kertami miškai. Sacharos dykumoje rengiama irigacinė sistema, o Indijoje ir Kinijoje jau badauja 5 milijardai (!) žmonių. JAV, mūsų laikais eksportavusi per metus 80 milijonų tonų grūdų, nebeeksportuoja nieko, nes reikia maitinti savo šalį. Mėsai, duonai ir kitoms maisto prekėms vežti pasitelkiama tūkstančiai autotreilerių, kurie jau sugadino kelius ir tiltus. Kinai, kadaise per metus sugaudavę 17 milijonų tonų žuvies, nieko nebesugauna: vandenynai užteršti atliekomis. 3–4 milijardai žmonių pasaulyje – benamiai. Medienos trūksta net mediniams namams statyti.
Bet baisiausias – vandens stygius. 15 milijonų Londono gyventojų, 2021-aisiais nė nežinoję, kad vartoja išvalytą Temzės vandenį, taip pat be vandens. Jis išsiurbtas, o išsausėję krantai – nebetinkami laivybai. Apie 2020-uosius kiekviena JAV šeima, per parą sunaudodavusi beveik 900 litrų vandens (trečdalis būdavo skirtas žolynams laistyti), turi susitaikyti su tuo, kad vanduo – griežtai normuojamas: per parą dabar jo gali suvartoti tik 55 litrus (pabandykite suskaičiuoti, kiek litrų per dieną sunaudojate jūs). Išnyko Šiaurės ir Pietų ledynai, nes jau daug laiko praėjo nuo tada, kai jie buvo suskaldyti ir atplukdyti ten, kur trūksta vandens. Dėl naftos trūkumo (išsiurbta) vėl statomos šiluminės elektrinės, kurios teršia orą: miestuose nebėra kuo kvėpuoti, todėl plaučių ligomis serga kas antras. Trūksta elektros. Bet klesti banditizmas: plėšiami maisto produktų ir vandens sandėliai. Net meksikiečiai migruoja į Europą. Lengva tai daryti, nes valstybių sienos nebesaugomos. O didieji pasaulio miestai – ištuštėję dėl juose siaučiančių pandemijų.
Gražūs vaizdeliai? Filmo kūrėjai sako, kad jie pasikeistų, jei Žemėje vėl liktų tik 7–9 milijardai gyventojų. Ar ir jūs taip manote?